کد مطلب: ۶۸۴۸۴۶

قیمت آهن‌آلات کاهش یافت؟/ مقاومت شرکت‌های فولادی در برابر ریزش بازار

قیمت آهن‌آلات کاهش یافت؟/ مقاومت شرکت‌های فولادی در برابر ریزش بازار

گزارش‌ها حاکی از استمرار کاهش قیمت آهن‌آلات در اغلب مبادی فروش است. به‌رغم کاهش چشمگیر نرخ اکثر محصولات فولادی، همچنان برخی از شرکت‌ها در برابر ریزش مقاومت کرده و بدون تغییر، اعلام قیمت می‌کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، قیمت آهن‌آلات که چند هفته‌ای روند نزولی ندارد، همچنان به ریزش خود ادامه می‌دهد. با این حال برخی از شرکت‌های فولادی آخرین مقاومت خود را در برابر کاهش نرخ نشان می‌دهند.

در همین زمینه آهن‌ پرایس از تأثیر بازار ارز روی قیمت‌ها گزارش داد. بر اساس گزارش این سایت بازار ارز نوسانات جزئی داشت و قیمت دلار با کمی عقبگرد مجددا وارد کانال ۳۱ هزار تومان شد.

تحلیل روزانه قیمت آهن‌آلات

در روند این هفته قیمت آهن‌آلات بازار میلگرد باز هم سردمدار ریزش قیمت‌ها بود. طوری‌که قیمت روز میلگرد آجدار در میانه هفته جاری با کاهش ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومانی همراه شد. میلگرد آجدار با توقف محدود در کانال ۱۶ هزار تومانی به سرعت به کانال ۱۵ هزار تومانی وارد شد. براساس شنیده‌ها کف نرخ این محصول روی ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان معامله به فروش رفت.

قیمت تیرآهن در بخش کیلوفروشی در برخی شرکت‌ها ثابت بود. برخی شرکت‌ها هم با کاهش ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومانی اعلام قیمت کردند. در بخش شاخه‌فروشی نیز کاهش ۱۰ هزار الی ۳۰ هزار تومانی نرخ این محصول مشاهده شد. نرخ روز پروفیل و انواع لوله‌های داربستی، گازی و … عمدتا با ثبات همراه بود و تقریبا بازار آرامی داشتند. پروفیل ضخامت ۲ حدود ۲۰ هزار و ۵۰۰ تا ۲۱ هزار تومان اعلام قیمت ‌شد.

کاهش قیمت به‌رغم افت تولید انرژی

قیمت روز نبشی و ناودانی نیز در کنار ثبات برخی کارخانه‌ها، با کاهش ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومانی در بسیاری از شرکت‌ها همراه بود. همچنین ورق سیاه نیز کاهش ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومانی داشت. در بررسی قیمت آهن‌آلات در هفته جاری مشاهده می‌شود که ورق گالوانیزه، روغنی و رنگی نیز با کاهش ۸۰۰ تا هزار تومانی مواجه شدند.

بر اساس گزارش‌ها از بورس کالا، روز گذشته ۱۰۷ هزار و ۹۰۰ تن شمش بلوم در بورس عرضه شد. بر این اساس، ۱۰۴ هزار و ۷۵ تن از این حجم مورد معامله قرار گرفت. آمار موجود حاکی از کاهش ۸٫۱ درصدی نرخ شمش در هر تن و معامله این محصول روی قیمت ۱۲ هزار و ۵۹۱ تومان است. این قیمت گویای کاهش ۱۱۰۹ تومانی این محصول در مقایسه با عرضه هفته گذشته است.

فروردین امسال شمش عرضه‌شده در بورس حدود ۱۵ هزار و ۱۷ تومان قیمت داشت. ولی درحال حاضر به‌رغم افزایش هزینه‌های تولید، کمبود انرژی و …، قیمت شمش حدود ۱۶/۱ درصد کاهش دارد. امروز نیز حدود ۱۹ هزار تن محصول فولادی در بورس عرضه شد که شامل ورق گالوانیزه، ورق رنگی و ورق گرم B است. آیا این امر روی قیمت آهن‌آلات تأثیر می‌گذارد؟

چالش رکود جهانی قیمت آهن‌آلات

عرضه شمش بورس با قیمتی پایین در روز گذشته با استقبال بالای نوردکاران مواجه شد. از طرف دیگر کاهش چشمگیر تقاضا به افت تولید فولاد در بازارهای جهانی منجر شد. با توجه به کاهش قیمت سنگ‌آهن و گندله در بخش قیمت آهن‌آلات، احتمال افت نرخ پایه این محصولات وجود داشت. این امر موجب افزایش تقاضای این محصولات در مقایسه با عرضه آنها شد. طوری که حدود ۲۸۶ هزار تن برای این محصولات تقاضا به ثبت رسید.

با اینکه بازار داخی آهن‌آلات دچار رکود است، نوردکاران عرضه فولاد را کاهش داده‌اند. این اتفاق موجب برهم‌ریختگی میزان عرضه و تقاضای شمش فولاد شد.

یکی از دلایل کاهش تولید را می‌توان قطعی برق تولیدکنندگان دانست که به کاهش عرضه و البته افزایش قیمت آهن‌آلات در برخی مقاطع زمانی منجر شد. اما درحال حاضر با پایان خاموشی‌ها میزان تولیدات نیز افزایشی شد. طوری که با افزایش پنج درصدی عرضه شمش در مقایسه با هفته گذشته و رسیدن این محصول به ۱۲۱ هزار تنی مواجه بودیم.

کاهش تقاضا در بورس کالا

در مقایسه با هفته گذشته، تقاضای بورس کالا در هفته جاری چندان چشمگیر نبود. زیرا رکود جهانی به‌رغم بالابودن تقاضا در بازار داخلی نیز تأثیر گذاشته است. آغاز محدودیت مصرف برق و انتشار اخبار مربوط به آن در ابتدا به شکل‌گیری فضایی بر خلاف فضای بازار جهانی منجر شد، اما انتظار رفع محدودیت مصرف برق در مرداد و شهریور ماه، کاهش تقاضا را در پی داشته است.

از طرف دیگر انتظار می‌رفت مطابق سال‌های گذشته در فصل گرما با افزایش ساخت‌وسازها، میزان تقاضای فولاد و آهن نیز افزایش یابد. اما طبق آمار در سال‌ جاری شاهد افت محسوس ساخت مسکن هستیم.

برخی کارشناسان عقیده دارند با وجود پایان خاموشی‌ها نمی‌توان چشم‌انداز روشنی برای تقاضای فولاد متصور شد. اگر بازار جهانی به همین منوال پیش برود با رکود بالایی مواجه می‌شویم که نوردکاران را دچار چالش‌ می‌کند.

گفتنی است بر اساس اطلاعیه بورس کالا که هفته پیش منتشر شد، قیمت پایه مقاطع طویل باید تابعی از نرخ پایه شمش فولادی باشد.

کاهش تقاضای جهانی به افت نرخ شمش صادراتی ایران شده است که رقمی معادل چهار درصد است. این امر موجب افت نرخ این محصول به کانال ۴۸۰ دلاری در ادامه کاهش قیمت آهن‌آلات شد.

برای مطالعه بیشتر خبر چرا صادرات فولاد ایران کاهش یافت؟ را بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.