کد مطلب: ۸۹۰۱۵۸

چرا هزینه تولید کالا همواره در حال افزایش است؟

چرا هزینه تولید کالا همواره در حال افزایش است؟

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با بیان اینکه هزینه تمام شده تولید کالا مدام در حال افزایش است، گفت: وام به کارآفرینان درحال حاضر با بهره 35 درصد عرضه می‌شود و طبیعتا برقیمت تمام شده کالا اثر خواهد داشت.

به گزارش تجارت نیوز، احمد علیرضابیگی در رابطه با وضعیت نظارت بر بازار اظهار کرد: سیاست‌هایی که وزیر صمت اعمال می‌کند، بیشتر به واقعیت بازار و اقتصاد توجه دارد که نگرش مثبتی است. به عقیده من اقتصاد هر چقدر شفاف تر و منطبق بر واقعیت باشد، درآمدهای مردم هم واقعی می شود چرا که این دو لازم و ملزوم یکدیگر هستند. اما بخشی از سیاست ها  به عرضه کالاهای اساسی از طریق کالابرگ باز می گردد که در طی سالیان گذشته هم نتیجه مثبتی نداشته است و حتما زمینه فساد را فراهم خواهد کرد.

وی افزود: در حال حاضر نان به قیمت‌های مختلف در کشور به فروش می‌رسد و در شهرهای مختلف، قیمت نان متفاوت است؛ ما در تبریز نان بربری را 10 هزار تومان می خریم و همان نان را در تهران با کیفیت بهتر با قیمت 5 الی 6 هزار تومان به فروش می رسد که این تفاوت ها سبب فساد و رانت خواهد شد.

بیگی تصریح کرد: اگر بنا است یارانه پرداخت کنیم، باید این یارانه را مستقیم به مردم پرداخت کنیم تا مردم امکان مدیریت آن را داشته باشند، چرا که وقتی پول را به مردم می‌دهیم، مردم خودشان مدیریت می‌کنند و نیازهایشان را برطرف می‌کنند و در عین حال فساد هم رخ نمی‌دهد. همچنین صادرات ما هم به سهولت انجام خواهد شد. ما در حال حاضر قیمت دلار را با ارزش پاشی کنترل می‌کنیم و مانع از افزایش قیمت می‌شویم، اما هزینه تمام شده تولید کالا مدام در حال افزایش است.

وی افزود: وام به کارآفرینان در حال حاضر با بهره 35 درصد عرضه می شود و طبیعتا برقیمت تمام شده کالا اثر خواهد داشت؛ بنابراین تولیدکنندگان ما محصول خود را در بازار خارجی به فروش می‌رسانند و دلار وارد کشور می‌کنند که به عنوان نمونه قیمت این 50 هزار تومان قیمت همان 4 ماه قبل است که موضوع صادرات و رقابتی بودن صادرات ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بیگی در خصوص میزان کالابرگی که به مردم داده می‌شود، گفت: در مجلس هم به ما گزارش داده نشده است و ما الان به واسطه تجربه ای که از کالا برگ داریم، اصرار داریم که اجازه دهیم مردم خودشان ثروت و دارایی خودشان را مدیریت کنند و نیازمندی هایشان را تامین کنند زیرا بازاری که به واسطه کالا برگ ایجاد می‌شود، سبب فساد خواهد شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: دولت به جز دخالت در بازار عرضه، نمی تواند کنترل دیگری بر بازار داشته باشد؛ یعنی باید کمک کند که امکان عرضه کالا بیشتر شود و تا زمانی که این اتفاق نیفتاده است بازار اراده خود را تحمیل خواهد کرد؛ اما نگرش وزیر صمت به اینکه بازار را از انحصاری بودن خارج کند کار مثبتی است.

منبع : شفقا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر