قرار نیست واردات کالاهای اولویت 10 ممنوع شود

تجارت نیوز:وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره احتمال ممنوعیت دوباره واردات برخی کالاها عنوان کرد: قرار نیست دولت دوباره دست به اولویت بندی کالاها بزند چرا که این کار خلاف قوانین برنامه پنجم توسعه است. به گزارش ایسنا، محمدرضا نعمت‌زاده در نشست همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌ایران وچین از ارزش 20 میلیارد دلاری قراردادهای پیمانکاری و

تجارت نیوز:وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره احتمال ممنوعیت دوباره واردات برخی کالاها عنوان کرد: قرار نیست دولت دوباره دست به اولویت بندی کالاها بزند چرا که این کار خلاف قوانین برنامه پنجم توسعه است.

به گزارش ایسنا، محمدرضا نعمت‌زاده در نشست همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌ایران وچین از ارزش 20 میلیارد دلاری قراردادهای پیمانکاری و خرید تجهیزات ایران از چین در دو سال اخیر خبر داد و گفت: نیمی از این قراردادها به مرحله گشایش اعتبار رسیده است.

او با اشاره به این‌که در چند سال گذشته همکاری‌های اقتصادی ایران و چین در زمینه تامین مالی پروژه‌ها روند خوبی داشته است گفت: امیدواریم همکاری‌های دو کشور علاوه بر حوزه‌های خرید تجهیزات و پیمانکاری به بخش سرمایه‌گذاری مستقیم نیز ادامه یابد.

وی افزود:‌ ازجمله پروژه‌های تامین مالی شده توسط چین می توان به هفت طرح فولادی اشاره کرد که تعدادی از آن‌ها گشایش اعتبار شده و گشایش اعتبار سایر طرح‌ها نیز توسط بانک صنعت و معدن در حال انجام است.

وی گفت: ایران دارای هفت منطقه آزاد تجاری است و 16 منطقه ویژه بوده که فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاری چینی‌ها بوجود آورده است.

واردات از چین تناقضی با اقتصاد مقاومتی ندارد

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه این مراسم نیز با اشاره به اینکه اولویت بندی کالاهای وارداتی و ممنوع کردن واردات برخی از کالاها خلاف قوانین برنامه پنجم توسعه است، گفت: سیاستهای اقتصاد مقاومتی ارتباطی به ممنوع کردن واردات کلیه کالاها ندارد.

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال ممنوعیت دوباره واردات برخی کالاها عنوان کرد: قرار نیست دولت دوباره دست به اولویت بندی کالاها بزند چرا که این کار خلاف قوانین برنامه پنجم توسعه است.

وی افزود: تنها مانع دولت بر سر راه واردات تعرفه گذاری است و هم اکنون نیز واردات کالاهای اولویت 9 و 10 آزاد بوده اما برای واردات آنها باید تعرفه دو برابری پرداخت شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره واردات کالاهای لوکس از چین نیز توضیح داد: تناقضی بین واردات کالا از چین و اقتصاد مقاومتی وجود ندارد و باید بگویم که در سال 1392 بیشتر واردات ایران از چین نیز مربوط به مواد اولیه و کالاهای سرمایه ای بوده است.

به دنبال روابط برد برد اقتصادی و تجاری با ایران هستیم

یوهونگ یانگ، سفیر چین در ایران نیز با اشاره به این‌که براساس آمار گمرک چین ارزش تجارت ایران و چین در سال گذشته میلادی به 39 میلیارد و 42 میلیون دلار رسید گفت: در سال‌های اخیر با وجود موانع متعدد روابط اقتصادی وتجاری ایران و چین از روند رو به رشد و مثبتی برخوردار بوده است.

وی با اشاره به دیدار اخیر روسای جمهور ایران و چین در اجلاس شانگهای در پیشکک قرقیزستان گفت: بعد از آن نیز رییس مجلس ایران به چین سفری داشته و در جریان این سفرها مذاکرات خوبی بین دو کشور انجام شد.

سفیر چین در ایران با اشاره به سفر هفته گذشته وزیر بازرگانی چین به ایران اظهار کرد: ‌در این سفر پانزدهمین اجلاس همکاری‌های ایران و چین برگزار و سند جامع همکاری‌های دو کشور در راستای توسعه روابط اقتصادی وتجاری امضا شد.

یانگ اظهار کرد: چین از نظر راهبردی و بلند مدت به روابط ایران با نگاه می کند و ما به دنبال روابط برد برد در همکاری‌های خود با ایران هستیم.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند