کد خبر: 168921

تعیین تکلیف آخرین قطعه آزادراه تهران-شمال تا پایان امسال

آزادراه تهران-شمال که برای نزدیک به چهار دهه بدون هیچ برنامه‌ریزی دقیقی رها شده بود با همکاری مشترک وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مستضعفان وارد مراحل پایانی کار خود شده است.

تعیین تکلیف آخرین قطعه آزادراه تهران-شمال تا پایان امسال
سرویس کسب‌وکار -

این آزادراه که مطالعات ابتدایی آن در دهه ۵۰ آغاز شد و در دهه ۷۰ نیز کلنگ ساخت آن به زمین خورد، برای سال‌های طولانی بدون هیچ برنامه‌ای رها شده بود تا با همکاری وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مستضعفان بار دیگر آینده‌ای روشن پیدا کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، این آزادراه که پس از افتتاح می‌تواند از نظر بعد مسافت، هزینه سفر، ایمنی و مصرف سوخت تاثیری جدی در عملکرد کلان کشور داشته باشد، در دولت قبل به مرحله‌ی پایانی افتتاح قطعه چهارم رسید تا کار بر روی سه قطعه مهم باقی‌مانده پیگیری شود.

با آغاز به کار دولت یازدهم کار پیگیری قطعه نخست آزادراه تهران-شمال به شکلی جدی دنبال شد تا بدین ترتیب با افزایش قابل توجه درصد پیشرفت در حال حاضر به مرز آمادگی ۹۰ درصد برسد. این قطعه که آزادراه همت در تهران آغاز شده و تا شهرستانک ادامه دارد تاکنون نزدیک به ۲۵۰۰ میلیارد تومان هزینه داشته و پیش‌بینی می‌شود تا زمستان امسال به بهره‌برداری برسد.

این در حالی است که در ابتدا بنا بود قطعه نخست تهران-شمال در بهار سال ۱۳۹۶ زیربار ترافیک رود، اما مسائل بار جوی و شسته شدن برخی مصالح به دلیل بارندگی‌های سنگین باعث شد عملا نزدیک به یک سال در افتتاح این پروژه مهم تاخیر به وجود آید.

همان طور که پیش ازاین نیز بنیاد مستضعفان اعلام کرده، پس از پایان کار قطعه نخست با تمرکز جدی قطعات دوم و سوم پیگیری می‌شود؛ همان طور که در حال حاضر در قطعه دوم این آزادراه پیمانکاران کار خود را آغاز کرده‌اند و بخش قابل توجهی از کار ساخت تونل البرز به عنوان بلندترین تونل ایران در قطعه دوم به پایان رسیده و بخش غربی آن نیز در مرحله مناقصه قرار دارد.

با توجه به شرایط خاص اقلیمی قطعه سوم این آزادراه، دو طرف تصمیم گرفتند در طراحی ابتدایی و مطالعات صورت گرفته در پروژه تغییراتی را به وجود آورند که همین موضوع فرآیند انتخاب پیمانکار را قدری طولانی کرد، اما با عبور از این مرحله حالا معاون توسعه ساختمان بنیاد مستضعفان اعلام کرده که امکان آن وجود دارد که فرآیند تعیین تکلیف قطعه سوم این آزادراه نیز تا پایان امسال طی شود و این قطعه مهم نیز وارد فاز اجرایی شود.

پیش از این بنیاد مستضعفان اعلام کرده بود در صورت رسیدن منابع مالی مورد نظر و به وجود آمدن مقدمات لازم اجرایی می‌توان انتظار داشت کل این پروژه مهم تا سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسد.

 

منبع: ایسنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0)
1347.3
مثقال طلا (%1.2)
624000
7500
سکه امامی (%0.26)
1511500
4000
دلار (%0.3)
4644
14
یورو (%0)
6097
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.