کد خبر: 133010

رشد ۲۸ تا ۱۰۰ درصدی ارزش ۲۰ کالای عمده صادراتی به اتحادیه اروپا در پارسال

سرپرست معاونت توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: ۲۰ کالای عمده صادراتی ایران به اتحادیه اروپا در سال ۱۳۹۵ رشد ۲۸ تا ۱۰۰ درصدی ارزش را در مقایسه با پنج سال پیش از اجرای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) تجربه کردند.

سرویس کسب‌وکار -

«میرهادی سیدی» امروز افزود: با اجرای برجام موانع تجاری صادرات ایران به سایر کشورها به تدریج برطرف شد.

وی تصریح کرد: برجام توانسته است امکان صادرات ما به بازارهای متنوع‌تر و همچنین بازارهای سنتی را (که دچار کاهش صادرات در زمان تحریم‌ها شده بود) دوباره برقرار کند.

این مسوول بازار اتحادیه اروپا را یکی از مهمترین مقاصد صادراتی کشور خواند و یادآوری کرد: در سال‌های گذشته به دلیل تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی، اتحادیه اروپا از فهرست مقاصد صادراتی ایران خارج شده بود اما پارسال در ۲۰ کالای صادراتی نخست به این اتحادیه (از نظر ارزش) رشد به ثبت رسید و مقاصد صادراتی متنوع‌تر شد.

سیدی اعلام کرد: در صدر این فهرست، محصولات از آهن یا فولاد غیرممزوج تخت (فقط گرم نورد شده) قرار دارد که ارزش صادراتی پارسال آنها به اتحادیه اروپا ۶۶ میلیون دلار شد، در حالی که متوسط ارزش صادراتی آنها در پنج ساله پیش از برجام (بین سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴)، ۱۷ میلیون دلار ثبت شده بود.

به گفته وی، این محصولات با رشد ۵۸ درصدی نسبت به مدت پنج ساله یاد شده اکنون به انگلیس، ایتالیا، بلژیک، لهستان و اسپانیا صادر می‌شود.

سرپرست معاونت توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ادامه داد: در این فهرست، صدور آهن و فولاد غیرممزوج به اشکال ابتدایی (غیر از شمش) در رتبه دوم قرار دارد که با افزایش ۸۷ درصدی ارزش صادراتی در سال ۱۳۹۵ نسبت به میانگین سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ به ارزش ۵۰ میلیون دلار به ایتالیا صادر شد.

وی گفت: میعانات گازی با رشد ۱۰۰ درصدی و ارزش ۴۱ میلیون دلار به مالت و هلند، سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین با رشد ۱۰۰ درصدی و ارزش ۲۵ میلیون دلاری به هلند و متانول (الکل متیلیک) با رشد ۲۸ درصدی و ارزش ۱۶ میلیون دلاری به ایتالیا، در مکان‌های سوم تا پنجم صادراتی فهرست کالاهای صادر شده به اتحادیه اروپا قرار داشتند.

محصولات از آهن یا فولاد غیرممزوج تخت فقط سرد نورد شده به شکل طومار، آنتی سرمک‌ها و دیگر مشتقات خونی، روده، بادکنک و شکمبه حیوانات کامل، پسته، زعفران، اوره، مصنوعات از چدن غیر چکش‌خوار، مغز پسته تازه یا خشک، اکسیدها و هیدراکسیدهای مولیبدن، پلی‌اتیلن گرید فیلم، پوست گوسفند یا بره به حالت خشک، سایر آبگرمکن‌های زودجوش گازی (به جز پکیج دومنظوره)، مصنوعات ریخته‌گری از چدن، آهن یا فولاد، سایر کفپوش‌ها بجز گبه از پشم یا موی نرم حیوانات و پوست خام حیوانات از جنس گوسفند و بره، ۱۵ محصول دیگر صادراتی ایران به اتحادیه اروپاست که پارسال با رشد سه تا ۹۰ درصدی صادرات روبرو شدند.

بر پایه جدول‌های منتشر شده سازمان توسعه تجارت ایران، در سال ۱۳۹۵ ارزش صادرات این ۲۰ محصول به اتحادیه اروپا ۲۹۴ میلیون دلار بود.

پیشتر «میگوئل آریاس کانِتِه» کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا، از رشد ۳۰۰ درصدی صادرات ایران به اتحادیه اروپا پس از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خبر داده بود.

گزیده‌های وب

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.14)
1331.7
1.83
مثقال طلا (%0)
608100
0
سکه امامی (%0)
1502500
0
دلار (%0)
4434
0
یورو (%0)
5572
0
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.