خبر مهم:

کد مطلب: ۹۰۷۸۴۴

تیتو ویلانووا چه کسی بود؟ قهرمان سرطانی لالیگا

تیتو ویلانووا چه کسی بود؟ قهرمان سرطانی لالیگا

تیتو ویلانووا، تنها سرمربی تاریخ بارسلوناست که با 100 امتیاز این تیم را قهرمان لالیگا کرد. شاهکاری که در زمان شیمی درمانی انجام شد.

ده سال از درگذشت تیتو ویلانوا می‌گذرد ولی نام او به عنوان کسی که در پایه‌ریزی بهترین تیم تاریخ بارسلونا نقش داشت، همواره جاودان خواهد ماند.

۲۵ آوریل ۲۰۱۴ روز غم‌انگیزی برای بارسلونا و فوتبال جهان بود؛ روزی که تیتو ویلانوا در ۴۵ سالگی از دنیا رفت. مردی اهل کاتالونیا که در سال ۲۰۱۱ مبتلا به سرطان شد و متاسفانه سه سال بعد تسلیم این بیماری شد و حفره‌ای خالی در خانواده بلوگرانا به جای گذاشت که پر کردنش دشوار است.

امروز (۲۵ آوریل ۲۰۲۴) دهمین سالگرد درگذشت یکی از شخصیت‌های مهم تاریخ مدرن باشگاه بارسلونا است. ویلانوا به عنوان بازیکن از لاماسیا عبور کرد و در سال ۱۹۸۹ موفق شد در دو بازی دوستانه با تیم اصلی به میدان برود.

اما این حرفه مربیگری او بود که نامش را بر سر زبان‌ها انداخت. او کار مربیگری را در سال ۲۰۰۱-۲۰۰۲ با بارسلونا آغاز کرد و هدایت تیم زیر ۱۶ ساله‌ها را بر عهده گرفت؛ تیمی که متشکل از جرارد پیکه، سسک فابرگاس و لیونل مسی بود. او سپس پالافروگل، فیگرس و تراسا را هدایت کرد و مجددا به بارسا پیوست و در فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۸ نقش دستیار پپ گواردیولا در بارسا اتلتیک را برعهده گرفت. این دو مربی بهترین تیم تاریخ بارسا را پایه‌گذاری کردند و در فصل ۲۰۰۸-۲۰۰۹ به تیم اول رسیدند و در چهار فصل ۱۴ جام به دست آوردند و فوتبالی را به نمایش گذاشتند که در سراسر جهان مورد تحسین قرار گرفت.

تیتو

 

این ویلانوا بود که در سال ۲۰۱۴ مسی را متقاعد کرد که همچنان در بارسلونا بماند. لیونل مسی در مصاحبه‌ای با ال‌پایس در سال ۲۰۱۲ درباره تیتو ویلانوا گفت: «من او را از کودکی می‌شناختم. تیتو اولین کسی بود که به من ایمان داشت زیرا در آن زمان من بازیکن تعویضی بودم یا اصلا فرصت بازی پیدا نمی‌کردم و او کسی بود که باعث شد در رده زیر ۱۶ سال در ترکیب اصلی قرار بگیرم.»

تیتو در سال ۲۰۱۲ جانشین پپ گواردیولا در نوکمپ شد و در تنها فصل حضورش به قهرمانی لالیگا رسید. او در ۲۵ آوریل ۲۰۱۴ تقریبا یک سال پس از کناره‌گیری از بارسلونا به دلیل سرطان درگذشت.

منبع: خبر ورزشی

 

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.