نباید قانون جنگل بر اقتصاد جهانی حکمفرما شود

نباید قانون جنگل بر اقتصاد جهانی حکمفرما شود

دبیر کل سازمان تجارت جهانی هم به جمع منتقدان جنگ تعرفه‌ها و تنش‌های تجاری پیوست.

روبرتو آزودو- دبیر کل سازمان تجارت جهانی- در کنفرانس مطبوعاتی خود به طور ویژه بر روی جنگ تجاری و پیامدهای آن بر اقتصاد جهانی تمرکز کرد. وی گفت: در بدترین سناریو برای اقتصاد جهانی، برای هر مصرف کننده در جهان بی قانونی و هرج و مرج وجود خواهد داشت و قانون، قانون جنگل خواهد بود. سرمایه‌گذاران سرمایه‌هایشان را بیرون خواهند کشید و اقتصاد از حرکت باز خواهد ایستاد.

به گزارش تجارت‌نیوز،دبیر کل سازمان تجارت جهانی گفت: تنها راه حل برای این مساله، مذاکره در سطوح عالی سیاسی بین مقامات طرفین درگیر است.

ترامپ چهارشنبه هفته گذشته بار دیگر به مقامات چینی تاخته بود و ضمن محکومیت اعمال تعرفه بر واردات سویا، ذرت، گندم، پنبه، گوشت و برنج از آمریکا تهدید کرده بود کالاهای دیگری از چین را مشمول تعرفه کند.

هفته گذشته چین بر آمادگی و حق خود برای پاسخ متقابل به اقدامات آمریکا تاکید کرده بود.

جیمی دیمن-مدیرعامل بانک جی پی مورگان نیز پیشتر گفته بود: جنگ‌های تجاری می‌توانند باعث به‌هم خوردن رشد اقتصاد آمریکا شوند.

جنگ تعرفه‌ها باعث کاهش جدی سرمایه‌گذاری چین در آمریکا شده است. مک کینزی اعلام کرده سرمایه‌گذاری مستقیم چین در نیمه نخست سال ۲۰۱۸ به طرز دراماتیکی به اروپا روانه شده است و سرمایه‌گذاری این کشور در آمریکای شمالی به نسبت مدت مشابه سال قبل با ۹۲ درصد کاهش از ۲۴ میلیارد دلار به ۲ میلیارد دلار رسیده است.

 

منبع:ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند