خرید تضمینی گندم به ۲ میلیون و ۷۰۰ هزارتن رسید

خرید تضمینی گندم به ۲ میلیون و ۷۰۰ هزارتن رسید

یک مقام مسئول گفت: تاکنون ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندم تحویل مراکز خرید شد که از این میزان ۲ میلیون و ۵۷۶ هزار تن با ارزش ریالی ۳ هزار و ۴۲۰ میلیارد تومان در سامانه ثبت شده است.

حسن حنان معاون داخلی شرکت بازرگانی دولتی، درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم اظهار کرد: تاکنون ۲ میلیون و ۷۰۰ هزارتن گندم تحویل مراکز خرید شده است که از این میزان ۲ میلیون و ۵۷۶ هزارتن با ارزش ریالی ۳ هزار و ۴۲۰ میلیارد تومان در سامانه ثبت و اطلاعات ۲ میلیون و ۳۲۷ هزارتن وارد سامانه بانکی شده است که مطالبات ۵۳ درصد از این میزان به حساب گندمکاران واریز شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی گفت: استان خوزستان با تولید یک میلیون و ۱۳۲ هزارتن، گلستان با ۶۳۵ هزار تن و فارس با ۳۰۷ هزارتن از استان‌های برتر تولیدکننده گندم به شمار می‌روند.

حنان با بیان اینکه تا پایان فصل برداشت میزان خرید تضمینی گندم به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزارتن خواهد رسید، افزود: هم اکنون به طور میانگین میزان خرید نسبت به مدت مشابه سال به دلیل جابه‌جایی فصلی و بارش‌ها ۱۰ تا ۱۲ درصد عقب‌تر است که این امر هیچ ارتباطی به کاهش تولید ندارد.

معاون داخلی بازرگانی دولتی با اشاره به اینکه مجموع خرید دانه‌های روغنی به ۵۰۰ هزارتن خواهد رسید، بیان کرد: تا کنون ۲۱۷ هزارتن کلزا تحویل مراکز خرید شده است که ۲۱۴ هزارتن از این میزان با ارزش بالغ بر ۵۸۷ میلیارد تومان در سامانه ثبت و اطلاعات ۲۰۵ هزارتن وارد سامانه بانکی شده است.

به گفته وی ۶۰ درصد مطالبات کلزاکاران که اطلاعاتشان وارد سامانه بانکی شده به حسابشان واریز شده است.

حنان گلستان با ۱۰۵ هزارتن، خوزستان ۳۰ هزارتن و فارس با ۲۲ هزارتن از استان‌های برتر تولیدکننده کلزا بر شمرد.

این مقام مسئول در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه در زمینه خرید تضمینی گندم و کلزا مشکلی وجود ندارد، تصریح کرد: امسال براساس اطلاعات پهنه خرید تضمینی از کشاورزان صورت می‌گیرد که این اقدام در شفاف سازی خرید و کوتاهی دست واسطه گران تأثیر بسزایی دارد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند