سهام بانک ملت در بیمه آسیا واگذار می شود

سهام بانک ملت در بیمه آسیا واگذار می شود

مدیرعامل بانک ملت از واگذاری سهام این بانک در شرکت بیمه آسیا در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

مسعود کرباسیان، 13 آذر ماه در آیین گرامیداشت روز بیمه، اعلام کرد که باید سهام باقیمانده دولت در سه شرکت بیمه آسیا، البرز و دانا به بخش خصوصی واگذار شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، این سه شرکت بیمه‌ای در گذشته دولتی بودند اما در جریان اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی بخشی از سهام آنها واگذار شد اما هنوز دولت در این شرکت‌ها سهام دارد و 100 درصد خصوصی‌سازی نشده‌اند.

در این پیوند محمد بیگدلی مدیرعامل بانک ملت روز یکشنبه با اشاره به سهم حدود 20 درصدی این بانک در شرکت بیمه آسیا اعلام کرد که بانک ملت با هدف اجرای منویات رییس‌جمهوری و دستور وزیر امور اقتصادی و دارایی در اجرای قانون رفع موانع تولید که یکی از بندهای آن واگذاری‌های املاک و دارایی‌های مازاد بانک‌هاست، فروش این املاک و دارایی‌ها را در دستور کار قرار داده و در نخستین اقدام، فروش سهام خود در شرکت بیمه آسیا در اولویت قرار گرفته است.

بنا‌بر اعلام روز یکشنبه بانک ملت، بیگدلی ادامه داد: گروه مالی ملت به عنوان متولی این سهام، اقدامات اولیه را برای فروش این بلوک 20 درصدی شروع کرده است که انتظار می‌رود این عرضه با بهترین شرایط، صورت گیرد.

مدیرعامل بانک ملت با بیان این نکته که این بانک، 10 درصد از سهام شرکت به پرداخت را نیز در بازار سرمایه واگذار کرده است، اعلام کرد که بخش دیگری از سهام این شرکت به صورت بلوکی در آینده‌ای نزدیک عرضه خواهد شد ضمن این که واگذاری تعداد دیگری از شرکت‌های بانک نیز در دستور کار قرار گرفته است.

بیگدلی با اشاره به فروش حدود 350 مورد از املاک مازاد و پروژه‌های بانک ملت در هشت ماه ابتدایی امسال، تاکید کرد: خوشبختانه این بانک از سال‌های گذشته این فرآیند را شروع کرده و در سال جاری به ویژه پس از دریافت دستور وزیر امور اقتصادی و دارایی، به این موضوع سرعت بخشیده است.

وی به تشکیل کارگروه‌های ویژه برای فروش املاک و دارایی‌های مازاد در بانک ملت اشاره کرد و گفت: این کارگروه‌ها پیگیری‌های جدی را در این زمینه انجام داده‌اند که خوشبختانه نتایج خوبی به دست آمده است که اثرات آن را در عملکرد بانک در آینده مشاهده خواهیم کرد.

مدیرعامل بانک ملت، واگذاری این املاک و دارایی‌ها را باعث جلوگیری از تحمیل هزینه‌های سنگین نگهداری آنها، افزایش نقدینگی بانک برای اعطای تسهیلات در بخش‌های مختلف اقتصادی و همچنین در راستای تحقق شعار «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» خواند و گفت: این واگذاری‌ها بی‌تردید، اثرات مثبتی را روی سودآوری بانک خواهد داشت.

وی روند وصول مطالبات بانک ملت را رضایتبخش خواند و گفت: باتوجه به این که بخشی از دارایی‌های بانک‌ها در بخش مطالبات معوق قفل شده است و این دارایی‌ها جزو دارایی‌های سمی نظام بانکی محسوب می‌شود، بانک ملت پیگیری و وصول این مطالبات و تبدیل آن به منابع مولد را در دستور کار جدی قرار داده و تاکنون نیز در این زمینه به موفقیت‌های خوبی دست یافته است.

به گفته وی، اکنون نسبت مطالبات به تسهیلات در بانک ملت به درصد خوبی رسیده که به مراتب از میانگین شبکه بانکی کشور پایین‌تر است.

بیگدلی، به افزایش قابل قبول عملیات ارزی بانک ملت در سال جاری هم اشاره کرد و اظهار داشت: عملکرد ارزی این بانک تا پایان آبان ماه سال جاری به حدود 8 میلیارد دلار رسیده که نشان دهنده رشد 106 درصدی در تعداد و رشد حدود 20 درصدی در مبلغ حواله‌ها و گشایش اعتبارات اسنادی دارد.

به گفته وی، روابط کارگزاری بانک ملت نیز با 20 درصد رشد، از 139 بانک به 167 بانک افزایش یافته است.

وی پیش بینی کرد که با توجه به برنامه ریزی‌های صورت گرفته، بانک ملت در بخش ارز با رشد قابل توجهی نسبت به پایان سال گذشته، رو به رو خواهد شد.

مدیرعامل بانک ملت به رشد حدود 12 درصدی منابع، رشد بیش از 11 درصدی مصارف و رشد 17 درصدی حساب‌های ارزی این بانک در هشت ماهه ابتدایی سال 96 اشاره کرد و اظهار داشت: این رشد در حالی اتفاق افتاده که بانک ملت پس از ابلاغ دستورالعمل‌های شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی در زمینه نرخ سود سپرده‌ها، به طور کامل به این نرخ‌ها پایبند بوده و آنها را رعایت کرده است.
وزیر اقتصاد آبان ماه امسال، کاهش بنگاه‌داری بانک‌ها و فروش اموال و املاک مازاد آنها را شرط ضمن عقد خود با مدیران بانکی برشمرد و تاکید کرد که بانک‌ها باید با کاهش تصدی گری خود در امور اقتصادی باید به وظیفه اصلی خود که همان بانکداری و تأمین مالی اقتصاد است، بپردازند.

بانک ملت خود از شرکت‌های مشمول سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی است که اکنون 30 درصد سهام آن متعلق به سهام عدالت است و دولت نیز هنوز حدود 20 درصد سهام آن را در اختیار دارد.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند