تولید دوگانه‌سوزها نصف شد

تولید دوگانه‌سوزها نصف شد

تولید انواع خودروهای دوگانه‌سوز در 9 ماه ابتدایی سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال 53 درصد افت داشته و پژو405 با 60 درصد افت تولید بیشترین آمار کاهش تولید خودرو دوگانه‌سوز را به خود اختصاص داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در شرایطی زمزمه احیای سیاست دوگانه‌سوز کردن خودروها به گوش می‌رسد که آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد تیراژ این محصولات در ۹ ماه امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته نصف شده است.

طبق آمار منتشره، تا پایان آذر امسال تنها ۳۵ هزار و ۹۹۵ دستگاه انواع خودرو دوگانه‌سوز در کشور به تولید رسیده که در مقایسه با ۹ ماه سال گذشته، ۲. ۵۳ درصد افت را نشان می‌دهد.

در حال‌حاضر فقط سمند، پژوپارس، پژو ۴۰۵ و تیبا در مدل‌های دوگانه‌سوز به تولید می‌رسند که تیراژ همه آنها در بازه زمانی تحت‌بررسی کاهش یافته است.

در این بین، ایران‌خودرویی‌ها پنج هزار و ۹۶۰ دستگاه پژوپارس دوگانه‌سوز را در ۹ ماه امسال به تولید رسانده‌اند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۲۹ درصد کاهش را نشان می‌دهد. همچنین، پژو ۴۰۵ نیز که تا پایان آذر امسال ۱۰ هزار و ۸۹۱ دستگاه تیراژ داشته، نسبت به ۹ ماه سال گذشته حدود ۶۰ درصد افت تولید را تجربه کرده است.

در بین دیگر خودروهای دوگانه‌سوز، سمند نیز کاهش تیراژ را در ۹ ماه امسال به خود می‌بیند. ایران‌خودرویی‌ها ۱۴ هزار و ۱۶۱ دستگاه سمند دوگانه‌سوز را تا پایان آذر تولید و به‌تبع آن، افتی ۵۷ درصدی را متحمل شده‌اند.

سمند با وجود این افت، پرتیراژترین محصول دوگانه‌سوز خودروسازی کشور به‌شمار می‌رود. در نهایت اما تیبای دوگانه‌سوز هم با کاهش تولید حدودا ۴۱ درصدی در ۹ ماه امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته مواجه شده است.

سایپایی‌ها در بازه زمانی تحت‌بررسی، چهار هزار و ۹۸۳ دستگاه از این محصول را به تولید رسانده‌اند. تیبا تنها محصول دوگانه‌سوز سایپا به‌شمار می‌رود و این شرکت مدت‌هاست تولید پراید دوگانه‌سوز را کاهش داده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند