کد مطلب: ۹۰۹۳۴۳

صادق خان برای بار سوم شهردار لندن شد

صادق خان برای بار سوم شهردار لندن شد

​ روزنامه «تایم» گزارش داد صادق خان که ۵۳ سال سن داشته، مسلمان و فرزند خانواده مهاجر اصالتا پاکستانی است توانست در انتخابات شهرداری شهر لندن کمی بیش از یک میلیون رای معادل حدودا ۴۴ درصد آرا را کسب کند و برتری بیش از ۱۱ درصدی بر «سوزان هال»، رقیب خود از حزب حاکم محافظه‌کار کسب کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، روزنامه تایم نوشت انتخابات تعیین کرسی‌های شوراهای محلی و شهرداری ها در بریتانیا نتایج ناامیدکننده ای را برای حزب حاکم محافظه‌کار در پی داشته است.

این نخستین بار است که فردی برای سه دور متوالی به شهرداری شهر لندن انتخاب می‌شود.

صادق خان نخستین بار در سال ۲۰۱۶ به شهرداری پایتخت انگلیس انتخاب و جانشین «بوریس جانسون» در این سمت شد.

نامزدهای حزب کارگر در انتخابات شهرداری های شهرهای مهم لیورپول، منچستر و وست یورکشایر نیز مجددا به سمت‌هایشان انتخاب و ابقا شدند.

«کر استارمر»، رهبر حزب کارگر انگلیس با استقبال از انتخاب دوباره صادق خان به شهرداری شهر لندن گفت:‌ «صادق خان مطلقا یک کاندیدای مناسب بوده است. او دو دوره پر دستاورد را پشت سر گذاشته و مطمئن هستم یک دوره پر دستاورد دیگر را در مقابل خود دارد.»

یک روز قبل گزارش شد که حزب کارگر توانسته پیروزی های بی سابقه‌ای را در انتخابات محلی انگلیس کسب کرده و کنترل چند شورای محلی را که بالغ بر چند دهه از آنها دور مانده بود به دست بیاورد. این حزب در یک انتخابات ویژه برای تعیین یک کرسی در پارلمان نیز پیروز شد و در مجموع در انتخابات محلی اخیر انگلیس شکست‌های سنگینی را به محافظه‌کاران وارد کرد.

رسانه‌های انگلیس اکنون برای کر استارمر بخت زیادی برای رسیدن به نخست وزیری این کشور در انتخابات سراسری بعدی قائل هستند. «ریشی سوناک»، نخست وزیر انگلیس اختیار تعیین تاریخ انتخابات بعدی انگلیس را دارد و اعلام کرده که این انتخابات را در نیمه دوم ۲۰۲۴ در نظر خواهد گرفت.

سوناک در اکتبر ۲۰۲۲ به نخست وزیری انگلیس رسید. این اتفاق در پی کناره‌گیری «لیز تراس»، کسی که تنها برای ۴۹ روز نخست وزیری انگلیس را تجربه کرد و به دلیل در نظر گرفتن کاهش های مالیاتی پشتیبانی نشده به بازارهای مالی لطمه زد، اتفاق افتاد.

نتایج شمارش آرای انتخابات کرسی‌های شوراهای محلی انگلیس تا بعد از ظهر شنبه نشان داد که از مجموع ۲۶۶۱ کرسی که در این انتخابات در معرض رقابت قرار داشتند محافظه‌کاران حدود نیمی از ۱۰۰۰ کرسی که در اختیار داشتند را از دست داده‌اند و حزب کارگر حدود ۲۰۰ کرسی دیگر جلو به کرسی‌های که داشته اضافه کرده است. احزاب دیگر شامل لیبرال دموکراتها و سبزها و همینطور حزب اصلاح بریتانیا نیز به پیروزی هایی دست یافته‌اند.

 

منبع : ايسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.