تعویق ابلاغ وام اشتغال روستایی به دلیل وقوع زلزله

تعویق ابلاغ وام اشتغال روستایی به دلیل وقوع زلزله

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، با بیان اینکه به دلیل وقوع زلزله جلسات تهیه دستورالعمل اشتغال وام روستایی، به تعویق افتاده، از ابلاغ آن به موسسات عامل، از ۱۰ آذر خبر داد.

سیدابوالفضل رضوی گفت: طرح دو فوریتی مجلس برای استفاده از اعتبارات یک و نیم میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی با نرخ سود صفر درصد، به همراه آورده بانک‌ها با نرخ ۱۸ درصد به منظور ارائه تسهیلات با معدل ۹ درصد در نظر گرفته شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ادامه داد: ارائه این تسهیلات با نرخ سود ۶ درصد، برای روستاییان غیرمرزی و با نرخ سود ۴ درصد برای روستاییان مرزی است.

رضوی با اشاره به اینکه آیین‌نامه اجرایی این تسهیلات تصویب شده، گفت: باید سهم استان‌ها بر اساس معکوس درآمد خانوار، جمعیت خانوار و نرخ بیکاری هر استان مشخص شود.

معاون توسعه روستایی افزود: بر اساس تحقیقات و در نظر گرفتن موارد ذکر شده، استان سیستان و بلوچستان بیشترین دریافت تسهیلات و استان قم به دلیل دارا بودن کمترین جمعیت روستایی، میزان کمتری از این تسهیلات را دریافت می‌کند.

رضوی ادامه داد: وام‌های تعلق‌گرفته به بخش کشاورزی ۴۵ درصد، صنایع و معادن ۱۰ درصد، بخش گردشگری ۱۰ درصد، فناوری ۱۵ درصد، صنایع دستی ۱۰ درصد و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی ۱۰ درصد است.

وی گفت: در شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر، سهم سرمایه در گردش ۱۰ درصد خواهد بود.

رضوی با بیان اینکه این طرح در دهه اول آذر ماه اجرایی می‌شود و به همه استان‌ها دستورالعمل لازم ارائه می شود، افزود: متاسفانه زلزله جلسات ما را جابجا کرد و ما در سه‌شنبه هفته آینده، دستورالعمل را نهایی می‌کنیم.

وی در خصوص وثایقی که برای ارائه این وام‌ها دریافت می‌شود، گفت: وثایق را آسان می‌گیریم و این وثایق شامل خود محل طرح، سند مسکونی یا ملکی روستاییان و یا صندوق‌های ضمانت است.

معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری افزود: میزان وامی که به هر نفر ارائه می‌شود، مقدار ثابتی نیست و این وام به میزان اشتغال پایدار و نوع طرح از صد میلیون تومان تا دو میلیارد تومان است.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند