رشد 14 درصدی تامین مالی واحدهای تولیدی در بورس کالا طی سال 92

مدیرعامل بورس کالای ایران از رشد 14 درصدی تامین مالی واحدهای تولیدی در بورس کالای ایران طی سال 92 خبر داد و گفت: طی سال گذشته با تامین مالی 202 هزار میلیارد ریالی واحدهای تولیدی در بورس کالای ایران، این بورس نقش بسزایی را در بهبود فضای کسب و کارکشور ایفا کرده است. حسین پناهیان،

مدیرعامل بورس کالای ایران از رشد 14 درصدی تامین مالی واحدهای تولیدی در بورس کالای ایران طی سال 92 خبر داد و گفت: طی سال گذشته با تامین مالی 202 هزار میلیارد ریالی واحدهای تولیدی در بورس کالای ایران، این بورس نقش بسزایی را در بهبود فضای کسب و کارکشور ایفا کرده است.

حسین پناهیان، یکی از ابزارهای بسیار مهم بورس کالا را هدایت منابع مالی به سمت بخش های تولیدی و استفاده از قراردادهای سلف عنوان کرد و افزود: این نوع قراردادها ضمن کمک به تأمین مالی واحدهای تولیدی، امکان برنامه ریزی کوتاه مدت و بلندمدت را برای آنها فراهم می سازد و بر این مبنا، واحدهای تولیدی در قالب قرارداد سلف در سال 1392 حدود 202 هزار و 863 میلیارد ریال در بورس کالای ایران تأمین مالی شده اند که حاکی از رشد 14 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

وی با بیان اینکه کمبود منابع مالی و عدم هدایت آن به سمت بخش­های تولیدی یکی از دلایل عدم رونق کسب و کار در ایران است، گفت: سود پایین بخش­های تولیدی کشور در مقایسه با سایر بخش­های اقتصادی نظیر بازرگانی به دلیل وضعیت تورمی کشور از جمله دلایل اصلی عدم حرکت منابع مالی به این سمت می­باشد، این در حالی است که در واقع طی سال گذشته بورس کالا در مقایسه با سال ماقبل حدود 24 هزار و 679 میلیارد ریال منابع مالی بیشتری برای بخش تولید تامین کرده که رشد 14 درصدی داشته است. ضمن آنکه در این سال، حدود 47 درصد ارزش کل معاملات بورس کالا از طریق قراردادهای سلف صورت پذیرفته است.

مدیرعامل بورس کالای ایران خاطرنشان کرد: طی سال 92 تامین مالی شرکتهای فعال در حوزه محصولات صنعتی و معدنی از جمله شرکتهای تولیدکننده فولاد به حدود 164 هزار و 906 میلیارد ریال افزایش یافت که نمایانگر رشد 17 درصدی در مقایسه با سال 91 است. در بخش فرآورده های نفتی و پتروشیمی نیز 37 هزار و 957 میلیارد ریال، تامین مالی واحدهای تولیدی این بخش از جمله مجتمع های بزرگ پتروشیمی کشور از طریق قراردادهای سلف صورت گرفت.

وی سپس گفت: واحدهای تولیدی فعال در کشور در بخش های فلزی، معدنی، پتروشیمی، فرآورده های نفتی و کشاورزی ، همواره نیاز به سرمایه در گردش داشته در حالی که نظام بانکی محدودیت ها و قوانین دست و پاگیر و ضوابط خودش را دارد لیکن این تامین مالی از طریق ابزارهای ارزان، راحت و مطمئن از سوی بورس کالا انجام می شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بورس کالای ایران، وی در پایان افزود: در بورس کالا ساختاری را مهیا کرده ایم که براساس آن اگر عرضه کننده نیاز به تامین مالی برای سه ماه آینده داشته باشد بتواند منابع را دریافت کند، البته بورس هم ضوابطی دارد که شرکت هایی که تازه به بورس کالا وارد می شوند باید این ضوابط را داشته باشند و پس از جلب اعتماد در روند معاملات، افزایش فعالیت ها و انعطاف پذیری، این شرایط برای آنها سهل تر خواهد شد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند