تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

حذف هند از لیست شرکای تجاری ایران / صادرات محصولات کشاورزی به هند ممنوع شد؟

حذف هند از لیست شرکای تجاری ایران / صادرات محصولات کشاورزی به هند ممنوع شد؟

یک شرکت کشتیرانی ورود کالاهای ایرانی و افغانستانی را به هند ممنوع کرده است. برخی منابع از اعمال ممنوعیت هند بر محصولات کشاورزی ایران خبر داده‌اند آیا صادرات کالاهای غیر نفتی ایران به هند ممنوع است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، برخی منابع غیر رسمی از ممنوعیت موقتی کالا به هند خبر می‌دهند و گفته‌اند چنانچه ممنوعیت موقت واردات کالا از ایران به هند واقعی باشد در آینده قطعا بر بازار داخلی سیب درختی، کیوی و پسته تاثیر مخربی می‌گذارد.

آیا محصولات غیرنفتی ایران به هند ممنوع شده است؟ برخی تجار از کاهش حجم تجارت ایران و هند می‌گویند. در این سال‌ها تحریم‌ها نقش پررنگی بر تجارت ایران با سایر کشورها داشته اما با همه این تفاسیر گفته می‌شود صادرات ایران به هند به صفر نرسیده است.

دیاکو افخم، یک فعال اقتصادی از صادرات کیوی و سیب به هند خبر داد. او به تجارت‌نیوز گفت: تجارت ایران از مرز آبی با هند قطع نیست و میوه به هند صادر می‌شود. اخیرا هم محموله‌هایی از سیب و کیوی به هند بارگیری شد.

افخم توضیح داد: یکی از مشکلات تجار ایرانی صادرات کالا از مرز زمینی هند است. در این سال‌ها به دلیل درگیری هند و پاکستان کالاهای ایرانی باید وارد پاکستان می‌شد تا بعد به هند صادر شود.

او ادامه داد: به دلیل برخی اختلافات میان این دو کشور صادرات محصولات کشاورزی از طریق مرز زمینی با برخی چالش‌های سیاسی رو به رو است. در غیر اینصورت چالشی برای صادرات کالا از طریق مرز آبی وجود ندارد.

هند از لیست شرکای تجاری ایران حذف شد

براساس آمارهای گمرک هند از لیست پنج شریک اول تجاری ایران خارج شده. در سال‌های گذشته اما به دنبال تشدید تحریم‌ها فهرست شرکای تجاری ایران تغییر کرده است.

چندی پیش محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران هم به ایسنا گفته بود: «در سال‌های گذشته هندوستان از فهرست واردکنندگان کالا از ایران خارج شد و ترکیه جای آن را گرفت. این نشان می‌دهد که تحریم‌های آمریکا روی هند و میزان خرید کالای این کشور تاثیر گذاشته است.»

پسته و زعفران صادر می‌شود

محمد مهدی طباطبایی، عضو هیات مدیره اتاق مشترک ایران و هند با اشاره به وضعیت صادرات کالا به هند توضیح داد: با وجود تحریم‌ها صادرات کالاهای غیر نفتی به هند ممنوع نشده است. همچنان محصولات کشاورزی ایران از جمله زعفران و پسته به هند صادر می‌شود.

در شرایطی ممنوع شدن کالاهای ایرانی به هند زمزمه می‌شود که در این سال‌ها ایران بازار مناسبی برای هند بوده و برای واردات کالاهای غیرنفتی این کشور تخفیف‌های صادراتی ویژه‌ای داده می‌شود.

شرکت آمریکایی هندی کدام کشورها را ممنوع کرد؟

پیش از این خبر آمد که بنادر هند روی کشتی‌های ایرانی بسته شد. اقتصاد آنلاین به نقل از ملک‌رضا ملک‌پور، عضو هیئت مدیره انجمن توسعه دریامحور نوشته بود: «نه تنها هیچ یک از بنادر بزرگ چین اجازه نمی‌دهند که کشتی‌های ایرانی در آنجا پهلوگیری کنند که حالا مهمترین بندر کانتینری هند هم روی کشتی‌های ایرانی بسته شده است.»

حالا اما رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی به تجارت‌نیوز گفت: بندر مندرا هند توسط یک شرکت بزرگ آمریکایی مدیریت می‌شود. این شرکت از ۱۵ نوامبر ورود کشتی‌های ایران، پاکستان، افغانستان و سوریه را ممنوع کرده است اما این به معنای توقف تجارت میان ایران و هند نیست.

سیدرضا نورانی توضیح داد: مابقی بنادر هند باز است و می‌توان بندر کاندلا را جایگرین مندرا کرد. تجارت ایران و هند همچنان برقرار است و محصولات کشاورزی به این بندر صادر می‌شود.

برای مطالعه بیشتر خبر هند و روسیه خواهان همکاری اقتصادی را بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند