تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

گره فروش سهام عدالت کجاست؟ / بلوکه پول در بانک‌ها یا کارگزاری‌ها؟

گره فروش سهام عدالت کجاست؟ / بلوکه پول در بانک‌ها یا کارگزاری‌ها؟

گرفتاری‌های فروش سهام عدالت تمامی ندارد. برخی فروشندگان سهام عدالت گزارش می‌دهند که بیشتر از دو ماه از فروش سهام‌شان می‌گذرد و هنوز هیچ پولی به حساب آنها واریز نشده است. برخی دیگر هم از واریز ناقص طلب‌شان و زمان طولانی انتظار برای دریافت کامل پول‌شان می‌گویند.

به گزارش تجارت‌نیوز، گرفتاری‌های فروش سهام عدالت تمامی ندارد. برخی فروشندگان سهام عدالت گزارش می‌دهند که بیشتر از دو ماه از فروش سهام‌شان می‌گذرد و هنوز هیچ پولی به حساب آنها واریز نشده است. برخی دیگر هم از واریز ناقص طلب‌شان و زمان طولانی انتظار برای دریافت کامل پول‌شان می‌گویند.

فروشندگان سهام عدالت از سرگردانی بین بانک‌ها و کارگزاری‌ها می‌گویند. بانک‌ها و کارگزاری‌هایی که بنا بر گزارش مخاطبان تجارت‌نیوز، فروشندگان را بدون پاسخ شفاف از سر خود باز می‌کنند.

در این میان سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده که شماره 83338 و سامانه اینترنتی سهام عدالت یعنی درگاه sahamedalat.ir را برای پاسخگویی به مشکلات فروشندگان سهام عدالت اختصاص داده است و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) هم اطلاعیه‌ای منتشر کرده است که فروشندگان سهام عدالت برای پیگیری فرایند فروش سهام خود به کارگزار ناظر خود مراجعه کنند.

در این اطلاعیه آمده است که فروشندگان سهام عدالت می‌توانند با گرفتن شماره تلفن 1569 و وارد کردن داخلی یک و کد ملی‌شان از کارگزار ناظر خود مطلع شوند. با این وجود نابسامانی‌های فروش سهام عدالت همچنان ادامه دارد و فروشندگان سهام عدالت می‌گویند که تلفن‌های رسیدگی به مشکلات فروشندگان به شدت اشغال است و یا صف‌های انتظار طولانی دارد و در نهایت تماس‌ها رد می‌شود.

این دسته از مشمولان سهام عدالت همچنین می‌گویند که متوجه شده‌اند با وجود انتظار طولانی، بانک‌ها برای آنها کارگزار ناظر انتخاب نکرده‌اند و یا کارگزاران ناظر به دلایل نامعلوم از واریز پول فروش سهام عدالت خودداری کرده‌اند.

سرگردانی فروشندگان سهام عدالت در شرایطی است که بانک‌ها مدعی هستند حداکثر ظرف مدت 10 روز بعد از دریافت تقاضای فروش سهام عدالت، فهرست فروشندگان را برای کارگزاری‌ها فرستاده‌اند و کارگزاری‌ها می‌گویند ظرف دو روز پول فروش سهام را به حساب بانک‌ها ریخته‌اند اما در نهایت هیچکدام از طرفین این معامله حاضر نیستند پاسخ دقیق و شفافی به مشتریان‌شان بدهند.

در ادامه برخی گزارش‌های مردم را در این زمینه می‌خوانید:

– «یک ماه می‌گذره و بانک برام هنوز کارگزارتعیین نکرده. یعنی چی آخه؟ »

– «سلام تو رو خدا پیام منو بذارید. از صبح که گفته بودن کارگزاری‌ها باید جوابگو باشن دارم با کارگزاری بانک ملی تماس می‌گیرم و تمام خطوط اشغال هستند و یا برنمی‎دارن. تجارت‌نیوز خواهش می‌کنم از بانک ملی بخواید پول ما رو بده»

– «تو این بهران کرونا مثلا من ازشهرستان مه ولات ۲۶۰کیلومتربرم مشهدبه کارگزاری فارابی؟ یه شماره تماس برای مردم درست کنین که بتوننن جوابگوی مردم باشن نه اینکه مردم روبه کشتن بدین»

– «سلام تو رو خدا جواب منم رو هم بدید. سمات جواب نمی‌ده بخدا مستاجرم ماه دیگه باید خونه رو خالی کنم.»

– «من الان درست ۳۳روزه که توسط کارگزار بانک پنج ستاره سپه فروختم‌شون که متاسفانه هنوزم خبری ازشون نیست و بدبختانه به هرکجا و هرکسی هم که زنگ می‌زنم می‌گه به ما ربطی نداره که نداره»

– «از صبح اسیر 1569 شدم. نفر 35 صف بودم و پشت خط دستم خواب رفت آخرش هم رد تماس دادند. خدا رو خوش میاد؟»

– «وقتی زنگ می‌زنیم به ۱۵۶۹ می‌گه واسه این کد ملی هیچ کارگزاری انتخاب نشده. از سایت بانک ملت سفارش فزوش دادم که ایکاش قلم دستم می‌شکست و نمی‌دادم»

– «شماره موبایلم اشتباه شده باید کار کنم حداقل یه کاری برامون بکنین.خیلی ها شماره شون اشتباه شده»

-«من ۱۳خرداد توی بانک رسالت ۳۰درصدسهامم فروختم تا امروز ۶مرداد هیچی به حسابم واریز نشده. زنگ زدم ۱۵۶۹کدملیم زدم گفت کارگزارناظرنداری رفتم بانک گفت کارگزاری گنجینه سپهر مال بانک رسالت کارگزارته. تماس گرفتم گفتن ۵ مرحله واریزکردیم اسم شما نیست. بروبانک. وقتی رفتم بانک رسالت کد ملیم واردکرد گفت اسم شما ردنکردیم. می‌گم یعنی چی میگه فرم شما جامونده بعد از دو ماه الان تکلیف من چیه؟»

– «منم زنگ زدم به همین شماره بهم گفت که کارگزار ناظر ندارید. ولی الکی بود چون رفتم بانک تو سایت نگاه کرد گفت فروش شما تایید شده حالا نمی‌دونم بانک دروغ گفته یا ۱۵۶۹»

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند