موضوعات داغ:

واردات سیگار صفر شد

واردات سیگار صفر شد

رئیس انجمن تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات دخانی اعمال عوارض واردات سیگار در برنامه پنجم توسعه را عامل به صفر رسیدن واردات سیگار ذکر کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، رئیس انجمن تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات دخانی، واردات سیگار در نیمه نخست پارسال را 1.5 میلیارد نخ اعلام کرد و گفت: واردات سیگار در نیمه نخست امسال به صفر رسید.

«محمدرضا تاجدار» رئیس انجمن تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات دخانی در نشستی خبری اضافه کرد:« در نیمه نخست پارسال 23 میلیارد و 400 میلیون نخ سیگار در داخل کشور تولید شد که این رقم مدت مشابه سال جاری به 19 میلیارد و 600 میلیون نخ رسید».

وی اعمال عوارض واردات سیگار در برنامه پنجم توسعه را عامل به صفر رسیدن واردات سیگار ذکر کرد و گفت:« تا امروز 16 درصد کاهش تولید و فروش در محصولات دخانی را تجربه کرده‌ایم و تا پایان سال این رقم به بیش از 30 درصد خواهد رسید».

رئیس انجمن تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات دخانی بیان کرد:« سیاست افزایش قیمت سیگار با هدف کاهش مصرف، بازار سیگار کشور را به سمت محصولات بی‌کیفیت قاچاق کشانده است که در صورت ادامه این شرایط، کارخانه‌های تولید سیگار تا پایان سال با مشکلاتی جدی در پرداخت حقوق و دستمزد کارگرانشان مواجه می‌شوند».

تاجدار اظهار داشت:« بر اساس آمارها، حدود 15 هزار نفر در صنعت دخانیات کشور مشغول به کار هستند».

وی در ارتباط با دلایل افزایش قیمت محصولات دخانی و سیگار در سال جاری گفت:« حدود یک سال و نیم پیش و در جریان برنامه ششم توسعه، پیشنهاد افزایش عوارض و مالیات محصولات دخانی از سوی نمایندگان مجلس مطرح شد که همان زمان دولت کاملا با آن مخالف بود».
به گفته وی، در این طرح، افزایش 10 درصدی عوارض بر تولیدات داخلی، افزایش 20 درصدی در تولیدات مشترک و افزایش 25 درصدی برای برندهای خارجی تولید داخل و افزایش 40 درصدی بر واردات سیگار مطرح شده بود.

تاجدار اضافه کرد:« علاوه بر تصویب این طرح، پیشنهاد اخذ مالیات نخی بر سیگار در بودجه 97 به تصویب رسید و بر این اساس، مالیات 75 هزار تومانی بر هر کارتن سیگار تولید داخل، 150 هزار تومان برای تولید مشترک، 250 هزار تومان برای برندهای خارجی و برای وارداتی 600 هزار تومان بر هر کارتن تصویب شد.
رئیس انجمن تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات دخانی تصریح کرد:« افزایش قیمت سیگار، سهم سیگار قاچاق را در بازار ایران افزایش داد».

وی در مورد میزان مصرف سیگار در کشور گفت:« وزارت بهداشت حدود هشت سال پیش اعلام کرد که سالانه 55 میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می‌شود ولی برآوردهای ما از مصرف سالانه 65 میلیارد نخ سیگار حکایت دارد».

منبع: ایرنا

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند