شناسایی 4500 مورد تغییر کاربری غیرمجاز اراضی در 14 روز

شناسایی 4500 مورد تغییر کاربری غیرمجاز اراضی در 14 روز

یک مسئول در سازمان امور اراضی کشور از شناسایی 4500 مورد تغییر غیرمجاز اراضی کشاورزی طی نوروز امسال خبر داد.

اصغر رفیعی در جلسه امور اراضی استان با بیان اینکه قانون حفظ کاربری در سال 74 تصویب شده است، افزود: این قانون با توجه به اهمیت موضوع خودکفایی و امنیت غذایی در کشور تصویب شد و در راستای حفاظت هر چه بیشتر اراضی مرغوب و باکیفیت زراعی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، مدیر دفتر حفظ کاربری اراضی کشاورزی سازمان امور اراضی کشور با بیان اینکه با وجود تحریم‌ها به لحاظ امنیت غذایی وابستگی کمتری داشته‌ایم، افزود: تمام تلاش جهاد کشاورزی در راستای این مهم بوده و با توجه به اقلیم خشک کشور تا به حال اقدامات خوبی انجام شده است.

رفیعی خاطرنشان کرد: در بخش کشاورزی اراضی وجود دارد که اگر مورد استفاده برای خدماتی دیگر قرار گیرد می‌تواند سودآورتر باشد و نباید رها شوند. این نقاط با هماهنگی جهاد کشاورزی واگذار می‌شوند و بدون دستور آن هیچ طرح عمرانی اجرایی نشده و دستگاهی حق استفاده از این اراضی را ندارد؛ لازمه اجرای این طرح‌ها صدور مجوز توسط وزارتخانه جهاد کشاورزی است.

مدیر دفتر حفظ کاربری اراضی کشاورزی سازمان امور اراضی کشور خاطرنشان کرد: از سال 93 امکاناتی در اختیار استان‌ها قرار گرفت تا به طور جدی پیگیر این موضوع شوند و تنها سازمانی هستیم که مجوز 320 گشت را از مرکز گرفته‌ایم.

وی با یادآوری اینکه در ایام نوروز امسال 4500 مورد تغییر کاربری در کشور شناسایی شده است، ادامه داد: عمده کار ما پیشگیری از تغییر کاربری است چراکه تخریب بنا ممکن است نارضایتی اجتماعی را دربر داشته باشد. همچنین به حالت اول برگرداندن اراضی تغییر کاربری شده دشوارتر است.

رفیعی با بیان اینکه لرستان در میان استان‌های دیگر از وضعیت بهتری برخوردار است، گفت: باید از خرد شدن اراضی کشاورزی جلوگیری کرد چراکه زمینه تغییر کاربری را افزایش می‌دهد.

منبع:ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند