تولید 40 میلیون لیتر بنزین یورو 4 در کشور

تولید 40 میلیون لیتر بنزین یورو 4 در کشور

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: هم‌اکنون حدود ۸۰ میلیون لیتر بنزین در کشور تولید می‌شود که بیش از ۴۰ میلیون لیتر آن استاندارد یورو ۴ دارد.

یک مقام مسئول در شرکت پخش و پالایش گفت: این موضوع که ۸۰ درصد آلودگی هوای تهران به دلیل سوخت بی‎کیفیت است، کاملا غیرعلمی و رد شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از شانا؛ سعید مداح مروج، مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: هم‌اکنون حدود ۸۰ میلیون لیتر بنزین در کشور تولید می‌شود که بیش از ۴۰ میلیون لیتر آن استاندارد یورو ۴ دارد.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون پالایشگاه اراک حدود ۱۷ میلیون لیتر، پالایشگاه اصفهان ۱۲ میلیون لیتر، پالایشگاه ستاره خلیج فارس حدود ۱۲ میلیون لیتر و پالایشگاه تبریز حدود ۸۰۰ هزار تا یک میلیون لیتر بنزین یورو ۴ تولید می‌کند، گفت: وزارت نفت براساس تکلیفی که دولت و سازمان محیط زیست تعیین کرده است، ۸ کلان‌شهر و شهرهای اطراف آن را تحت پوشش بنزین یورو ۴ قرار داده است.

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با تاکید بر اینکه هر نوع سوخت فسیلی ضمن آزاد کردن انرژی، ایجاد آلودگی‌ نیز می‌کند، تصریح کرد: اگر بخواهیم آلودگی هوا کاهش یابد، نباید از بهبود عملکرد ناوگان حمل‌ونقل عمومی، ارتقای کیفی خودروها، بهبود فرهنگ عمومی، شرایط جوی و … غافل شویم.

مداح مروج اظهار کرد: بیش از ۴۰ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ با مشخصات بنزن کمتر از یک درصد، آروماتیک کمتر از ۳۵ درصد، گوگرد زیر ۵۰ ppm و الفین زیر ۱۸ درصد در کشور تولید می‎شود و قطعا این مقدار بنزین، آلودگی‌های مربوط به گوگرد، بنزن و حتی آلودگی‎های کربنی را به میزان زیادی کاهش داده است.

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تاکید کرد: تا زمانی که سوخت فسیلی به این اندازه در کشور مصرف شود، خودروها بی‌کیفیت باشند، به نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی بی‌توجهی شود، فرهنگ عمومی اصلاح نشود و شرایط جوی نامناسب در کشور وجود داشته باشد، آلودگی هوا اجتناب‎ناپذیر است.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند