مدرس خیابانی مطرح کرد:

قیمت 51 قلم کالای اساسی کاهش یافت

قیمت 51 قلم کالای اساسی کاهش یافت

قائم‌مقام وزیر صمت با بیان اینکه با استفاده از سامانه رصد قیمت کالا، بهای صد قلم کالا کنترل می‌شود، گفت: بر اساس آمار قیمت 51 قلم کالای اساسی کاهش و 11 قلم افزایش داشته و قیمت 38 قلم کالا نیز ثابت مانده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، حسین مدرس خیابانی قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه سامانه 135 سازمان تعزیرات حکومتی نیز برای دریافت گزارش‌های مردمی فعال شده است، افزود: فهرست قیمت‌ کالا‌های اساسی در اپلیکیشن آپ نیز به مردم ارائه شده است.

وی با بیان اینکه سه میلیون واحد صنفی داریم که نمی‌توانیم برای هر کدام از آن‌ها یک بازرس بگذاریم از مردم خواست از فروشگاه‌هایی خرید کنند که برچسب قیمت کالا دارند و گفت: برای اطمینان مردم از مبارزه تنظیم بازار با سوءاستفاده کنندگان شرایط کنونی تخلفات آن‌ها در سامانه 124 و اپلیکیشن آپ قرار می‌گیرد.

مدرس خیابانی ادامه داد: تمرکز ستاد تنظیم بازار بر کنترل قیمت صد قلم کالای اساسی است، اما این به‌معنای کنترل نکردن بقیه قیمت‌ها نیست.

قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت: هفت‌هزار و 500 اتحادیه برای سه‌میلیون واحد صنفی وجود دارد که با همه آن‌ها جلسه گذاشته‌ایم و آن‌ها در طرح مبارزه با گران‌فروشی قیمت‌ها همراهند.

مدرس خیابانی اضافه کرد: این اتحادیه‌ها هر کدام بین دو تا 10 بازرس دارند که اگر برای هر کدام دو بازرس در نظر بگیریم 15 هزار بازرس اتحادیه‌ها نیز ستاد تنظیم بازار را در کنترل قیمت‌ها کمک می‌کنند.

وی ابراز کرد: بخش تأمین پشتوانه خوبی دارد و مردم بدانند اکنون به‌دلیل انباشت کالا‌ها در گمرکات و کشتی‌ها دغدغه تخلیه آن‌ها را داریم.

مدرس خیابانی افزود: ستاد تنظیم بازار دائمی، جزو وظایف حاکمیتی است و تعطیل‌شدنی نیست.

وی گفت: از ابتدای اجرای طرح افزایش قیمت بنزین، ستاد تنظیم بازار چهار جلسه برای همگرایی و همکاری همه دستگاه‌های مرتبط با این موضوع برگزار کرده است.

قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی اعلام کرد: از ابتدای سال اقدام به تأمین کالا‌های اساسی شده است و ذخایر این کالا‌ها وضع بسیار خوبی دارد و حتی در برخی از آن‌ها دو برابر نیاز کشور ذخیره‌سازی شده است.

مدرس خیابانی گفت: این ستاد تلاش می‌کند اصلاح قیمت‌ها کمترین تأثیر را بر ثبات فضای اقتصادی کشور داشته باشد و شبکه‌های توزیع را به‌سمت این ثبات هدایت می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: به‌دلیل کافی بودن کالا‌ها در بازار و انبارها؛ تخفیف فروشگاه‌ها ادامه خواهد یافت.

مدرس خیابانی با بیان اینکه با استفاده از سامانه رصد قیمت کالا، بهای صد قلم کالا کنترل می‌شود گفت: بر اساس آمار روز گذشته، قیمت 51 قلم کالای اساسی کاهش و 11 قلم افزایش داشته و قیمت 38 قلم کالا نیز ثابت مانده است.

وی افزود: افزایش قیمت برخی کالا‌ها مانند برنج وارداتی به‌دلیل ممنوع شدن واردات و حمایت از برنج داخلی است.

قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت: برای افزایش کنترل‌ها همه دستگاه‌ها به میدان آمدند و چهارهزار و 300 بازرس روزانه 30 هزار بازرسی انجام می‌دهند.

مدرس خیابانی اعلام کرد: تا کنون دو هزار پرونده تعزیراتی برای تخلفات تشکیل شده است.

وی گفت: این که گرانی قیمت‌ها را به افزایش قیمت بنزین مرتبط کنیم؛ جفا در طرح افزایش قیمت بنزین است، زیرا قیمت برخی کالا‌ها مقطعی و فصلی است و ربطی به گرانی بنزین ندارد.

مدرس خیابانی تصریح کرد: پیش از اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین و افزایش قیمت این فرآورده، روزی صد میلیون لیتر بنزین با یارانه پنهان هنگفت در کشور استفاده می‌شد و میزان برخورداری دهک بالای جامعه نسبت به دهک پایین جامعه از یارانه انرژی 11 برابر است.

وی با بیان اینکه با اجرای طرح افزایش قیمت بنزین افزون بر جلوگیری از قاچاق و آلودگی هوا، روند پرداخت یارانه به انرژی معکوس و به‌نفع دهک‌های ضعیف جامعه شد گفت: اگر با روند گذشته ــ که 2 و 8دهم برابر میانگین دنیاست ــ بنزین مصرف می‌کردیم به‌زودی واردکننده این فراورده می‌شدیم و در نتیجه ارزی که کشور برای واردات بنزین هزینه می‌کرد به دهک‌های مرفه جامعه می‌رسید.

قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی یادآور شد: بنزین هزارتومانی مانع فکر کردن برای توسعه مترو، زیرساخت‌های حمل‌ونقل، خودرو‌های باکیفیت و بهبود حمل‌ونقل عمومی می‌شد.

مدرس خیابانی متذکر شد: در کشور ما مصرف بنزین 10 و 7دهم لیتر در هر صد کیلومتر است در حالی که در دنیا این رقم 5 و نیم لیتر است.

افزایش قیمت بنزین شش بار موجب کاهش تورم شده است

وی افزود: طی چهل سال گذشته 15 بار قیمت بنزین از 10 تا 400 درصد افزایش یافته است که شش بار موجب کاهش تورم و سه بار موجب افزایش تورم شده و شش بار نیز تورم تغییر نکرده است.

مدرس خیابانی گفت: با کنترل‌هایی که انجام می‌دهیم جلوی شوک حاصل از گرانی بنزین را می‌گیریم و پس از مدتی مردم مزایای حاصل از این طرح را می‌بینند.

وی تأکید کرد: نقطه قوت اجرای طرح ستاد تنظیم بازار برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها، همکاری اصناف است.

قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت: بر اساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هفت سامانه در وزارت صنعت، معدن و تجارت طراحی شده و این سامانه‌ها در حال وصل شدن به دستگاه‌های دیگر است.

مدرس خیابانی اضافه کرد: برای چابکی شبکه توزیع و نجات فضای اقتصادی کشور، استفاده از سامانه‌ها و شبکه آی‌تی ضروری است.

وی با بیان این‌که همه انبارها، سیلوها، سردخانه‌ها و… زیر نظر این سامانه‌ها قرار دارند گفت: ارز 4200تومانی فقط برای واردات هفت قلم کالا مانند برنج، روغن و شکر است.

مدرس خیابانی افزود: اکنون برنج وارداتی با ارز 4200تومانی در بازار 7500 تومان توزیع می‌شود که اگر با ارز نیمایی وارد می‌شد قیمت آن 16 هزار تومان بود.

وی گفت: قیمت برنج وارداتی قلاب حمایتی برای قیمت برنج داخلی است و قیمت برنج وارداتی قیمت برنج داخلی را حدود 20 تا 25 هزار تومان نگه داشته است.

قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی همچنین گفت: همان کسانی که ادعای نگرانی قیمت‌ها و دغدغه مردم را دارند جاده‌ها را بستند و در نظام حمل‌ونقل اختلال ایجاد کردند، اما صنوف و تشکل‌ها از طرح مقابله با گرانی قیمت‌ها حمایت و با آن همراهی می‌کنند.

مدرس خیابانی گفت: تأمین مواد اولیه تولید و توزیع کالا‌ها را کنترل می‌کنیم و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی شعب ویژه‌ای را برای بررسی پرونده‌هایی که از افزایش قیمت بنزین سوء استفاده می‌کنند ایجاد کرده است.

وی ابراز کرد: حدود پنج تا شش درصد از بازرسی‌های صنوف منجر به گزارش تخلف می‌شود و جرایم ما برای تخلف‌ها بازدارنده است، زیرا در پی احقاق حق مصرف کنندگان هستیم.

منبع: تسنیم

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند