مجری پنجمین نمایشگاه بازرگانی- صنعتی کشورهای ساحلی دریای خزر مطرح کرد:

لزوم حمایت دولت از صادرات و فراهم کردن شرایط رونق آن در شرایط کنونی

لزوم حمایت دولت از صادرات و فراهم کردن شرایط رونق آن در شرایط کنونی

مدیرعامل شرکت بازرگانی پارس پگاه تجارت گفت: حمایت دولت از صادرات و فراهم کردن شرایط رونق آن در شرایط کنونی، می‌تواند نجات‌بخش تولید و صادرات باشد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی پارس پگاه تجارت و مجری پنجمین نمایشگاه بازرگانی- صنعتی کشورهای ساحلی دریای خزر در باکو معتقد است: حمایت دولت از صادرات و فراهم کردن شرایط رونق آن در شرایط کنونی، می‌تواند نجات‌بخش تولید و صادرات و عاملی برای دور زدن تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی ظالمانه باشد.

«حسن مرتجی» افزود: اهمیت و ضرورت حضور کالاهای ساخت یک کشور در بازار جهانی و در فضای اقتصاد جهانی از مهم ترین عوامل توسعه به شمار می رود؛ نقش صادرات در این بین به اندازه‌ای مهم است که بسیاری از کارشناسان صادرات را تنها مسیر موفق برای توسعه اقتصادی یک کشور در بازار جهانی می‌دانند.

وی بیان داشت: امروز دولت و بخش خصوصی به این اجماع رسیده‌اند که توجه جدی به صادرات غیرنفتی، پیدا کردن بازارهای جدید صادراتی و رفع موانع پیش روی صادرات، از اصلی‌ترین راه‌های فعال‌تر کردن اقتصاد کشور است.

به گفته این فعال نمایشگاهی، در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی نیز یکی از جهت‌گیری‌های اصلی، توسعه صادرات غیرنفتی است.

وی تصریح کرد: امروز مقوله صادرات کشورمان علاوه بر نیاز به وزیر و وزارتخانه‌ای جداگانه و تشکیل کنسرسیوم‌های متعد صادراتی، نیاز دارد تا تجار و بازرگانان ایرانی نیز به ارائه بهترین و باکیفیت‌ترین محصولات و تولیدات خود بپردازند، بازاریابی و بازارپسندی را در اولویت کارهای خود قرار داده و حتی به تیپ و ظاهر خود به عنوان نماینده بخش صادرات جمهوری اسلامی ایران توجه بیشتری داشته باشند.

مرتجی یادآور شد: در یک سال و نیم اخیر، برگزاری نمایشگاه‌ها در خارج از کشور با توجه به نوسان‌های ارزی، تحریم‌های اقتصادی و همچنین مواجهه با پاندمی کرونا با رکود مواجه شده به طوری که شرکت‌های فعال در این حوزه به دلیل مشکلات متعدد، از ورود به این موضوع خودداری می‌کنند.

وی، فعالیت‌های بورس‌بازی و سوداگرانه مردم و وجود مبالغ بالای نقدینگی‌های سرگردان دست مردم را یادآور شد و گفت: این در حالی است که هدایت کردن این سرمایه ها به سمت صادرات، می‌تواند ضمن کاهش نقدینگی‌های سرگردان، ارزآوری، رونق تولید و اشتغال را به همراه داشته باشد.

مجری پنجمین نمایشگاه بازرگانی- صنعتی کشورهای ساحلی دریای خزر در باکو تاکید کرد: اکنون فرصت مناسبی است تا دولت با پرداخت یارانه صادراتی، حمایت از صادرات و برگزاری نمایشگاه‌ها در خارج از کشور بویژه کشورهای منطقه و همسایگان و ارائه مشوق‌های مختلف، به تحقق اهداف یاد شده بپردازد.

وی اظهار داشت: کشورهایی همچون آلمان، کره جنوبی، هند و ترکیه سال‌هاست با فراهم کردن شرایط حضور رایگان صادرکنندگان خود در میادین بین‌المللی، به حمایت از صادرات پرداخته‌اند.

مرتجی خاطرنشان کرد: پرداخت یارانه پرواز و هزینه برپایی غرفه‌ها، مبالغ اندکی که دولت با پرداخت آن می‌تواند تولیدکنندگان را به سمت صادرات سوق دهد؛ موضوعی که نظیر آن را در کشورهای پیشرو در امر صادرات شاهدیم.

وی تاکید کرد: چنین حمایت‌هایی، به هیچ عنوان هزینه نیست بلکه ارز آن به سرعت به کشور باز می‌گردد؛ بازگذاشتن دست صادرکنندگان با نظارت رایزنان بازرگانی و اقتصادی می‌تواند به شور و هیجان تولید در کشور دامن بزند.

** نمایشگاه بین‌المللی باکو

این برگزارکننده نمایشگاه‌های بین‌المللی در خارج از کشور در ادامه به تعاملات جمهوری اسلامی ایران با کشورهای منطقه به ویژه صادرات برق به جمهوری آذربایجان اشاره کرد و گفت: به نظر می‌رسد بارقه‌های امید برای صادرات کالاها و خدمات فنی و مهندسی ایرانی به این کشور شکل گرفته باشد و در آینده‌ای نزدیک شاهد رونق مجدد صادرات به این کشور حاشیه‌ای دریای خزر باشیم.

وی افزود: دارا بودن مرز مشترک زمینی و هزینه‌های حمل بسیار پایین (حدود ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ دلار برای هر کانتینر ۴۰ فوتی ۲۰ تنی)، از جمله مزایایی است که صادرات کالای ایرانی به این کشور را جذاب کرده و امکان خوبی برای مراوده تجاری با این همسایه شمالی و در نتیجه ارزآوری، رونق کسب و کار و اشتغال را فراهم کرده است.

مرتجی یادآور شد:‌ شرکت پارس پگاه تجارت به عنوان مجری نمایشگاه‌های بین‌المللی از تجربه بالایی برای شناساندن کالاها و خدمات ایرانی در کشورهای منطقه، همسایه و CIS برخوردار است و آمادگی دارد تا صنعتگران، بازرگانان و صادرکنندگان ایرانی و محصولاتشان را به تجار، انجمن‌ها، اتاق‌های بازرگانی و مسوولان اقتصادی جمهوری آذربایجان بشناساند.

وی ادامه داد: این شرکت با تجربه سه دهه حضور در بازارهای منطقه، تجار و صادرکنندگان ایرانی را برای پنجمین حضور در نمایشگاه بین‌المللی بازرگانی- صنعتی کشورهای ساحلی دریای خزر (باکو) دعوت می‌کند که در سال‌های گذشته علاوه بر ایرانی‌ها، تجار و صنعتگرانی از چین، ترکیه، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و حتی آسیای جنوب شرقی در این نمایشگاه‌ها حضور داشتند.

مدیرعامل شرکت بازرگانی پارس پگاه تجارت خاطرنشان کرد: قیمت هر متر مربع غرفه این نمایشگاه ۳۵۰ یورو است که پس از کسر یارانه‌های سازمان توسعه تجارت، برای تجار و تولیدکنندگان ایرانی ۲۲۵ یورو تمام می‌شود و در ازای آن خدمات غرفه استاندارد، بیمه، رجیستری، هتلینگ و غیره را دریافت می‌کنند.

وی اظهار داشت:‌ علاوه بر آن، همایش و نشست‌های B to B با حضور تجار، بازرگانان و فعالان اقتصادی ایرانی و خارجی، مسئولان اقتصادی جمهوری آذربایجان، مسئولان سفارت جمهوری اسلامی ایران، رایزنان اقتصادی و وابستگان سیاسی و همچنین مسئولان وزارتخانه‌های اقتصادی این کشور در این نمایشگاه به صورت رایگان برگزار خواهد شد.

این فعال اقتصادی ابراز امیدواری کرد برگزاری این نمایشگاه بتواند ضمن آشنا کردن کشورهای شرکت کننده با توانمندی‌های بالای شرکت‌های ایرانی، توسعه روابط اقتصادی و تجاری بین شرکت‌ها و کشورها، تبلیغ محصولات و خدمات ایرانی، ارز اوری و ایجاد اشتغال را به همراه داشته باشد.

برپایه این گزارش، پنجمین نمایشگاه بین‌المللی بازرگانی- صنعتی کشورهای ساحلی دریای خزر ۱۲ تا ۱۵ مرداد ماه آینده به میزبانی باکو (پایتخت جمهوری آذربایجان) برگزار خواهد شد.

 

 

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند