کد مطلب: ۶۹۹۶۸۵

۱ فرد و ۴ نهاد ایرانی در فهرست جدید تحریم‌ها/ آمریکا از برجام عقب‌نشینی کرد؟

۱ فرد و ۴ نهاد ایرانی در فهرست جدید تحریم‌ها/ آمریکا از برجام عقب‌نشینی کرد؟

وزارت خزانه‌داری آمریکا یک فرد و چهار نهاد حقوقی ایران را تحریم کرد. دلیل تحریم یکی از شرکت‌های ایرانی «انتقال پهپادهای ایرانی به روسیه» گزارش شده است. آیا این به معنای عقب‌نشینی آمریکا از برجام است؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، به نقل از اسپوتنیک، بر اساس بیانیه منتشرشده از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا، یک شخص حقیقی و چهار شخص حقوقی جدید از ایران و مرتبط با ایران در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند. شرکت‌های پراور پارس، بهارستان کیش، طراحی و ساخت موتور هواپیما و داما به همراه «رحمت‌الله حیدری»، مدیرعامل شرکت بهارستان کیش، به بهانه ارتباط با تحقیق، توسعه، تولید و تهیه پهپادها برای نیروهای نظامی ایران در این فهرست قرار دارند.

با توجه به اظهارات شب گذشته جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا، و همچنین اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، به نظر می‌رسد باز هم باید برای احیای برجام منتظر ماند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه خود درباره این تحریم‌ها از شرکت خدمات فرودگاه «سفیران ایران» نام برده و این شرکت فعال در صنعت حمل‌ونقل را به دلیل مشارکت در انتقال پهپادهای ایرانی به روسیه تحت تحریم قرار داده است.

با وجود آنکه وزارت خزانه‌داری آمریکا بهانه‌های مختلفی برای اعمال محدودیت‌ها و تحریم‌ها اعلام می‌کند، اما اعمال این تحریم‌ها همزمان با ادعای مقامات آمریکایی برای پیگیری مسیر دیپلماتیک در جریان مذاکرات وین است.

آمریکا قصد ندارد به برجام برگردد؟

تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران در حالی است که کمیته روابط خارجی سنای آمریکا همواره با طرح برخی ادعاها طی چند ماه گذشته تلاش کرد تا به بهانه‌های مختلف، از بازگشت واشینگتن به تعهدات پیشین توافق هسته‌ای با ایران جلوگیری کند. این بار وزارت خزانه‌داری آمریکا با اعمال تحریم‌های جدید نشان داد که کاخ سفید گویا تمایل چندانی برای بازگشت به تعهدات پیشین خود ندارد.

کمتر از ۱۲ ساعت پیش از اعلام دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه این افراد و نهادها، جان کربی هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا با شرکت در یک نشست خبری اعلام کرد: واشینگتن آن طور که می‌خواهد به نهایی کردن توافق برجام با ایران نزدیک نیست.

کربی در این‌باره توضیح داد: آنقدر که دوست داریم و انتظارش را داشتیم به نهایی کردن توافق نزدیک نیستیم. همچنان شکاف‌ها و اختلاف‌هایی وجود دارد. اما مذاکرات هنوز ادامه دارد.

او در این‌باره تشریح کرد: دولت آمریکا می‌خواهد اطمینان حاصل کند که در صورت عدم دستیابی به توافق، گزینه‌های دیگری برای جلوگیری از سلاح هسته‌ای ایران در اختیار دارد یا خیر؟

شورای حکام برای ایران قطعنامه صادر می‌کند؟

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته آینده در وین برگزار می‌شود. روز گذشته لارنس نورمن، خبرنگار روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال، با انتشار پیامی توئیتری نوشت: قرار نیست قطعنامه‌ای علیه ایران در نشست هفته آتی شورای حکام آژانس انرژی اتمی صادر شود.

این در حالی است که رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز چهارشنبه در گزارشی که به دست خبرگزاری رویترز رسید، ادعا کرد: ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران ۱۹ برابر از حد مجاز تعیین‌شده در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ فراتر است.

بر اساس اعلام او ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران تا ۶۰ درصد، نزدیک به درجه تسلیحاتی، بسیار بالاتر از مقداری است که برای یک بمب اتمی کافی است. اورانیوم غنی‌شده تا ۶۰ درصد و در قالب هگزافلوراید اورانیوم (UF۶) ایران تخمین زده می‌شود که از آخرین گزارش فصلی آژانس که در ۳۰ می سال جاری منتشر شد، ۱۲.۵ کیلوگرم افزایش داشت و به ۵۵.۶ کیلوگرم رسید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

  • حسن

    هیچی دیگه هر روز بد بخت تر از دیروز