تصمیم جدید عراق برای کالاهای وارداتی

تصمیم جدید عراق برای کالاهای وارداتی

عضو هیات‌رئیسه اتاق ایران و عراق گفت: دولت عراق برای جبران کسری بودجه مالیات ۲۵ درصدی به واردات انواع شیرینی‌جات، بستنی، فرآورده‌های لبنی، آبمیوه و نوشیدنی‌های گازدار علاوه بر تعرفه‌های قبل اعمال کرده است.

سید حمید حسینی بطور کلی تمامی کشورهای عربی بالاخص عراق در گذشته روی دو موضوع اول تعرفه‌ها گمرکی و دوم دریافت مالیات بر ارزش افزوده از کالاهای وارداتی در گمرکات به دلیل درآمدهای سرشار نفتی سخت‌گیری وحساسیت چندانی در بحث مراودات تجاری درمیان نبود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی در ادامه با بیان اینکه هم اکنون 95 درصد درآمد کشور عراق از محل فروش نفت تامین می‌شود، اظهارداشت: عراقی‌ها طی سال‌های اخیر به سبب کاهش قیمت نفت و افزایش هزینه‌های اداره امورکشور به فکر تامین درآمدها از مسیرهای دیگر به‌جز نفت یعنی تعرفه‌های گمرکی و مالیات افتادند.

عضو هیئت رئیسه اتاق ایران و عراق گفت: تعرفه‌های گمرکی عراق روزی پنج درصد بوده که این رقم به مرز 40 درصد در شرایط فعلی رسیده است.
وی در ادامه افزود: از آنجا که امکان افزایش تعرفه گمرکی بیش از این به دلائل متعدد برای دولت عراق مقدور نبود دولتمردان این کشور برای جبران کسری بودجه مالیات بر ارزش افزوده کالاهای وارداتی را در دستور کار خود قرار دادند.

حسینی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به دلائل ایجاد کسری بودجه در عراق اظهارداشت: عراق از سال 2014 تا 2016 درگیر جنگ با داعش بود که عمده درآمدهای نفتی این کشور صرف هزینه‌های جنگی می‌شد.

وی اضافه کرد: دولت عراق ماهانه چهار میلیارد دلار حقوق در دوران جنگ به نیروهای نظامی، امنیتی اداری و حفاظتی خود پرداخت می‌کرد که این عدد در سال به 50 میلیارد دلار می‌رسید.

عضو هیئت رئیسه اتاق ایران وعراق یادآورشد: هزینه‌های مترتب بر جنگ فشار زیادی به اقتصاد این کشور وارد کرد از اینرو تصمیم دولتمردان عراقی برای اداره امور مملکت معطوف به درآمدزایی از منابع مختلف منجمله افزایش تعرفه‌های گمرکی و وصول مالیات بر ارزش افزوده از کالاهای وارداتی شد.

 

منبع: اقتصادنیوز

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند