توقف ساخت پروژه مهر ماندگار پل خلیج فارس پس از 8 سال

توقف ساخت پروژه مهر ماندگار پل خلیج فارس پس از 8 سال

مدیرعامل منطقه آزاد قشم با بیان اینکه پل خلیج فارس با هزینه 220 میلیارد تومانی پس از 8 سال پیشرفت فیزیکی 17.5 درصدی دارد، گفت: قرارگاه خاتم‌الانبیا و یک شرکت چینی برای ساخت این پروژه اعلام آمادگی کرده‌اند.

حمیدرضا مومنی، درباره آخرین وضعیت پروژه پل خلیج فارس (پل اتصال‌دهنده قشم به بندرعباس) که در سال 89 به عنوان یکی از پروژه‌های مهر ماندگار کلنگ‌زنی شد، اظهار داشت: تا به امروز برای این پروژه 220 میلیارد تومان هزینه شده و این پروژه 17.5 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی درباره تصمیم‌گیری برای ساخت این پروژه نیمه‌کاره پس از 8 سال گفت: دو سناریو برای پروژه پل خلیج فارس پیش رویمان است اول اینکه پروژه به قرارگاه خاتم‌الانبیا واگذار شود یا اینکه چینی‌ها این پروژه را تکمیل کنند.

مدیرعامل منطقه آزاد قشم افزود: قرارگاه خاتم‌الانبیا در حال بررسی این پروژه است و پیشنهاد داده که تغییراتی را در سازه پل انجام دهیم البته در راه و راه‌آهن و بندر کاوه امکان اعمال تغییرات وجود ندارد. قرارگاه در حال مطالعه تغییرات فنی بر روی سازه پل است که بتوانند هزینه اجرای پروژه را کاهش دهد.

مومنی در پاسخ به این سوال که قرارگاه چقدر می‌تواند این پروژه را ارزان‌تر بسازد، گفت: هنوز برآوردهای میزان کاهش قیمت‌ها در پیشنهاد قرارگاه خاتم‌الانبیا قطعی نشده است اما به نظر می‌رسد تفاوت زیادی نداشته باشد. ما باید در مرحله اول ساخت پل را انجام دهیم و به بعد به سمت اجرای سایر موارد از جمله راه ، راه‌آهن و اسکله بندر کاوه حرکت کنیم. البته تمام این موضوعات در حد پیشنهاد است.

وی درباره احتمال واگذاری این پروژه به چینی‌ها اظهار داشت: تیم کارشناسی سازمان منطقه آزاد قشم مذاکراتی با یک شرکت چینی برای اجرای این پروژه داشته است. این شرکت با استفاده از یک تکنولوژی جدید پیشنهاد ساخت پروژه را داده است البته آنها فرصت بررسی پل و سایر بخش‌های این پروژه را داشتند.

این مقام مسئول ادامه داد: چینی‌ها معتقد هستند که ساخت این پروژه با تکنولوژی جدید قیمت و هزینه ساخت را کاهش می‌دهد. در حال حاضر برآورد هزینه‌ها برای ساخت این پروژه 450 میلیون یورو است که چینی‌ها پیشنهاد ساخت پروژه را ارزان‌تر از این رقم داده‌اند.

وی گفت: شرکت چینی در حال ارزیابی دو موضوع است، اول این که وضع موجود را به گونه‌ای پیش ببرند که هم زمان و هم هزینه کمتری صرف ساخت این پروژه شود. موضوع دیگر این است که اجرای این پروژه با استفاده از تکنولوژی جدید چقدر هزینه و زمان را کاهش می‌دهد.

مومنی با بیان اینکه چینی‌ها برای مطالعه این موضوعات 6 ماه فرصت خواسته‌اند که ما با فرصت 4 ماهه موافقت کردیم، تاکید کرد: بنابراین تا 4 ماه دیگر وضعیت پروژه پل خلیج فارس تعیین تکلیف می‌شود.

وی گفت: شرط ما با چینی‌ها این بوده است که هر سرمایه‌گذاری که در این پروژه انجام شد مانند ساخت و نصب کیسون‌ها از تمام آنها استفاده شود. به هر حال ما نمی‌توانیم سرمایه‌گذاری 220 میلیارد تومانی را نادیده بگیریم.

مدیرعامل منطقه آزاد قشم با اشاره به شرایط مذاکره با شرکت چینی پس از خروج امریکا از برجام اظهار داشت: بعید است که چینی‌ها به دلیل ترس از برگشت تحریم‌ها مطالعه پروژه را رها کنند چراکه یک هفته گذشته پس از اعلام خروج امریکا از برجام مذاکراتی داشتیم که در این مذاکرات به این موضوع اشاره‌ای نکردند و به طور مستقیم اعلام کردند که نگران این شرایط نیستند و همکاری با ایران را ادامه می‌دهند.

وی درباره انتخاب قرارگاه یا شرکت چینی برای واگذاری این پروژه گفت: تا زمانی که مطالعات هر دو طرف متقاضی ورود به پروژه را بررسی و ارزیابی نکنیم نمی‌توانیم بگوییم پروژه به کدام شرکت واگذار می‌شود اما چیزی که اهیمت دارد کیفیت و مدت زمان و هزینه اجرای پروژه است.

 

منبع: ایلنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند