رییس مجلس عنوان کرد:

ثبات نسبی بازار ارز

ثبات نسبی بازار ارز

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای تقویت صنایع تولیدی باید بودجه در گردش باشد و بانک‌ها در این مسیر باید واحدهای تولیدی را کمک کنند، گفت: با ایجاد بازار ثانویه ارز، ثبات نسبی در بازار ایجاد شد.

علی لاریجانی اظهار داشت: شرایط امروز کشور قدری سخت است و تلاطم ارزی قدرت تصمیم‌گیری را با مشکل مواجه کرده است، مجلس شورای اسلامی از ابتدا اصرار داشت که نظام ارزی کشور نمی‌تواند تک نرخی باشد بلکه خریدار و فروشنده ارز باید تعادلی را برای بازار ارز ایجاد کنند، اکنون بعد از جلسات هماهنگی سران قوا تصمیم برآن شده که بازار متشکل ارزی ایجاد شود که این حوزه مستمرا رصد می‌شود و به دنبال رفع مشکلات بخش تولید هستیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نوسان نرخ ارز مشکلاتی را برای تولیدکنندگان ایجاد کرد ولی با ایجاد بازار ثانویه ارز ثبات نسبی ایجاد شد، تصریح کرد: برای تقویت صنایع تولیدی باید بودجه در گردش باشد که بانک‌ها در این مسیر باید واحدهای تولیدی را کمک کنند البته ابتدا باید مشکلات بانک ها حل شود تا آنها بتوانند به واحدهای تولیدی کمک کنند.

لاریجانی اظهار داشت: باید برای تولید داخلی سرمایه گذاری کنیم و اکنون با توجه به شرایط ارزی کشور اضطرارا این دوره گذار می‌تواند حجم سرمایه‌گذاری داخلی را افزایش دهد که منجر به اشتغال زایی و افزایش توان ملی می شود.

ضرورت ارائه مشوق اقتصادی برای واگذاری پروژه‌های نیمه‌کاره دولتی به مردم و بخش خصوصی

رییس نهاد قانونگذاری کشور بیان کرد: باید پروژه‌های نیمه‌کاره دولتی با در نظر گرفتن تشویق‌های لازم به مردم واگذار شود در این مسیر به بخش‌های خصوصی که وارد این عرصه شوند ۱۰ سال معافیت مالیاتی در نظر گرفته می‌شود، همچنین نیاز نیست که بلافاصله منابع اولیه را پرداخت کنند علاوه بر اینها کمک‌هایی نیز به این بخش ارائه می‌شود، با اجرای این طرح اشتغال زایی فراوانی ایجاد می‌شود.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: امیدواریم این دوره که به زعم دیگران فشار بیرونی بر کشور است، منجر به بازسازی اقتصاد درونی کشور شود و تاب‌آوری اقتصاد را افزایش دهد.

لاریجانی ادامه داد: در شرایط کنونی کشور باید فضای سرمایه‌گذاری تسهیل شود؛ یکی از مشکلات حوزه سرمایه‌گذاری کشور وضع مقررات فراوان است، ایجاد بخشنامه‌های فراوان باعث می‌شود که صنعتگران نتوانند زندگی قابل پیش بینی داشته باشند که البته از اینگونه موانع در زمینه افزایش تولیدات داخلی فراوان است.

وی با بیان اینکه وقتی به انفتاح در سرمایه‌گذاری نیاز است باید زمینه سرمایه گذاری را تسهیل کرد، افزود: معتقدم باید در این حوزه بازنگری جدی شود البته قانونی در این زمینه تصویب شد تا با کمک اتاق بازرگانی مقررات زائد را حذف کنند ولی در این زمینه فعالانه برخورد نشد که این مشکل باید به صورت جدی دنبال شده تا مشکلات این حوزه رفع شود.

لاریجانی گفت: در شورایی که سران قوا به دستور مقام معظم رهبری تشکیل می‌دهند به دنبال رفع مقررات مانع سرمایه‌گذاری هستیم که البته حداقل به طور موقت این مقررات را کنار بگذاریم.

سرمایه در گردش کارخانجات باید افزایش یابد

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سرمایه در گردش کارخانجات باید افزایش یابد، گفت: سوال این است که چرا بانک‌ها به داد تولید نمی‌رسند باید توجه داشت وقتی نرخ سود بالا را می‌بینیم به معنای این است که مشکلاتی در داخل بانک‌ها وجود دارد، ۲ سال پیش مرکز پژوهش‌های مجلس و دولت تاکید داشتند که مشکل بانک‌ها باید حل شود اگر این 2 چالش را حل کنیم فضا برای تولیدکنندگان کارآفرین امیدوارکننده می‌شود.

 

منبع: ایبنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند