مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی:

تحریم‌های آمریکا بر صادرات محصولات پتروشیمی اثری ندارد

تحریم‌های آمریکا بر صادرات محصولات پتروشیمی اثری ندارد

مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی ایران گفت: با آغاز تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا تغییری در صادرات پتروشیمی ایران رخ نخواهد داد، زیرا عمده مشتریان ما اروپایی‌ها هستند و ما با اورپایی‌ها مشکلی نداریم.

مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی ایران گفت: پتروشیمی ایران تحریم‌شدنی نیست و محصولات پتروشیمی ایران طبق روال صادرخواهد شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، رضا نوروززاده افزود: اینکه بگوییم تحریم‌ها هیچ اثری در صنعت پتروشیمی ندارد. حرف درستی نیست اما ما هم آمادگی داریم با تجهیز خود به وی‍ژه در زمینه امکانات و دانش فنی آسیب‌پذیری خود از تحریم‌ها را به حداقل برسانیم.

وی با تاکید بر اینکه با آغاز تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا تغییری در صادرات پتروشیمی ایران رخ نخواهد داد، افزود: درسال گذشته ۱۲ میلیارد دلار صادرات محصولات پتروشیمی ایران بوده که آمارهای چهارماه نخست امسال نشان می‌دهد صادرات محصولات پتروشیمی ایران ۱۵ درصد افزایش می‌یابد و هم‌اکنون نگران محدود شدن صادرات محصولات پتروشیمی نیستیم زیرا عمده مشتریان ما اروپایی‌ها هستند و ما با اورپایی‌ها مشکلی نداریم.

معاون وزیر نفت بابیان اینکه حجم عرضه و تقاضا در بازار جهانی پتروشیمی مشخص است گفت: میزان تولید ومصرف محصولات پتروشیمی در جهان مشخص است و مصرف به اندازه تولید است. بنابراین نمی‌توان تولید ایران را از بازار حذف کرد.

نوروززاده افزود: جایگزین کردن محصولات پتروشیمی ایران در بازار جهانی به سرمایه‌گذاری ۴ یا پنج ساله نیاز دارد و صنعت پتروشیمی این‌گونه نیست که کسی اراده کند و فورا کمبود محصول ناشی از تحریم ایران را در بازار جبران کند بنابراین حذف ایران از بازار پتروشیمی شدنی نیست و بسیار هزینه‌بر است و به قیمت تعطیلی واحدهای پتروشیمی در کشورهای مشتری ما تمام خواهد شد.

 

منبع: صداوسیما

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند