دولت همه ارز صادرات غیرنفتی را وارد بازار ثانویه نکند

دولت همه ارز صادرات غیرنفتی را وارد بازار ثانویه نکند

رئیس امور کمیسیون‌های تخصصی اتاق تعاون ایران طی یادداشتی اعلام کرد: در شرایط کنونی کشور دولت نباید همه ارز حاصل از صادرات غیر‌نفتی را وارد بازار ثانویه کند.

رضا وفایی یگانه، رئیس امور کمیسیون های تخصصی اتاق تعاون ایران طی یادداشتی درباره ذخایر ارزی کشور گفت: دولت نباید همه ذخایر ارزی را وارد بازار ثانویه کند. دولت به دلیل محدودیت منابع ارزی تصمیم به تشکیل بازار ثانویه ارز گرفته است و برنامه ریزی شده است که 20 درصد از حاصل از صادرات غیر نفتی به منظور واردات کالاهای گروه سه(مصرفی) در این بازار عرضه شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، در این خصوص نقدهای مختلفی از سوی کارشناسان نسبت به اتخاذ این تصمیم وارد شده است و عده ای اعتقاد دارند که دولت باید همه ارز حاصل از صادرات غیر نفتی را وارد این بازار کند و باور دارند که در بازار باید آزاد سازی صورت گیرد و نرخ ارز به صورت شناور و یا شناور مدیریت شده تعیین شود.

این افراد فراموش کرده اند که نظام اقتصاد آزاد در فضای رقابتی و به دور از انحصار( انحصار خرید یا انحصار فروش) می تواند کارا عمل کند در حالی که بازار ارز کشور در بخش عرضه تقریباً در انحصار دولت است و این دولت است که نقش تعیین کننده در تعیین نرخ ارز دارد به طور مثال در سال 96 کل صادرات کشور بر اساس آمار بانک مرکزی بیش از 98 میلیارددلار بوده که بیش از 60 درصد آن صادرات نفتی بوده است.

(صادرات غیر نفتی معادل40 میلیارد دلار بوده) البته در این موضوع تضاد منافع هم وجود دارد زیرا درآمد دولت نیز از تبدیل ارز حاصل از صادرات نفت به ریال حاصل می شود، طبیعتاً در این بازار آزاد سازی معنا و مفهومی ندارد. اما در شرایط کنونی که کشور با تهدیدات مختلفی روبروست و نظام برنامه ریزی کشور باید در مصرف منابع ارزی کشور با تدبیر بیشتری عمل کند متاسفانه به جهت عدم اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، نامساعد بودن فضای کسب و کار کشور و عدم حمایت موثر از تولید، وابستگی به واردات کشور از جمله در کالاهای اساسی به شدت زیاد شده است.

شرایط موجود می طلبد که دولت در برخی از حوزه ها از جمله واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه (خوراک دام و طیور، دانه های روغنی و..)راسا وارد عمل شود که طبیعتا باید منابع ارزی در اختیار داشته باشد و از طرفی در واردات کالاهایی که مشابه داخلی دارند جلوگیری کند از این رو توصیه می شود که دولت از ارائه تمام ارز حاصل از صادرات غیر نفتی به بازار ثانویه جلوگیری کند و در هزینه کرد منابع ارزی کشور با تدبیر و دور اندیشی عمل نماید. البته دوباره تاکید می شود که این توصیه در شرایط کنونی پیشنهاد شده است.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند