ایران بروکر
خبر مهم : شروع افزایش ۲۰ درصدی یارانه از امروز
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

دانشجویان توان خرید لپ‌تاپ را ندارند / لپ‌تاپ ۹۰ میلیون تومان!

لپ‌تاپ

برخی لپ‌تاپ‌ها در بازار با قیمت ۷۰ تا ۹۰ میلیون تومان فروخته می‌شود. مصرف‌کنندگان می‌گویند از این‌ پس برای خرید لپ تاپ عملا باید وام مسکن گرفت!

به گزارش تجارت‌نیوز، هر چند بازار آی تی راکد است و تقاضای چندانی برای خرید وجود ندارد اما برخی لپ‌تاپ‌ها در بازار ایران گران شده‌اند! علت هم مشخص است ویژگی این لپ‌تاپ‌ها بالاتر از دیگر مدل‌هاست و بنابراین تقاضا برای خرید این لپ‌تاپ زیاد شده است.

هر چند مذاکرات متعددی از سوی اتحادیه فناوران رایانه برای افزایش سقف ثبت سفارش لپ‌تاپ‌ها انجام گرفته اما مسئولان وزارت صمت نسبت به این مسائل بی‌اعتنا هستند.

رئیس اتحادیه فناوران رایانه با اشاره به وضعیت بازار آی تی توضیح داد: بازار راکد است و به غیر از لپ‌تاپ‌هایی که برای برخی اقشار خاص جامعه است مابقی کالاها هنوز با دلار ۲۵ هزار تومانی فروخته می‌شود. یعنی قیمت لپ‌تاپ‌هایی که دانشجویان از آن استفاده می‌کنند، بالا نرفته است.

تاپ
در فروشگاه‌های آنلاین برخی لپ‌تاپ خاص هم قیمت پراید کارکرده شد!

خریداران عقب‌نشینی کردند

محمدرضا فرجی تهرانی به تجارت‌نیوز گفت: با روند کاهشی قیمت دلار خریداران از بازار عقب‌نشینی کردند و منتظر ارزانی بیشتر قیمت اقلام هستند. این در حالی است که دانشجویان دیگر توان خرید لپ‌تاپ ندارند و پیش‌بینی می‌شود لپ‌تاپ دیگر ارزان‌تر ارقام فعلی نشود.

پیش از این نیز محمدرضا فرجی تهرانی، رئیس اتحادیه فناوران رایانه از کاهش چشمگیر فروش لپ‌تاپ خبر داده و گفته بود: «امسال فروش لپ‌تاپ به یک پنجم سال‌های قبل رسیده است و متاسفانه به دلیل گرانی بیش از حد خرید سازمان‌های دولتی هم کاهش یافت.»

چرا سقف ثبت سفارش تجار تائید نمی‌شود؟ بررسی‌ها نشان می‌دهد سقف ثبت سفارش تجار به بهانه‌های مختلف از سوی کارمندان وزارت صمت رد می‌شود اما دلیل واضحی برای این رفتارها وجود ندارد.

بی‌اعتنایی وزارت صمت به واردکنندگان

به گفته رئیس اتحادیه فناوران رایانه، حجم واردات لپ‌تاپ و تبلت بعد از شیوع ویروس کرونا به طور عجیبی افزایش پیدا کرد. بر این اساس سقف ثبت سفارش به دستور وزیر وقت صمت نیز بیشتر شد اما اکنون وزارت صمت با تجار همکاری نمی‌کند.

فرجی تهرانی گفت: در دولت قبل پیگیر شدیم که سقف ثبت سفارش تجار با سابقه نیز باید به اندازه شرکت‌های نو پا باشد هر چند که با این مساله موافقت شد اما برخی کارمندان وزارت صمت به بهانه‌های مختلف این دستور العمل را اجرا نمی‌کنند.

برای مطالعه بیشتر خبر کاهش ۸۰ درصدی فروش لپ‌تاپ را بخوانید.

نظرات