برگزاری نمایشگاه دائمی کالاهای ایرانی در تابستان

برگزاری نمایشگاه دائمی کالاهای ایرانی در تابستان

معاون وزیر تعاون از برگزاری نمایشگاه عرضه کالاهای ایرانی در ۳ ماهه تابستان خبر داد و گفت: این نمایشگاه فرصتی برای ارائه توانمندی های تولیدکنندگان کالاهای ساخت داخل خواهد بود.

سید حمید کلانتری در نشستی خبری با اشاره به برگزاری نمایشگاه عرضه کالاهای ایرانی در ۳ ماهه تابستان گفت: با توجه به برگزاری نمایشگاه کالای ایران و استقبال مقام معظم رهبری از این نمایشگاه، مقرر شد، نمایشگاه عرضه کالاهای ایرانی با حضور تولیدکنندگان به صورت دائمی در ۳ ماهه تابستان در مصلی تهران مستقر شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، کلانتری با تاکید بر حضور تولیدکنندگان محصولات ساخت داخل در این نمایشگاه گفت: در نمایشگاه عرضه محصولات ایرانی که با هدف تشویق فرهنگ استفاده از کالای ایرانی برگزار می‌شود، توانمندی‌های تولیدکنندگان داخلی اعم از بخش تعاونی و خصوصی ارائه می‌شود و در اختیار مصرف کنندگان قرار خواهد گرفت.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش با تشریح عملکرد فعالیت بخش تعاون در سال گذشته و همچنین برنامه‌های این حوزه در سال ۹۷ با بیان اینکه اقتصاد تعاونی می‌تواند منابع خورد مردمی را تجمیع کند، گفت: در سال گذشته ۴۱۴۰ تعاونی جدید با ۹۲۶۰۰ عضو تاسیس شد که ۶۸ هزار ظرفیت اشتغال‌زایی را به همراه داشته است؛ از این میزان تعاونی تاسیس شده در سال گذشته، ۲۷۰۰ تعاونی در گروه تعاونی‌های تولیدی بودند که نسبت به سال ۹۵ از رشد ۲۱ درصدی برخوردار بوده است.

وی با بیان اینکه تشکیل تعاونی‌ها در سال گذشته نسبت به سال ۹۵ میزان ۹ درصد رشد داشته است، افزود: در حوزه تعاونی‌های خدماتی در سال گذشته ۲۰ تعاونی فراگیر ملی و ۲۵ تعاونی توسعه و عمران شهری در کشور با ظرفیت اشتغال ۱۸۹۰ نفر ایجاد شد.

معاون امور تعاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی درباره آخرین وضعیت تعاونی‌های مسکن مهر گفت: تا پایان سال گذشته ۷۴۰ هزار واحد مسکن مهر در قالب تعاونی‌ها ساماندهی شدند ضمن اینکه ۶۵۰۰ واحد مسکن مهر در قالب تعاونی‌ها که پیشرفت فیزیکی این واحدها بالغ بر ۸۵ درصد بود، تکمیل شد.

کلانتری درباره طرح «روستا-تعاون» که از سال گذشته به عنوان یکی از برنامه‌های اشتغال‌زایی این حوزه در دستور کار قرار گرفت، گفت: این طرح در سال ۹۶ آغاز شد که آثار آن را طی ماه‌های آینده مشاهده خواهیم کرد. ضمن اینکه در سامانه کارا (سامانه ثبت تقاضای تسهیلات متقاضیان کار) تا پایان سال گذشته ۳۴۰۰ تعاونی متقاضی استفاده از تسهیلات اشتغال ثبت نام کردند که میزان تسهیلات درخواستی این تعاونی ها حدود ۱۷۰۰ میلیارد تومان برآورد می شود.

دستور وزیر کار برای کاهش بررسی طرح‌های اشتغال به ۱۴ روز در بانک‌های عامل

وی با تاکید بر اینکه طرح روستا-تعاون به عنوان اولویت فعالیت اشتغال‌زایی مورد حمایت قرار می گیرد، درباره آخرین وضعیت منابع یک و نیم میلیارد دلار صندوق توسعه ملی برای اشتغال در سال جاری، گفت: تاکنون ۵۰ درصد از کل این منابع در اختیار بانک‌ها و موسسات عامل اجرایی قرار گرفته که ۴۰ درصد از این تسهیلات در مرحله پرداخت و تصویب طرح قرار دارند.

معاون امور تعاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه زمان بررسی طرح‌های اشتغال با دستور وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی از ۲ ماه به ۱۴ روز کاهش پیدا کرده است، ادامه داد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است تا پایان شهریور کل منابع یک و نیم میلیارد دلار تسهیلات صندوق توسعه ملی برای اشتغال تخصیص داده شود که بخشی از استفاده کنندگان این تسهیلات، تعاونی‌ها هستند.

کلانتری ادامه داد: برآورد ما این است که حدود ۲ هزار میلیارد تومان به صورت ریالی از محل منابع صندوق توسعه ملی در قالب طرح روستا-تعاون برای اشتغال‌زایی و توانمندسازی تعاونی‌ها در روستاها جذب شود که ایجاد ۶۰ هزار فرصت شغلی هدفگذاری شده است.

وی تشکیل تعاونی‌های مبارزه با فقرزدایی را یکی از برنامه‌های وزارت تعاون در سال ۹۷ عنوان کرد و گفت: یکی از مشکلات پیش‌روی دولت، زندگی زیر خط فقر برخی از اقشار جامعه است که در این خصوص دو رویکرد برای فقرزدایی وجود دارد؛ نخست اینکه خانواده‌های نیازمند به صورت مستقیم و کمک‌های نقدی حمایت شوند که این رویکرد پاسخگوی برنامه‌های موازی با فقر نخواهد بود.

معاون امور تعاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: رویکرد دوم نیز به توانمندسازی افراد و این خانوارها تاکید دارد که در این راستا در نظر داریم با همکاری سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای و تشکیل تعاونی‌ها، این افراد و خانواده‌ها در قالب تعاونی‌ها فعالیت اقتصادی کنند تا این حمایت‌ها به جای اشخاص در قالب تعاونی صورت گیرد چرا که تجمیع سرمایه‌های کوچک مردمی در قالب تعاونی‌ها می‌تواند به توانمندسازی افزاد کمک کند.

تمرکز بر ۳ گروه تعاونی برای مبارزه با فقر

کلانتری با اشاره به اینکه تعاونی‌های فراگیر ملی، تعاونی‌های مرزنشین و تعاونی‌های روستایی می‌توانند در مبارزه با فقر موثر واقع شوند، گفت: یکی از تعاونی‌هایی که در حوزه مبارزه با فقر می‌توانند موثر باشند، تعاونی‌های فراگیر ملی هستند که ۷۰ درصد اعضای آن باید از ۳ دهک درآمدی پایین باشند. همچنین تعاونی‌های دیگری که می‌توانند در طرح فقرزدایی موثر باشند، تعاونی‌های مرزنشین هستند که حدود یک و نیم میلیون خانوار تحت پوشش این نوع تعاونی هستند و باید از نظر اقتصادی توانمند شوند.

وی افزود: دولت به رغم تسهیلات و حمایت‌هایی که از تعاونی های مرزنشین در دستور کار خود قرار داده بود، اما متاسفانه طی ۲ سال گذشته بخشی از معافیت‌ها کاهش پیدا کرد اما با همکاری وزارت کشور و وزارت صنعت در قالب کارگروهی مشترک این حمایت‌ها از تعاونی‌های مرزنشین احیا می‌شود.

معاون امور تعاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تشکیل تعاونی‌های روستایی برای فقرزدایی نیز گفت: این تعاونی‌ها همچنین برای مقابله با فقر و تقویت توانمندی‌های روستائیان قطعا توسعه پیدا می‌کنند ضمن اینکه تعاونی‌های زنان و روستائیان و تعاونی‌های صنایع دستی نیز در قالب طرح تقویت توانمندسازی تعاونی‌ها مورد حمایت قرار می‌گیرند.

پیشنهاد تاسیس تعاونی‌های اعتبار روستایی به بانک مرکزی

کلانتری همچنین درباره آخرین وضعیت تشکیل بانک تخصصی در حوزه تعاون گفت: به دلیل اینکه در فرآیند فعالیت موسسات اعتباری، برخی از این تعاونی‌ها از مسیر خود منحرف شده اند، فرآیند صدور مجوز برای تاسیس بانک تعاونی به تعویق افتاد اما پیشنهاد صدور مجوز تاسیس تعاونی‌های اعتبار روستایی به بانک مرکزی ارائه شده که پشتوانه فعالیت‌های اقتصادی تعاونی‌ها خواهد بود.

وی افزود: بانک مرکزی با کلیت این پیشنهاد موافق است اما در خصوص صدور مجوز آن باید بعد از ساماندهی واحدهای غیرمتشکل مالی تصمیم گیری شود.

 

منبع:مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند