موضوعات داغ:

عرضه کالاهای استاندارد در بورس کالا

عرضه کالاهای استاندارد در بورس کالا

سلطانی‌نژاد گفت: کالا‌‌های مورد معامله در بورس کالا از استاندارد کافی برخوردار بوده و تمامی افراد نسبت به محصولات مورد عرضه، اطمینان کافی دارند.

حامد سلطانی‌نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران در رابطه با ظرفیت بورس کالا در استاندارد‌سازی کالا اظهار کرد: اجناس مورد معامله در بورس کالا از کیفیت و استاندارد‌های بالایی برخوردار هستند و در کنار اهمیت‌دهی به کیفیت محصولات قیمت آن‌ها هم کمی در مقایسه با بازار آزاد بیشتر است.

به گزارش تجارت نیوز، سلطانی‌نژاد در ادامه افزود: کالاهایی که در تالار اصلی بورس کالا مورد معامله قرار می‌گیرند از استاندارد کافی برخوردار بوده و تمامی افراد نسبت به قیمت و استاندارد محصولات مورد عرضه اطمینان کافی دارند.

بنابراین معامله‌ها شفاف بوده و همین موضوع دلیلی بر گسترش کالاهای استاندارد در بورس کالا شده است.

وی تصریح کرد: بورس کالا اجناس مورد معامله را از نظر سلامت و قیمت تضمین می‌کند، زیرا تمامی فاکتورهای مربوط به ارائه محصول حساب شده و شفاف است و این بورس تبدیل به مکانی امن برای خرید محصولات با کیفیت تبدیل شده است.

مدیرعامل بورس کالای ایران با بیان اینکه گاهی در محصولات غذایی از نام ارگانیک سوءاستفاده می‌شود، افزود: سودجویان برای اینکه بتوانند با محصولات خود را با قیمتی گران‌تر به فروش برسانند، از این نام بهره می‌برند.

اما زمانی‌که اجناس وارد ویترین بورس کالا قرار می‌گیرند؛ خریداران، فروشندگان و مراحل کشف قیمت مشخص می‌شود تا همگان به اطلاعات و نحو معاملات دسترسی پیدا کنند.

وی بیان کرد: بورس کالا موجب شده تا فعالان اقتصادی در تولیدهای خود و خرید کالاهای واسطه‌ایی با بهره‌بری از اطلاعات صحیح و شفاف، تصمیم درستی را اتخاذ کنند و فرآیند کسب‌و‌کار و میزان سود‌آوری مشخصی را در آینده تجارتِ مجموعه خود ترسیم کنند.

سلطانی‌نژاد با اشاره به هدف بورس کالا به توسعه استاندارد‌سازی اجناس، اذعان کرد: اگر خواهان توسعه اجناس استاندارد هستیم، باید فضای تجارتی استانداردی هم برای آن فراهم آورده و معیار مشخصی برای برتری دادن میان محصولات با‌کیفیت و بی‌کیفیت قائل شویم.

وی یادآور شد: زمانی‌که انتخاب کالای با کیفیت همراه با قیمتی منطقی در فضای شفاف پیوند بخورد؛ می‌توانیم اجناس مرغوب و استاندارد را در سطح وسیع‌تری گسترش دهیم.

سلطانی‌نژاد با بیان اینکه اجناس با کیفیت بورس کالا حدود 5.6 درصد GDP (تولید نا‌خالص داخلی) کل کشور است، گفت: بیش از 90 الی 95 درصد اجناس مبادله‌ای بورس کالا در بازار اصلی معامله می‎شود و به همین سبب حدود 5.6 درصد GDP (تولید نا‌خالص داخلی) کل کشور را تشکیل می‌دهد.

مدیرعامل بورس کالای ایران تاکید کرد: کمتر از 5 درصد از محصولات موجود در بورس کالا از مرغوبیت خوبی برخوردار نیستند، بنابراین تفکیکی جداگانه برای عرضه این‌گونه محصولات در بازارهای فرعی بورس کالا تهیه شده است.

سلطانی‌نژاد در خاتمه گفت: ایجاد بازار شفافی برای اجناسی که نقش زیادی در زندگی افراد دارند، هدف اصلی راه‌اندازی بازارهای فرعی برای مقدار اندک محصولاتی بوده که از کیفیت چندانی برخوردار نیستند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند