نقش دلار آمریکا در جهان کمرنگ شد – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : پیش‌بینی بازار مسکن در نیمه دوم سال/ وقت خرید خانه است؟

نقش دلار آمریکا در جهان کمرنگ شد

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد، سهم دلار در ذخایر ارزی کشورهای مختلف جهان در سه ماهه نخست 2018 کاهش یافته و کشورها به یورو، یوان و پوند استرلینگ گرایش بیشتری پیدا کرده‌اند.

جایگاه دلار در ذخایر ارزی کشورها برای پنجمین سه ماهه متوالی ضعیف شده و در چهار سال اخیر به پایین‌ترین حد رسیده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، پیش‌بینی رشد کشورهای دیگر و احتمال کاهش تزریق بسته های تشویقی بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف به بخش‌های آسیب دیده اقتصادی باعث شده بود تا ارزهایی غیر از دلار تقویت شوند.

اما نگرانی از بروز جنگ تجاری جهانی و همچنین بی میلی بانک مرکزی اروپا به افزایش نرخ بهره بانکی باعث شده است که دلار در سه ماهه دوم 2018 تقویت شود.

بانک‌های مرکزی در کشورهای مختلف گاهی از ارزهای خارجی برای کمک به پشتیبانی از واحد پولی خود استفاده می‌کنند.

گزارش‌هایی که کشورها درباره ذخایر ارزی خود به صندوق بین المللی پول ارائه کرده‌اند، نشان می‌دهد که در سه ماهه نخست 2018، دلار 6.499 تریلیون یا 62.48 درصد از ذخایر ارزی دنیا را به خود اختصاص داده است.

این رقم در سه ماهه چهارم 2017 حدود 6.282 تریلیون دلار یا 62.72 درصد بود. سهم دلار از ذخایر ارزی دنیا در سه ماهه چهارم 2013 به 61.24 درصد کاهش یافته بود.

طبق آمار صندوق بین‌المللی پول، یورو بعد از دلار قرار دارد و سهم این واحد پول مشترک اتحادیه اروپا از ذخایر ارزی کشورها به 20.39 درصد رسیده است. بالاترین سهمی که یورو از ذخایر ارزی دنیا داشته در سال 2009 ثبت شده است که به 28 درصد رسیده بود.

سهم یوان، واحد پول چین، نیز برای سومین سه ماهه متوالی افزایش یافت به 1.39 درصد رسید.

سهم پوند استرلینگ انگلیس از ذخایر ارزی نیز در سه ماهه نخست 2018 به 4.68 درصد رسید که از سال 2015 تاکنون بالاترین میزان را ثبت کرده است.

سهم ین، واحد پول ژاپن، هم در سه ماهه نخست 2018 به 4.81 درصد کاهش یافت. این در حالی است که این رقم در سه ماهه قبل از آن 4.89 درصد بود.

 

منبع: ایرنا

نظرات