محسنی اژه‌ای:

بیش از 98 درصد مشکل موسسات غیرمجاز حل شد / کشف فساد کافی نیست، باید با مفسد برخورد کرد

بیش از 98 درصد مشکل موسسات غیرمجاز حل شد / کشف فساد کافی نیست، باید با مفسد برخورد کرد

معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه کشف فساد کافی نیست و مهم این است که بعد از کشف ببینیم چگونه می توان با مفسد برخورد کرد، گفت: بیش از ۹۸ درصد از مشکل حاد شرکت تعاونی غیرمجاز پول حل شد و از آن عبور کردیم ولی هنوز تمام نشده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضائیه امروز شنبه در مراسم تکریم و معارفه رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزود: اصل ١٧۴ قانون اساسی مبتنی بر وظایف بازرسی است و به منظور حسن اجرای امور و قوانین کشور سازمان بازرسی کشور زیر نظر رییس قوه قضاییه تشکیل شده است؛ این سازمان سازوکار قانونی دارد که در دنیا کم نظیر حتی بی‌نظیر است.

وی یادآور شد: در مهرماه سال ۶٠ اولین قانون سازمان بازرسی کل کشور تدوین شد و بعد از آن سه مرتبه قانون بازنگری و ارتقا یافت.

اژه ای ادامه داد: این سازمان اختیارات خوبی دارد مثلاً متفاوت با سایر سازمان ها، سازمان بازرسی کل کشور می تواند از نیروهای بازنشسته استفاده کند. همچنین از نظر بودجه نسبتا خوب است.

وی با اشاره به تحریم‌های یک جانبه علیه ایران گفت: بانک‌های دولتی خصوصی، شخصیت‌های حقیقی و حقوقی تحریم می‌شوند و در این شرایط برای مقابله با جنگ اقتصادی دشمن نیازمند برنامه‌های راهبردی و عملیاتی هستیم و نمی‌توان مانند زمان غیرجنگ عمل کرد بلکه باید متناسب با زمان جنگ تصمیم گرفت.

محسنی اژه‌ای اظهار کرد: بازرسی کل کشور باید اقداماتی انجام دهد که هرچه بیشتر توان تولید داخلی و کمیت و کیفیت تولیدات ارتقا یابد و در این شرایط تحمیلی، ایران در بسیاری از تولیدات به خودکفایی برسد.

وی اضافه کرد: اقدام دیگر مبارزه با کسانی است که آگاهانه و ناآگاهانه به خاطر جیب خود و تکثیر ثروت به مردم و هم راستا با دشمن ظلم می‌کنند بنابراین باید برنامه داشته باشیم تا به سرعت و قاطع و بدون تبعیض رسیدگی شود.

علت عدم حضور آقای سراج برای من روشن نیست

معاون اول قوه قضائیه گفت: علت عدم حضور آقای سراج برای من روشن نیست؛ هرچند این مسایل فرعی است و چیزی نیست که به آن پرداخته شود.

محسنی اژه‌ای افزود: همه آقای سراج را می‌شناسند و از ابتدای انقلاب از اواخر سال ۵٨ تاکنون شاهد بودیم که چهل سال با دلسوزی، تدبیر، قاطعیت و جسارت کامل و تسلیم نشدن در مقابل فشارها ایستادگی کردند و به سهم خودم و از جانب رییس قوه قضائیه از ایشان تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: آقای سراج یک بار در اواخر سال ٩۶ اصرار داشتند که شخص دیگری در سازمان بازرسی کل کشور جایگزین شود و در سال ٩٧ حداقل دو بار و از وقتی رییس قوه قضائیه هم تغییر یافت دو سه مرتبه این قضیه را مطرح کردند.

محسنی اژه‌ای گفت: فعلا ابلاغ مشاور رییس قوه قضائیه برای ایشان زده شده است و هفت هشت مورد کاری هم به ایشان پیشنهاد شده است. همچنین رییس قوه قضائیه اصرار دارند از وجود پربرکت ایشان استفاده شود.

معاون اول قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس افزود: در طول هشت سال دفاع مقدس که همه جبهه شرق و غرب با همه سلاح‌های میکروبی و غیرمیکروبی علیه مردم تازه انقلاب کرده آمدند، همزمان با حمایت‌ها از صدام یک جنگ تمام عیار در داخل مرزهای کشور راه انداختند و همه اینها به برکت شهدا و جانبازان و مجاهدان و نفس‌های قدسی ولی فقیه و مردم غیور ایران به گونه‌ای شد که امروز دشمن ذلیل و مستأصل و مردم عزیز شدند.

وی ادامه داد: مردم شهیدپرور می دانند چه می کنند و جوانان اعتقاد راسخ دارند و در مقابل ظلم مقاومت می کنند در حالی که دشمن حیران است و امروز باور کرده که در برابر همه این توطئه‌ها شکست خورده است.

محسنی اژه ای اضافه کرد: همه شهدای ما از همه طبقات جامعه هر یک سرمایه عظیمی بودند که دشمن از ما گرفت اما سوال این است که دشمن برد یا ما؟

وی اظهار کرد: دشمنان از همان ابتدای انقلاب طبق قوانین بین المللی ظالمانه قرارداد را یک جانبه لغو کردند و ده‌ها و صدها تریبون‌ تبلیغاتی علیه ایران راه انداختند. امروز هم به طرق مختلف در فضای مجازی علیه نظام و مردم کار می‌کنند و به زعم باطل یک راه را باقی مانده می‌دانند تا صبر و توان مردم را تحت فشار قرار دهد و مردم به ستوه بیایند و دست از حمایت از ارزش‌ها و نظام بردارند؛ اما فکر می‌کنند موفق می‌شوند.

معاون اول قوه قضائیه افزود: آن زمان که چیزی نداشتیم ایستادگی کردیم امروز امکانات و تجهیزات بیشتر شده است هر چند ما روی آنها حساب نمی‌کنیم چرا که سرمایه اصلی را خود مردم می‌دانیم.

وی اظهار کرد: ما که امروز روی این صندلی‌ها نشسته ایم، مدیون خون حسین علیه السلام هستیم و از آن دوران این گردونه چرخیده است تا امروز در دوران غیبت امام زمان علیه السلام گوش به فرمان نایب برحق او هستیم.

محسنی اژه‌ای ضمن تاکید بر پاسداشت خون شهدا افزود: آیا این خون‌ها و وجدان پاک اجازه می‌دهد که از خدمت به مردم و کشور غافل و به مسائل فرعی و اولویت‌های دسته چندم بپردازیم.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به تشکیل شورای عالی سران قوا افزود: دو اتفاق از حدود دو سال پیش افتاده است؛ دولت احساس کرد در این شرایط برخی از امور را نمی‌تواند به صورت عادی پیش ببرد و از سازوکار قانون اساسی استفاده کردند و سران قوا شورایی تشکیل دادند و تصمیماتی گرفتند.

وی ادامه داد: حال که در شرایط جنگی هستیم اگر بخواهیم همه امور را به مجلس ببریم، زمان بر است و به همین دلیل یک اقدام دیگر هم قوه قضائیه انجام داد و کار مشترک با دولت و مجلس در خصوص شرکت‌های تعاونی اعتباری بود.

محسنی اژه‌ای یادآور شد: در اواخر سال ۹۶ به یاد دارید که دشمن گفت نمی‌گذارم این مردم امسال دهه فجر را جشن بگیرند و گفت نمی‌گذاریم از تابستان ۹۷ عبور کنند و ده‌ها شرکت تعاونی غیرمجاز پول فراوان از مردم گرفتند و با فشار دشمن مواجه شدیم و بیش از ۲ میلیون سپرده گذار در این شرکت‌ها سپرده گذاری کردند و کار با همان اختیارات حاصله اتفاق افتاد و بیش از ۹۸ درصد از این مشکل حاد حل شد و از آن عبور کردیم ولی هنوز تمام نشده است.

معاون اول قوه قضائیه اضافه کرد: اقدام دیگری که قوه قضاییه انجام داد این بود که ریاست وقت قوه نامه‌ای با مشورت افراد مختلف اعم از حقوقدانان واقتصاددانان تنظیم کرد و برای اینکه در زمان جنگ اقتصادی بتوانند کارهایی را که فوریت دارد، انجام دهند اختیاراتی از مقام معظم رهبری گرفته شد و اکثر پرونده‌هایی که امروز محاکمه می‌شوند، در سال ۹۷ بود و اگر آن تمهیدات نبود، امروز ما دچار دردسر می‌شدیم.

محسنی اژه ای با تاکید بر ظرفیت مشارکت مردم افزود: بازرسی کل کشور نقش موثری دارد و باید از ساز و کار مردمی استفاده کند و خواهشمندم ظرفیت های مردمی شناسایی شوند و بعد از اینکه از این ظرفیت ها مطلع شدید، ببینید آیا قوانین درست اجرا می شود یا خیر و ببینید که اشکال کار کجاست؟

وی افزود: باید مدیران را به وظایف بازرسی کل آگاه کنیم تا آنها احساس نکنند که سازمان بازرسی در مقابل آنها است بلکه باید احساس کنند که ما می خواهیم کار غلطی نشود تا دستگاه ها به دردسر نیفتد و باید قانون و مقررات را به آنها تفهیم کنیم.

این مراسم با حضور حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول رئیس قوه قضائیه، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه، سیدعلیرضا آوایی وزیر دادگستری، ذبیح اله خداییان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، عباس مسجدی آرانی رئیس سازمان پزشکی قانونی، حجت الاسلام و المسلمین شکراله بهرامی رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، نمایندگان و روسای کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی و برخی دیگر از مقامات و مسئولان قضایی، دولتی و لشکری برگزار و حجت‌الاسلام والمسلمین حسن درویشیان به عنوان رئیس سازمان بازرسی کل کشور و جایگزین ناصر سراج معارفه شد.

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند