تحرک اقتصاد با تهاتر بدهی دولت

ردپای عربستانی‌ها در افزایش تعرفه لبنیات عراق برای ایران

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق گفت: تهاتر بدهی ۱۱۰ هزار میلیارد تومانی دولت، تحرک مطلوبی را در اقتصاد کشور به وجود خواهد آورد.

یحیی آل‌اسحاق با بیان اینکه کمیسیون تلفیق با توجه به ناتوانی دولت در پرداخت بدهی‌ها، راهکار تهاتر را معرفی کرده است، افزود: بدهی ۱۱۰ هزار میلیارد تومانی دولت به پیمانکاران در سطح کشور باعث شده برخی در آستانه ورشکستگی و بیماری‌های روحی و روانی قرار گیرند.

به گزارش تجارت‌نیوز، آل‌اسحاق ادامه داد: دولت به پیمانکاران، پیمانکاران به بانک‌ها و بانک‌ها نیز به بانک مرکزی بدهکارند که راهکار تهاتر می‌تواند بخشی از مشکلات در این‌باره را حل کند.

وی گفت: با راهکار تهاتر، دولت برای تسویه بدهی‌ها، اوراقی برای پیمانکاران صادر می‌کند تا آنها این اوراق را به بانک‌های طلبکار ارائه دهند، بانک‌ها نیز طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، اوراق مورد نظر را بابت بدهی خود به بانک مرکزی عرضه می‌کنند.

وی افزود: با تحقق این مهم، دولت فقط به بانک مرکزی بدهکار می شود و تحرکی به میزان ۱۱۰ هزار میلیارد تومان در اقتصاد کشور به وجود می‌آید.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق گفت: البته با بدهکار شدن دولت به بانک مرکزی احتمال دارد چاپ اسکناس و افزایش پایه پولی از سوی بانک مرکزی در دستور کار قرار گیرد که منجر به ایجاد ضربات مهلک بر همه پیکره اقتصاد کشور خواهد شد.

وی افزود: یعنی دولت بدهی‌های خود را از جیب مردم پرداخت می‌کند و تورم بیشتری را در جامعه رقم می‌زند.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق افزود: برای جلوگیری از چنین پیامدی، مجلس با تصویب مصوبه‌ای به بانک مرکزی اجازه تسویه بدهی با چاپ اسکناس و افزایش پایه پولی را نمی‌دهد که درصورت تحقق این مهم، گام‌های ارزشمندی در شکوفایی اقتصاد برداشته می‌شود.

 

منبع: ایبنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند