احتمال تعلیق حق رأی در سازمان ملل

احتمال تعلیق حق رأی در سازمان ملل

ایران به همراه کشور‌های لیبی، کومور، جمهوری آفریقای مرکزی، سودان جنوبی، سومالی، پرنسیب، نیجر، کنگو و زیمبابوه در معرض محرومیت از حق رأی هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، به دنبال بدهی بیش از ۱۶ میلیون دلاری ایران در پرداخت حق عضویت در سازمان ملل دبیر کل سازمان ملل در نامه‌ای اعلام کرده ایران به همراه ۹ کشور دیگر حق رأی در مجمع عمومی ملل متحد نخواهند داشت.

در میان این ۱۰ کشور غالبا فقیر آفریقایی بیشترین میزان بدهی متعلق به ایران است.

ایران به دلیل تحریم‌های مالی و بانکی آمریکا قادر به جابه‌جایی منابع مالی خود در بانک‌های خارجی نیست و به همین علت از سال ۲۰۱۸ دیون و حق عضویت خود را به سازمان ملل پرداخت نکرده است. بدهی ایران بیش از ۱۶ میلیون دلار است.

بر اساس بند ۱۹ منشور ملل متحد اگر سازمان ملل تشخیص دهد عدم‌پرداخت حق عضویت کشور‌ها خارج از حیطه اختیارات و کنترل کشور مقروض است، این سازمان می‌تواند کشور مقروض را از تعلیق حق رأی مستثنی کند.

با این حال در نامه ۱۳ ژانویه آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل تأکید شده ایران به همراه کشور‌های لیبی، کومور، جمهوری آفریقای مرکزی، سودان جنوبی، سومالی، پرنسیب، نیجر، کنگو و زیمبابوه به دلیل عدم‌پرداخت حق عضویت برای مدت بیش از دو سال در معرض محرومیت از حق رأی هستند.

منبع: شهروند

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند