کد مطلب: ۸۲۸۵۵۴

تصمیم جنجالی شورای شهر مشهد/ حمل و نقل عمومی رایگان شد

تصمیم جنجالی شورای شهر مشهد/ حمل و نقل عمومی رایگان شد

در هشتاد و دومین جلسه علنی شورای شهر مشهد طرح حمل و نقل عمومی رایگان بررسی شد و کلیات آن پس از جنجال فراوان بین اعضا رای آورد. این طرح موافقان و مخالفان زیادی دارد و با وجود اینکه زیرساخت‌های مناسبی برای این طرح ایجاد نشده است، در شورای شهر تصویب شد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، نائب رئیس و سخنگوی شورای اسلامی شهر مشهد درباره تصمیم جنجالی شورای مشهد توضیحاتی ارائه کرد.

طرح حمل و نقل عمومی رایگان روز دوشنبه در هشتاد و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد بررسی شد.

نائب رییس شورای شهر مشهد و ارائه دهنده طرح حمل و نقل عمومی رایگان در خصوص این طرح اظهار کرد: طرح حمل و نقل عمومی رایگان به منظور خدمت به مردم و براساس قوانین و مقررات بالا دستی تدوین و ارائه شده است.

موسی الرضا حاجی بگلو با بیان اینکه یک سوم از هزینه بلیت اتوبوس از جیب مردم پرداخت می‌شود، افزود: مابقی برعهده شهرداری و دولت است، در این طرح فقط قرار است سهم مردم حذف شود.

وی گفت: درآمد اتوبوسرانی از محل پرداخت کرایه اتوبوس در سال ۲۰۰ میلیارد تومان است که برای شهرداری رقم زیادی نیست، مگر شهرداری مانده این مبلغ است.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: شهرداری مشهد در سال ۷۰۰ میلیارد تومان به بخشهای مختلف استان کمک می‌کند و مشکلی ایجاد نمی‌شود، پس با چه توجیهی می‌گویند با حذف این ۲۰۰ میلیارد تومان دچار مشکل خواهند شد.

وی با اشاره به لزوم ورود به تحقیق و تفحص از اتوبوسرانی، بیان کرد: شهرداری باید مدیران درآمدی داشته باشد اما متاسفانه مدیران بیشتر هزینه‌ای هستند.

حاجی بلگو خاطر نشان کرد: قرار است مناقصه ۳۰۰ میلیارد تومانی برای تامین "من کارت" توسط شهرداری برگزار شود، با رایگان شدن حمل و نقل عمومی این مناقصه را می‌توان حذف کرد.

حاجی بگلو تاکید کرد: با نگاه خدمت به مردم نه تنها اتوبوسرانی و مترو بلکه پروانه‌های ساختمانی در حاشیه شهر را نیز می‌توان رایگان کرد.

شهردار مشهد نیز در این نشست اظهار کرد: آرامش روانی، حفظ کرامت و آسایش مردم خط قرمز شهرداری است.

محمد رضا قلندر افزود: در جریان اجرای این طرح تامین مالی مهم است اما کمترین اهمیت را دارد، همانگونه که یارانه پرداخت نشده دولت را پرداخت می کنیم توان تامین اعتبار برای پرداخت سهم مردم را نیز داریم.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان مدیریت شهری مخالف خدمت رسانی بهتر به مردم نیستیم، در حوزه اتوبوسرانی مخالف ارائه حمل و نقل رایگان نیستیم اما باید این طرح به صورت کارشناسی بررسی شود، رایگان شدن اتوبوسرانی مشهد بدون تامین زیرساختها منجر به افزایش سر فاصله زمانی رسیدن اتوبوس به ایستگاه و افزایش نارضایتی مردم می شود.

شهردار مشهد تاکید کرد: تصویب طرح رایگان شدن حمل و نقل عمومی کاری ندارد، اما برگرداندن یک مصوبه تبعات زیادی برای شورای شهر و مدیریت شهری دارد.

وی گفت: این طرح باید با موافقت اعضای شورا از دستور کار خارج و در مرکز پژوهشهای شورا و شهرداری بررسی و تبعات مثبت و منفی آن ارزیابی شود تا توجیه فنی و اقتصادی داشته باشد.

قلندر افزود: همچنین در گام اول، این طرح باید برای اقشار خاص اجرا شود و سپس توسعه یابد.

معاون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد نیز گفت: هم اینک وضعیت اقتصادی شهرداری مناسب نیست و شهرداری اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومانی برای خرید اتوبوس طی مذاکره انجام شده را نداشته است.

وضعیت زیرساختهای اجرای طرح حمل ونقل رایگان در مشهد

رییس کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد نیز اظهار کرد: در این طرح باید بررسی شود اولویت برای مردم حمل و نقل رایگان است؟ یا آنها به افزایش کیفیت اتوبوسها و توسعه ناوگان اهمیت می‌دهند.

حمید ضمیری افزود: با رایگان شدن ناوگان اتوبوسرانی مشهد، آیا ناوگان پاسخگوی افزایش تقاضا خواهد بود، همچنین درآمد اتوبوسرانی از چه محلی باید تامین شود؟

دیگر عضو شورای اسلامی شهر مشهد نیز گفت: براساس مصوبه شورا، در طول سال ۳۱ روز به عنوان روزهای استفاده رایگان از حمل و نقل عمومی برای شهروندان وجود دارد که باید نتیجه آن، حجم سفر و میزان اثرگذاری در استقبال شهروندان از طرح حمل ونقل رایگان آنالیز و مشخص شود.

میزان فرسودگی ناوگان اتوبوسرانی مشهد

رییس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد نیز اظهار کرد: باید بررسی شود آیا خواست مردم رایگان شدن اتوبوس است، در حالیکه حجم تقاضاهای مردمی در تماس با مرکز ۱۳۷ شهرداری نشان می دهد کیفیت خدمات و کیفیت ناوگان اولویت مردم است.

ایمان فرهمندی افزود: با اصل موضوع رایگان شدن خدمات اتوبوسرانی مخالف نیستیم، اما زیر ساختهای کار فراهم نیست.

فرهمندی بیان داشت: وضعیت ناوگان اتوبوسرانی مشهد از سایر کلانشهرها بهتر است اما وضعیت ناوگان در مقایسه با نیاز شهر نامناسب است، متوسط سن ناوگان ۱۰ سال است و حداقل نیمی از ناوگان، فرسودگی بالا دارند و سرفاصله‌ها افزایش یافته که عتراضات زیادی را به همراه دارد.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد نیز گفت: هم اینک تعداد اتوبوسهای پاسخگوی تقاضا نیست، با این طرح به فکر افزایش مسافر هستیم چگونه می خواهیم پاسخگویی کنیم؟

وی گفت: شهروندان تاکنون برای کرایه هزار و ۲۰۰ تومانی اتوبوسرانی اعتراضی نداشته اند اما برای ازدحام اتوبوس و فرسودگی ناوگان اعتراض دارند.

در پایان با رای اعضای شورای اسلامی شهر، کلیات طرح «عدم دریافت کرایه خدمات حمل‌ونقل عمومی در سازمان اتوبوسرانی از شهروندان و استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی به منظور جبران هزینه‌های آن»، با لحاظ تبصره های مربوطه مصوب شد.

این در حالی است که تبصره های آن که از شرایط اصلی مصوبه است، در جلسه آینده شورای شهر مشهد بررسی خواهد شد.

منبع: ایرنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • مهنازمحبی

  سلام روزبخیر
  والااتوبوس مسیر۹مخصوصابعدازظهرهاهر۲الی۳ساعت میان،اونم اینقدرشلوغه،که زن ومردباهم مخلوط میشن!!
  مسیر۸هم همچنین!!!ازاتوبوسهای اتوبوسرانی درحاشیه شهرکه نگم سرتون درد میگیره!!
  الویت شهرداری!خدمت رسانی به مردم داخل شهرهست مخصوصاً بالای شهر،منطقه مرفه نشین مشهد،نه حاشیه شهر!!

 • ناشناس

  اگه نیت و قصد کاهش آلودگی هوا را دارید بسیار طرح خوبی است و تاثیر گذار در کاهش آلودگی هوا

 • ناشناس

  شما هرسال هزینه اتوبوس و مترو رو زیاد نکنین نمیخواد رایگان کنین

 • ناشناس

  یه حرف مسخره دیگه !

 • ناشناس

  بیش از یک ماهه که اتوبوس های قزوین رایگان شده

  • ناشناس

   از اول تیرماه دوباره پولی شده

 • نرگس فاضل

  من اعتقاد دارم هر فردی که در روز رفت و آمد زیاد با اتوبوس یا مترو دارد یک برگ بلیط بخرد و تاشب هر مقدار که می خواهد رایگان از مترو یا اتوبوس استفاده کند مثلا اگر تا شب هر فرد بالای بیست هزار تومن پول بلیط می دهد او می تواند یک بلیط کم بها مثلا ده تومن بخرد و تاسقف بی نهایت تا شب از حمل و نقل شهری استفاده کند ….دیه نیاز نیست با بت هر سوار شدن من کارت بزند ….نحوه استفاده این بلیط فرد از باجه ها خریدآری می کند و تاشب یا در ماه یا دهنه اعتبار دارد این کارت به دستگاه نزدیک می کند و دستگاه فقط یک ستاره آبی یا هر چی نشان می دهد و راننده می فهمد مسافر از این طرح استفاده می کند

 • رضا پهلوانی

  تو این 50سال گوشمون پره از این همه وعده سرخرمن.
  دیگه یکی هم بخواد راست بگه هیچکی باورش نمیشه خخخ

 • ناشناس

  برای این 200 میلیارد که جلسه گذاشتین 50 نفر آدم مشغول خودش کرده تبلیغات هم میکنید برای هر نفر ساعت اگه ساعتی 200هزار تومن هم بخواهید بگیرید که میگیرین خرجش بیشتر در میاد بفکر چاله های دیگه باشید
  رایگان کردن اتوبوس هم مثل یارانه دادنتونه دیدین چه بلایی سر ملت اومد
  حالا هم که شرایطی هست امسال که دوباره مردم مردم کردن نمایندگان شورا و مجلس اوفتاده سر زبونا
  همینکه به مقصد شون میرسن ملت رو یادشون میره
  ایندفعه دیگه زهی خیال باطل

 • ناشناس

  این طرح با این همه پول عوارض
  که شهرداری از مردم میگیره
  کار خیلی بزرگی نیست

 • ناشناس

  یک سوم بلیت رو مردم میدن و بقیه رو شماها،ای که شماهاچفدر دروغ گویین،شماها جیب مردمو نزنین،نمی خواد دو سوم پول بلیط رو‌ پرداخت کنین.