نفت روسیه به سرنوشت نفت ایران دچار می‌شود؟

نفت روسیه به سرنوشت نفت ایران دچار می‌شود؟

وزیر انرژی آمریکا اعلام کرد دولت بایدن، احتمال اعمال تحریم‌ها علیه کشورهایی که نفت روسیه را در بحبوحه جنگ در اوکراین خریداری می‌کنند، منتفی نکرده اما درباره تاثیر آن بر بازارهای نفت محتاط بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، آمریکا به همراه انگلیس و کانادا، تحریم‌هایی را علیه خرید نفت روسیه در واکنش به حمله نظامی مسکو به اوکراین تصویب کرده اند. اما واشنگتن تاکنون تحریم‌های ثانویه علیه کشورهایی که محصول روسیه را خریداری می‌کنند، مشابه تحریم‌های اعمال شده علیه کشورهای مشتری ایران، وضع نکرده است.

به نقل از ایسنا، جنیفر گرانهولم، وزیر انرژی آمریکا در واشنگتن به خبرنگاران گفته است: دولت در این باره تصمیم خواهد گرفت. وزارت خزانه داری و وزارت خارجه معمولا تحریم‌ها را طراحی می‌کنند اما وزیر انرژی می‌تواند درباره تاثیر آنها بر قیمت‌های جهانی انرژی، نظر خود را ابراز کند.

کشورهایی مانند هند و چین به خرید نفت روسیه ادامه می‌دهند. واردات انرژی از روسیه به هند از ۶۶ هزار بشکه در روز در مارس به ۲۷۷ هزار بشکه در روز در آوریل افزایش یافت زیرا پالایشگاه‌های هندی جذب تخفیف‌های چشمگیر روسیه شده‌اند. چین هم خرید نفت ارزانتر روسیه را به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش داده است.

گرانهولم درباره احتمال وضع تحریم‌های ثانویه علیه مشتریان روسیه گفت: می‌دانم که این گزینه همچنان مطرح است.

احتمال افزایش جهانی قیمت نفت

اما چنین اقداماتی ممکن است قیمت‌های جهانی انرژی را افزایش دهد آن هم در شرایطی که دولت آمریکا نسبت به قیمت بالای بنزین حساس است. با وجود تلاش‌های واشنگتن و برداشت بی‌سابقه از ذخایر استراتژیک، قیمت‌های بنزین هفته جاری به رکورد بالای جدیدی صعود کرد. قیمت‌های بالا، هم حزبی‌های بایدن را در آستانه انتخابات کنگره در نوامبر، نگران کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، گرانهولم گفت: نخستین تحریم‌های غربی علیه روسیه، حدود ۱.۵ میلیون بشکه در روز نفت روسیه را از بازارهای جهانی حذف کرد و برنامه‌های اتحادیه اروپا برای خاتمه دادن به واردات نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه، می‌تواند تا پایان سال ۱.۵ میلیون بشکه در روز دیگر از این کشور را از بازارها حذف کند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند