موضوعات داغ:
گفتگوی تجارت‌نیوز با 3 مقام دولتی و بخش خصوصی:

سال 98 رکورد جدید صادرات به عراق به ثبت می‌رسد

سال 98 رکورد جدید صادرات به عراق به ثبت می‌رسد

فعالان تجاری می‌گویند: در سال 98 موانع تجاری با عراقی‌ها برطرف خواهد شد و امسال نیز رکورد صادراتی جدیدی با عراق به ثبت می‌رسد. به طوری‌که حجم صادرات با این کشور حدود ۲۰ میلیارد دلار می‌‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، یک‌شنبه اخیر هیات بلند پایه عراقی و با حضور عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق و اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور مهمان فعالان بخش‌خصوصی ایران بودند تا در سال 98 فصل جدید تجارت با ایران را مورد ارزیابی قرار دهند.

آمارها نشان می‌دهد حجم مبادلات تجاری دو کشور ایران و عراق در سال 2018 افزایش داشته است. به طوری‌که سال 97 حجم مبادلات اقتصادی ایران و عراق به ۱۳ میلیارد دلار در سال رسید که به گفته تجار ایرانی در سال 98 این حجم از صادرات به ۲۰ میلیارد دلار می‌رسد. آیا حجم روابط فعلی ایران و عراق در خور ظرفیت‌های اقتصادی و توانایی‌های دو کشور است؟

تجارت با عراق 45 درصد افزایش یافت

دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق درباره آینده تجاری این دو کشور به تجارت‌نیوز می‌گوید: براساس آمارهای به دست آمده طی 12 ماهه سال 97 صادرکنندگان ایرانی توانستند حدود 20 میلیون تن و به ارزش 9 میلیارد دلار کالا به عراق صادر کنند و این درحالی است که میزان قاچاق کالاهای صادراتی از سوی ایران به عراق حدود یک میلیارد دلار برآورد می‌شود.

دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق می‌گوید:سال 98 با برطرف‌سازی مشکل پیمان سپاری ارزی به نظر می‌رسد بتوانیم میزان صادرات را با عراقی‌ها حداقل به 12 میلیارد دلار برسانیم.

سید حمید حسینی می‌افزاید: سال گذشته حدود 45 درصد از صادرات ما به عراق افزایش یافت. دلیل افزایش میزان صادرات کالاهای ایرانی به عراق نیز این است که وضعیت اقتصادی عراق نسبت به سال‌های گذشته بهبود یافته و نرخ ارز نیز در ایران تغییر یافته و همین عوامل به خودی خود منجر به آن شده که کالای ایرانی برای صادرات به عراق جذاب و رقابت‌پذیر باشد.

او اظهار می‌کند: سال 98 هم با برطرف‌سازی مشکل پیمان سپاری ارزی به نظر می‌رسد بتوانیم میزان صادرات را با عراقی‌ها حداقل به 12 میلیارد دلار برسانیم و دوباره جایگاه ترکیه را در عراق اخذ کنیم.

فصل تازه‌ تجارت ایران و عراق در راه است

از سوی دیگر سرپرست سازمان توسعه تجارت هم نسبت به آینده رابطه اقتصادی ایران و عراق در سال 98 خوشبین است و در این باره به تجارت‌نیوز می‌گوید: طی یک ماه گذشته دو رویداد مهم را در برقراری توسعه تجارت با عراق تجربه کردیم. نخستین رویداد به سفر حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به عراق باز می‌گردد و بلافاصله پاسخ هیات بلند پایه عراقی و سفر نخست وزیر عراق به ایران را شاهد بودیم. این عوامل نشان دهنده این است که فصل تازه‌ای برای آینده تجاری ایران و عراق در راه است.

محمدرضا مودودی می‌افزاید: ارتباط نزدیک عراق با ایران نشان می‌دهد که منافع کشور را در توسعه روابط تجاری با ایران می‌بینند. بر همین اساس برای اولین بار در سال 97 رکورد صادراتی جدیدی را با عراق به ثبت رسانده‌ایم و با این حال باز هم ظرفیت برای توسعه روابط با عراق وجود دارد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت می‌گوید: در فصل جدید توسعه تجارت با عراق علاوه بر توسعه گردشگری بحث صادرات کالا به این کشور هم دیده شده است.

او اظهار کرد: در فصل جدید توسعه تجارت با عراق علاوه بر توسعه گردشگری بحث صادرات کالا به این کشور هم دیده شده است. همچنین بازسازی عراق نیز در دستور کار قرار دارد که با این نوع برنامه‌ها بحث خدمات فنی و مهندسی نیز تقویت خواهد شد.

مودودی گفت: در بحث مبادله تجاری با عراق یک بحث تبادلات بانکی مغفول مانده که امسال نیز با پرداختن به این موضوع چالش‌های بر سر این مسئله را نیز برطرف کرده و تجارت 20 میلیارد دلاری را با عراق کلید خواهیم زد.

سال 98 عراق شریک نخست تجاری ایران است

در عین حال عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران نیز به آینده تجاری ایران و عراق در سال98 خوشبین است و به تجارت‌نیوز می‌گوید: ارتباط تجاری با کشورها یک رابطه دو جانبه است. برای تجارت با عراق ما با برخی محدودیت‌ها رو به رو هستیم و این درحالی است که پتانسیل افزایش تجارت با عراق موجود است.

محمدرضا انصاری، عضو هیات رئیسه اتاق ایران می‌گوید:سال 98 عراق شریک نخست تجاری ایران است.

محمدرضا انصاری می‌افزاید: قطعا حمایت از صادرکنندگان و مذاکره با دولت عراق بستری را برای تحقق تجارت 20 میلیارد دلاری ایجاد خواهد کرد و این بار نیز عراق شریک نخست تجاری ایران خواهد شد.

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند