تاثیر تاخیر در تزریق دز دوم واکسن کرونا چیست؟

تاثیر تاخیر در تزریق دز دوم واکسن کرونا چیست؟

معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اگر تاخیر تزریق دز دوم ایجاد شود و این دز با تاخیر ۹ هفته‌ای هم انجام شود، ایمنی کمتر نمی‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، ایرج حریرچی گفت: فاز نخست واکسن فخرا با موفقیت کامل و بدون هیچ عارضه‌ای انجام شد و هم اکنون وارد فاز دوم شده‌ایم.

او گفت: در فاز اول واکسیناسیون کرونا اولین داوطلب، فرزند شهید فخری‌زاده بود و اکنون نیز همسر شهید رضایی‌‌نژاد داوطلب شده‌اند، که این موضوع نشان‌دهنده اهمیت واکسیناسیون در جامعه است.

حریرچی تصریح کرد: با توجه به بدعهدی‌های مکرر کشورهای غربی، لازم بود که به واکسن داخلی متکی باشیم. آن‌ها حتی باوجود پرداخت پول واکسن، واکسن‌های تولیدی را به کشور خود محدود کرده‌اند.

او با اشاره به تاخیر تزریق دز دوم، یادآوری کرد: ما پول واکسن‌ها را پرداخت کرده‌ایم اما آنها مانع خروج واکسن با دستورات مقام قضائی و حکومتی خود شده‌اند. در تلاشیم تا برای ورود واکسن، اقدامات مناسبی انجام دهیم.

او افزود: هیچ گونه کوتاهی در مورد واردات واکسن انجام نشده است، استراتژی مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا تولید داخلی بوده و تا زمان رسیدن محصول داخلی، واردات واکسن از منابع خارجی انجام می‌شود.

حریرچی تصریح کرد: امیدواریم واکسن تولید داخل، عامل اصلی برای رسیدن به ایمنی جمعی مناسب در سطح جامعه شود.

معاون وزارت بهداشت در مورد تاثیر تاخیر تزریق دز دوم تاکید کرد: واکسیناسیون گروه سنی جدید را شروع نکرده‌ایم و در حال تزریق واکسن دوم هستیم، تعیین فاصله چند هفته‌ای بین دو تزریق به این علت است که ایمنی فرد زودتر حاصل شود، اما اگر مثل کانادا یا انگلیس، با تاخیر ۹ هفته‌ای هم تزریق دوم انجام شود، ایمنی کمتر نخواهد بود و در این زمینه نقصی ایجاد نمی‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین اخبار کرونا را در صفحه ویروس کرونا در تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند