مدیرعامل پست‌بانک:

روابط کارگزاری بانکی به 66 بانک جهانی افزایش یافت

روابط کارگزاری بانکی به 66 بانک جهانی افزایش یافت

مدیرعامل پست‌بانک ایران به دستاوردهای این بانک پس از اجرای برجام و در آستانه دو سالگی آن اشاره کرد و گفت: اکنون روابط کارگزاری پست‌بانک با 66 بانک جهانی برقرار شده و این روند افزایش خواهد یافت.

خسرو فرحی افزود: قبل از اجرای برجام(برنامه جامع اقدام مشترک ایران وگروه 1+5 ) پست بانک ایران تنها با یک بانک جهانی روابط کارگزاری داشت.

به گزارش تجارت‌نیوز، فرحی ادامه داد:پس از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک ایران و گروه 1+5 (برجام) روابط کارگزاری پست بانک ایران در سال 1395با 57 بانک جهانی افزایش یافت که دستاورد بسیارخوبی برای کشور بود.

وی خاطرنشان ساخت: روابط کارگزاری این بانک تا پایان مهرماه امسال با 66 بانک جهانی برقرار شده است که آثار مثبت فراوانی در اقتصاد کشورخواهد داشت.

افزایش تعداد بانک‌هایی که پست‌بانک ایران در آنها حساب دارد

مدیرعامل پست‌بانک ایران درباره تعداد بانک‎‌ها جهانی که پست‎بانک ایران در آنها حساب دارد نیز گفت: پیش از اجرای برجام و در سال 1394 پست ‌انک تنها در یک بانک خارجی حساب داشت که بعد از اجرای برجام تعداد آنها افزایش یافت.

به گفته وی، تعداد بانک‌هایی که پست‌بانک ایران در آنها حساب دارد در سال 1395 به پانزده بانک رسید و این مورد تا پایان مهرماه امسال و در آستانه دو سالگی برجام به 16 بانک رسیده است و این روند ادامه خواهد داشت.

افزایش حجم فعالیت های ارزی پست بانک

فرحی در باره حجم فعالیت‌های ارزی این بانک تا پیش از اجرای برجام خاطرنشان کرد: حجم فعالیت‌های ارزی تا پیش از اجرا شدن برجام تنها 76 میلیون دلار بود که پس از به مرحله اجرا درآمدن برجام روند فعالیت ارزی این بانک نیز روبه گسترش نهاد.

وی افزود: حجم فعالیت‌های ارزی پست‌بانک ایران در سال 1395 به 615 میلیون دلار افزایش یافت و در آستانه دوسالگی اجرای برجام و تا پایان مهرماه امسال این میزان به 579 میلیون دلار رسیده است که تا پایان امسال به بیش از هزار میلیارد دلار خواهد رسید.

برقراری سیستم حوالجات خرد با کشور ویتنام

مدیرعامل پست‌بانک ایران به تلاش‌های صورت گرفته در راستای تحقق برجام اشاره و خاطرنشان کرد: پست‌بانک ایران بعد از اجرای برجام و با همکاری اتحادیه جهانی پست(UPU) موفق به اعمال سیستم حوالجات خرد بین المللی( IFS (International Finance Services) شده است.

سرویس IFS یکی از فعالیت‌های بانکی و مالی بی‌‎نظیری است که توسط 192 کشور عضو اتحادیه جهانی پست (UPU) انجام می‌شود و این سرویس قادر است تا سقف 5000 یورو، مبادلات پولی و بانکی خرد میان کشورهای عضو را با بهره‌گیری از نرم‌افزاری جهانی بین یکدیگر انجام دهد.

فرحی گفت: اکنون پست‌بانک ایران در این باره با کشور ویتنام قرارداد همکاری امضاء کرده است و درحال مذاکره با سایر اعضای اتحادیه جهانی پست است تا با آنها نیز قرارداد همکاری به امضاء برساند.

به گفته وی، سرویس حواله‌های پستی مالی، یکی از روش‌های مدرن و آنلاین گردش پولی و بانکی میان کشورهای عضو اتحادیه جهانی پست است که این روزها سریعتر از هر بانک بین‌المللی و با هزینه انتقال ارزانتر و امنیت بیشتر حوالجات ارزی را انجام می‌دهد و اقشار مختلف و گروه‌های زیادی از جمله گردشگران، دانشجویان، کارگران و متخصصان کشورهای مختلف می‌توانند برای نقل‌وانتقال سریع وجوه خرد خود از این سرویس مشترک پستی مالی در همه جهان بهره‌مند شوند.

فرحی خاطرنشان کرد: این امکان، فرصتی برای ایرانیان خارج از کشور در همه کشورهای عضو اتحادیه جهانی پستی است تا بتوانند از این سرویس بهره‌مند شده و حواله‌های پولی و بانکی خُرد خود را در کمترین زمان ممکن ارسال و دریافت کنند.

اجرای برنامه جامع اقدام مشترک ایران و گروه 1+5 (برجام) در موضوعات هسته‌ای ایران از 26 دی ماه سال 94 (16 ژانویه 2016 ) کلید خورد و با اجرایی شدن آن و لغو تحریم‌ها امکان جذب سرمایه‌گذاران خارجی در اقتصاد ایران فراهم آمد.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند