تصویر بشار اسد برای اولین بار روی اسکناس‌های سوری

تصویر بشار اسد برای اولین بار روی اسکناس‌های سوری

با انتشار اسکناس‌های جدید ۲ هزار لیری در سوریه که از روز یکشنبه عرضه آن آغاز شده، تصویر بشار اسد، رئیس‌جمهوری این کشور برای اولین بار به‌روی وجه رایج این کشور نقش بست.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از رویترز، درید دورغم، رئیس کل بانک مرکزی سوریه اعلام کرد، اسکناس‌های 2000 لیری یکی از چند اسکناس جدیدی است که از چند سال قبل چاپ شده بود، اما تصمیم به جریان انداختن آن در چرخه پولی سوریه «به‌دلیل شرایط جنگی و نوسانات نرخ ارز» به تاخیر افتاده بود.

ارزش این اسکناس جدید معادل حدود 4 دلار آمریکاست. ارزش پول ملی سوریه از زمان آغاز جنگ داخلی در این کشور در سال 2011 به شدت کاهش یافته و از 47 لیر در برابر هر دلار در سال 2010 به حدود 500 لیر در برابر هر دلار آمریکا رسیده است.

رئیس بانک مرکزی سوریه با اشاره به کهنه شدن اسکناس‌های کنونی گفت، اکنون زمانی مناسب برای به گردش انداختن اسکناس جدید است.

قبلا درشت‌ترین اسکناس رایج در سوریه اسکناس 1000 لیری بود. تصویر حافظ اسد، رئیس جمهور فقید سوریه که در سال 2000 میلادی درگذشت، به روی سکه‌ها و یک نسخه قدیمی از اسکناس‌های 1000 لیری که هنوز هم در گردش است، نقش بسته است.

دورغم گفت، اسکناس جدید «در دمشق و تعدادی از استان‌ها» به چرخه پولی اضافه خواهد شد.

پس از سال‌ها جنگ ویرانگر و مرگبار در سوریه، به نظر می‌رسد که کشورهای غربی به این نتیجه رسیده‌اند که بشار اسد به لطف متحدانش یعنی ایران و روسیه از نظر نظامی قابل ساقط شدن نیست.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند