فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۳۱۸۷۹۱

کاهش فاصله نرخ ارز «نیما» و «بازار ثانویه»

کاهش فاصله نرخ ارز «نیما» و «بازار ثانویه»

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دولت و بانک مرکزی برای کاهش تاثیر نرخ آزاد ارز بر اقتصاد ملی در تلاشند با اقدام‌های مناسب فاصله قیمت در بازار ثانویه با ارز نیمایی را کاهش دهند.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت: دولت و بانک مرکزی برای کاهش تاثیر نرخ آزاد ارز بر اقتصاد ملی در تلاشند با اقدام‌های مناسب فاصله قیمت در بازار ثانویه با ارز نیمایی را کاهش دهند.

به گزارش تجارت‌نیوز، رضا رحمانی افزود: اگر ارز حاصل از صادرات به اقتصاد ملی برگردد، عامل مهمی در کاهش فاصله قیمت ارز در بازار ثانویه با ارز نیمایی خواهد بود. رحمانی تاکید کرد اکنون دولت منابع ارزی مناسبی در اختیار دارد و این می‌تواند در کاهش فاصله نرخ این دو ارز در بازار تاثیرگذار باشد.

او ادامه داد: سهم ارز بازار ثانویه در اقتصاد ملی فقط 3 درصد برآورد می‌شود اما بیشتر تاثیر آن روانی است و انتظار داریم دولت و بانک مرکزی با اجرای طرح‌های مناسب اقتصادی فاصله این 2 را کاهش دهد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: تاکنون در روند ثبت سفارش‌ها مشکلی نداشته‌ایم و ارز مورد نیاز براساس اولویت‌ها و در حد مصرف تامین شده است. رحمانی اضافه کرد: در بخش واردات کالاهای اساسی نیز مشکلی نداریم و ارز مورد نیاز آن تامین شده است و ذخیره‌سازی نیز به اندازه کافی صورت گرفته و تمهیدهای لازم برای واردات این کالاها به خوبی برنامه‌ریزی شده است.

او ادامه داد: تاکنون نوسان قیمت در کالاهای اساسی (گروه یک) کم بوده است اما در بخش کالاهای عمومی غیراساسی شاهد نوسان قیمت بوده‌ایم. رحمانی بیان کرد: رییس‌جمهوری همواره بر کاهش نوسان قیمت‌ها تاکید دارد و سازوکارهای لازم برای آن را در نظر گرفته‌ایم که بخشی از آن به تامین کالا و بخشی نیز به نظارت و بازرسی‌ها مربوط می‌شود و ابزار لازم را نیز در اختیار داریم تا این مساله مهم عملی شود.

حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان

از دیگر سو، وزیر صنعت، معدن و تجارت از لزوم حمایت از شرکت‌های داشن بنبان و تلاش برای پشتیبانی از کسب و کارهای نوپا (استارتاپ ها) فعال در تولید و توزیع خبر داد. رضا رحمانی در آیین برگزاری نمایشگاهی در تبریز اظهار کرد: برنامه ششم توسعه کشور به خوبی بیان و تاکید کرده است که سهم دانش در مجموع اقتصاد کشور باید افزایش یابد و امروز همه می‌دانیم اگر این کار را پیش از این با جدیت انجام داده بودیم، در تحریم فعلی کمتر آسیب می‌دیدیم.

او ادامه داد: اصلی‌ترین ابزار پیشرفت بر اساس دانش، جوانان نخبه‌اند و حضور آنها در عرصه‌های مختلف علمی ثابت‌کننده وجود آنان در کشور است. به گفته رحمانی، انقلاب چهارم صنعتی و الزامات آن مانند اینترنت اشیا زندگی را دگرگون می‌کند و اگر به سرعت تلاش نکنیم در همه زمینه‌ها مشکل خواهیم داشت.

منبع: روزنامه تعادل

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.