تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

کاهش ۴۰درصدی خرید کولر و لوازم سرمایشی/ اجرای طرح تعویض کولرهای فرسوده

با گرم شدن هوا و فرا رسیدن فصل تابستان بازار انواع کولر داغ می‌شود اما فروشندگان امین‌حضور ادعا می‌کنند امسال خبری از خریداران کولر نیست و بازار سوت و کور است.

به گزارش تجارت‌نیوز، برخی فروشندگان لوازم خانگی ادعا می‌کنند امسال قدرت خرید مردم به شدت کاهش پیدا کرده است.

یکی از فروشندگان لوازم خانگی به تجارت‌نیوز می‌گوید: اگر نسبت خرید مردم در سال‌های پیش را ۱۰ در نظر بگیریم امسال مردم به اندازه یک دهم سال‌های پیش خرید می‌کنند.

فروشنده دیگری که در سه راه امین حضور تهران مغازه دارد، از روی آوردن مردم به تعمیر کولرها و نه تعویض‌ آنها می‌گوید و توضیح می‌دهد که امسال بسیاری از فروشندگان از خرید اجناس جدید خودداری کردند زیرا تقاضای چندانی برای خرید انواع کولر در بازار وجود ندارد.

برخی فروشندگان هم از افزایش تقاضای پنکه می‌گویند.

اکبر پازوکی، رئیس اتحادیه لوازم خانگی تهران هم در این زمینه به تجارت‌نیوز می‌گوید: میزان فروش کولر گازی کاهش پیدا کرده است و اگرچه نمی‌توانیم آماری دقیق دهیم اما میزان خرید کولر کاهش حداقل ۴۰ درصدی داشته است.

او همچنین توضیح می‌دهد: در شرایطی که سال‌های گذشته تقاضای کولر گازی به کولر آبی غالب بود اما امسال به دلیل جهش قیمت آن، فروش کولر آبی بیشتر شده است و البته مردم بیشتر از خرید، به تعمیر کولرهای آبی روی آورده‌اند.

به گفته فروشندگان لوازم خانگی، پنکه‌ در بازار از قیمت ۱ میلیون تومان تا ۲ میلیون تومان است، کولر گازی با گارانتی از ۳۲ میلیون تومان تا ۴۶ میلیون تومان است و کولر گازی بدون گارانتی در بازار از ۸ میلیون تا ۱۵ میلیون فروخته می‌شود. قیمت کولرهای آبی هم بین ۲ تا ۷ میلیون تومان است.

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق هم درباره تفاوت میزان مصرف برق در انواع کولر به تجار‌نیوز توضیح می‌دهد: کولر گازی حدود ۲ هزار وات در هر ساعت و کولرهای آبی استاندارد حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ وات مصرف برق دارند.

او ادامه می‌دهد: در منطقه گرمسیر کشور الگوی مصرف ما حدود ۳ هزار کیلووات و در مناطقی مانند تهران، مشهد و تبریز که مشترکان می‌توانند نیاز خود را با کولر آبی هم برطرف کنند حدود ۳۰۰ کیلووات در ماه است. بنابراین اگر مشترکان با توجه به آب و هوای مناطق از کولر مناسب منطقه خود استفاده کنند، مصرف آنان طبق الگوی مصرف حساب می‌‎شود و شامل طرح پلکانی نمی‌شوند. اگر از کولر گازی در مناطق آبی کشور استفاده شود، باید تعداد ساعات استفاده کوتاه‌تر شود تا در مرز الگوی مصرف قرار بگیرند.

از طرفی، مدیرعامل توانیر در فروردین ۱۴۰۰ گفته بود طرح جایگزینی حدود ۴ میلیون کولر گازی فرسوده هدف‌گذاری شده است. رجبی مشهدی در این باره خاطرنشان می‌کند: این طرح برای حمایت تولیدات داخلی در کمیته تخصصی شورای اقتصاد مطرح شد و خوشبختانه به تصویب رسید. در صورتی که طرح در شورای اقتصاد هم به تصویب برسد، مناقصه برای تعویض یک میلیون دستگاه کولر گازی فرسوده با کولر نو شروع می‌شود و به متقاضیان ساکن در مناطق گرمسیر، کولرهای نو، اهدا می‌شود.

برای مطالعه بیشتر در این باره، گزارش «جزئیات تعویض کولرگازی فرسوده» را از سایت تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند