ایران بروکر
خبر مهم : شروع افزایش ۲۰ درصدی یارانه از امروز
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

جزئیات یارانه جدید مشخص شد/ چه کسانی یارانه جدید را می‌گیرند؟

تجارت نیوز

قرار است تا ساعاتی دیگر رئیس‌جمهور از طریق صداوسیما با مردم صحبت کند. به نظر می‌رسد اصلی‌ترین محور سخنان ابراهیم رئیسی یارانه‌هاست.

به گزارش تجارت‌نیوز، ابراهیم رئیسی دوشنبه شب در برنامه زنده تلویزیونی در سخنانی با مردم گفت: نگرانی برای ذخایر ارزی و کالاهای اساسی وجود ندارد.تلاش شد تا بدون استقراض از بانک و بدون خلق پول، با کسب درآمد کسری بودجه جبران شود.

رئیسی اظهار کرد: تخصیص ارز ترجیحی که از سال ۹۷ شروع شد به کالاهای زیادی اختصاص یافت. از ابتدا معلوم بود که این موضوع مشکلات جدی ایجاد می کند. بعد از مدت کوتاهی دولت قبل متوجه این موضوع شد و تلاش کرد این ارز را از کالاهایی حذف کند. در نهایت به ۶ کالا رسید.

این ارز موجب رانت و فساد و تبعیض در کشور می شود. خیلی از اقتصاددان ها و بخش ها نسبت به این موضوع هشدار داده بودند.

پیش نیاز حذف ارز ترجیحی

رئیسی افزود: اجرایی شدن حذف ارز ترجیی نیازمند زیرساخت، اجماع و هم اقناع سازی مردم داشت.

ما برای حذف ارز ترحیجی شتاب زده عمل نمی‌کنیم.  این موضوع زمان زیادی است که در دستور کار قرار دارد و ابعاد مختلف موضوع تبیین شده است. برای دولت ارز ترجیحی وجود دارد. به دولت گفته شده باید ارز ارز نیمایی یا آزاد باشد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: آنچه که مهم است، این است که مردم در جریان موضوع قرار بگیرند که این اقدام مبتنی بر قانون است. کار از جایگاه تخصصی برخودار است و صاحب نظران نسبت به این مساله نظر دارند. همه متفق هستند که ارز چند نرخی باید جمع شود. اختلاف در زمان برچیدن است. ملاک قانون مجلس است.

روش پرداخت یارانه کالاهای اساسی چیست؟

رئیسی عنوان کرد: در گذشته ارز به وارد کننده داده می‌شد که مشکل آفرین بود. الان به مصرف کننده پرداخت می‌شود. در قبل به حلقه اول داده می شد الان به حلقه آخر. که مردم خودشان تصمیم بگیرند. در قبل به حلقه اول داده می‌شد الان به حلقه آخر که مردم خودشان تصمیم بگیرند.

ما به صورت سرانه حساب کردیم که مصرف سرانه چقدر است. پیشنهاد سازمان برنامه این است که به ۳ دهک اول ۴۰۰ هزار تومان به ازای هر نفر پرداخت شود. یعنی خانواده ۴ نفره ۲ میلیون تومان دریافت کنند. نسبت به دهک چهارم به بعد ۳۰۰ هزار تومان هر نفر بگیرند.

یارانه نان و دارو را همه دهک ها دریافت می کنند. قیمت نان و دارو افزایش نمی یابد.

نان سنتی به همه‌ی مردم می رسد. دارو به شکل بیمه پرداخت می‌شود با همین قیمتی که الان وجود دارد. یعنی یارانه ای که وارد کننده دارو دریافت می کند، در شرایط جدید به بیمه پرداخت می‌شود.

در خصوص نان نیز وضعیت به همین شکل است؛ در خصوص بنزین نیز افزایش قیمتی وجود ندارد. این حمایت یک کمک معیشتی یک تا ۲ ماه تا زیرساخت برای کالابرگ الکترونیک آماده شود.

به مدت ۲ ماه به عنوان کمک معیشتی دهک اول تا سوم ۴۰۰ هزار تومان. نسبت به دهک چهارم تا نهم ۳۰۰ هزار تومان. در رابطه با نان و دارو همه مردم برخودار می‌شوند.

این حمایت معیشتی از مردم به این دلیل است که میخوایم تغییری ایجاد شود. بعد از ۲ ماه به کالا برگ الکترونیک تبدیل می‌شود.

زمان واریز این یارانه کی است؟

رئیسی گفت: ما دولت صادق هستیم. به مدت ۲ ماه واریز می‌شود و زمان برداشت اعلام می‌شود. به مرور زمان مشخص می شود که از چه زمانی قابل برداشت است و قیمت ها از چه زمانی افزایش یابد.

چطور اعتراض کنیم؟

سامانه‌هایی برای ثبت اعتراض وجود دارد و هر نوع اعتراضی در وزارت رفاه به صورت شبانه روزی پاسخگو هستند.

آیا یارانه نقدی و معیشتی هم واریز می شود؟

این مبلغ برای حمایت معیشتی خرید کالاهای اساسی است.

قیمت کالاها چطور اعلام می‌شود؟

رئیس جمهور تاکید کرد: قیمت‌ها به صورت خود سرانه تعیین نمی‌شود و سازمان حمایت از مصرف کننده قیمت کالاها را اعلام می‌کند.

به دولت ما انتقاد می‌کنند که چرا به این سرعت حذف ارز ترجیحی را می‌خواهید پیاده کنید؟ باید گفت ما امروز میخواهیم قانون را اجرا کنیم؛ نمی خواهیم مثل دولت های قبل باشیم؛ در این رابطه مصمم هستیم؛ مسئله ارز ترجیحی حل شود، تازه اول کار است. ما رشد اقتصادی ۸ درصدی را پیش بینی کردیم.

در خصوص نان تلاش این است که نان با قیمت فعلی پرداخت شود. یارانه نان را فروشنده دریافت کند.

ابراهیم رئیسی در خصوص رایگان شدن بیمه سلامت گفت: با ۵ میلیونی که تحت پوشش بیمه قرار گرفتند، جهش جدی در بیمه ایجاد شد.

هیچ تردیدی با گران فروشی احتکار را نداریم، تمام همت ما آن است که در خدمت مردم باشیم و همه این اقدامات برای ان است که دولت برای حفظ معیشت مردم وارد میدان شود و اجازه اجحاف حق مردم را ندهد.

برای اطلاعات بیشتر گزارش «مبلغ یارانه‌ها تغییر کرد/ یارانه جدید فردا به حساب خانوارها واریز می‌شود؟» تجارت‌نیوز را بخوانید.

 

نظرات