دیشب شاهد یک نمایش زشت در حمایت از تجاوزگری بودیم

دیشب شاهد یک نمایش زشت در حمایت از تجاوزگری بودیم

وزیر خارجه کشورمان گفت: دیشب شاهد یک نمایش زشت در حمایت از تجاوزگری توسط شورای امنیت بودیم.

محمد جواد ظریف وزیرامورخارجه کشورمان در بدو ورود به بلغارستان درجمع خبرنگاران گفت: منطقه اروپای شرقی و بالکان حوزه‌هایی هستند که هم ارتباطات گسترده تاریخی با جمهوری اسلامی دارند و هم زمینه‌های متعدد اقتصادی و سیاسی ما با این کشورها داریم.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با بیان اینکه دیروز و امروز ملاقات‌ها و جلسات خیلی خوبی برگزار شد، افزود: فردا در صوفیا برنامه های خوبی داریم. در خصوص برنامه‌های تجاری هم در صربستان جلسه خوبی با کارآفرینان صرب برگزار شد و اینجا هم جلسه مشابهی خواهد بود.

وزیرامورخارجه با بیان اینکه زمینه‌های همکاری ما با کشورهای اروپای شرقی بسیار زیاد است، تصریح کرد: امکان توفیق و پیشرفت بسیار زیاد است.

وی در ادامه گفت: در صربستان در خصوص حوزه‌های دیگر همکاری گفتگوهایی انجام شد. در حوزه همکاری‌های بانکی، دفاعی، توریستی و گردشکری گفتگوهای خوبی داشتیم.

ظریف در پاسخ به سئوالی درخصوص قطعنامه ضد ایرانی در شورای امنیت ادامه داد: آنچه ایالات متحده با همکاری برخی کشورها در این قطعنامه انجام داد نشان دهنده عمق وقاحت و تلاش برای پوشاندن جنایاتی است که خودشان در آن شریک هستند.

وزیرامورخارجه افزود: چند وقت دیگر وارد چهارمین سال جنایت در یمن می‌شویم؛ اقدامی که ابتدا فکر می‌کردند در دو، سه هفته تمام می‌شود و می‌توانند مقاومت مردم یمن را بشکنند به گردابی برای آنها تبدیل شد و در آن گرفتار شدند. الان مثل یک غریق که تلاش می کند با هر گیاهی خود را نجات دهد تلاش می‌کند این کار را انجام دهد.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی، از ابتدای بحران یمن مثل بحران سوریه اعلام کرده بود که تنها راه پایان یافتن این بحران، راه حل سیاسی است، ادامه داد: ما یک طرح ۴ ماده‌ای چند هفته بعد از شروع بمباران‌های رژیم سعودی علیه مردم یمن اعلام کردیم؛ آتش‌بس فوری، ارسال کمک‌های انسان دوستانه، گفتگوی یمنی یمنی و تشکیل یک حکومت فراگیر که بتواند رابطه خوبی هم با همسایگان داشته باشد.

وزیرامورخارجه تصریح کرد: این پیشنهاد را ما سه سال گذشته مطرح کردیم و پس از کشتار هزاران انسان بیگانه و ابتلای بیش از یک میلیون نفر به وبا در یمن هیچ راه دیگری به غیر از همان راه‌حل سیاسی که ما پیشنهاد کرده بودیم، نیست.

ظریف در ادامه با اشاره به اینکه دیشب شاهد یک نمایش زشت در حمایت از تجاوزگری در شورای امنیت بودیم، گفت: نمایشی که آبروی آن را می‌برد و نقش شورای امنیت به عنوان ارگان سازمان ملل متحد که مسئول صلح و امنیت بین‌المللی است را تبدیل به یک دستگاه متجاوز می‌کند؛ دستگاهی که از کودک‌کش‌ها حمایت می‌کند.

وی همچنین افزود: درست است که به نتیجه نرسیدند اما سابقه بدی را به سوابق شورای امنیت اضافه کردند و متاسفم.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند