واگذاری 11 هزار مگاوات نیروگاه دولتی به بخش خصوصی – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : کواکبیان: در پرونده شاسی بلندها نام 2 چوپان مطرح است/ به مجلس دهمی‌ها هم پیشنهاد خودرو داده بودند

واگذاری 11 هزار مگاوات نیروگاه دولتی به بخش خصوصی

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی اعلام کرد: 11 هزار و 570 مگاوات ظرفیت نیروگاهی بخش دولتی برای واگذاری به بخش خصوصی معرفی شده است.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی اعلام کرد: چهار نیروگاه در فهرست فروش سازمان خصوصی‌سازی قرار گرفته است و پاکت‌های مناقصه این چهار نیروگاه بیست‌وچهارم بهمن بازگشایی می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، محسن طرزطلب افزود: در کل 11 هزار و 570 مگاوات ظرفیت نیروگاهی بخش دولتی برای واگذاری به بخش خصوصی معرفی شده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا سرمایه‌گذاران خارجی نیز می‌توانند سهام این نیروگاه‌ها را خریداری کنند، گفت: مانعی برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی وجود ندارد و آن‌ها نیز می‌توانند سهام نیروگاه‌های موجود در فهرست واگذاری را خریداری کنند.

سازمان خصوصی‌سازی نام چهار شرکت «تولید نیروی برق لوشان»، «مدیریت تولید نیروی برق لوشان»، «تولید نیروی برق شاهرود» و «تولید نیروی برق آذربایجان» در فهرست بنگاه‌های در حال عرضه قرار داده است.

بر اساس سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی، باید سهم نیروگاه‌هایی که توسط دولت اداره می‌شود به 20 درصد و سهم بخش خصوصی به 80 درصد برسد؛ در همین راستا، واگذاری بخشی از نیروگاه‌ها در دستور کار قرار گرفت.

اکنون بیش از 60 درصد ظرفیت نیروگاهی توسط بخش خصوصی و بقیه توسط دولت اداره می‌شود.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی همچنین در مورد باقی‌ماندن بدهی نیروگاه‌های واگذار شده برای دولت، گفت: در واگذاری‌های جدید، نیروگاه‌ها در قالب شرکت واگذار می‌شود و خریداران سهام شرکت را خریداری می‌کنند.

وی در این ارتباط افزود: همه درآمدها و تعهدات شرکت‌ها پس از واگذاری به خریدار منتقل می‌شود.

این سخن طرزطلب، به واگذاری نیروگاه‌ها در گذشته اشاره دارد که در آن واگذاری‌ها نه تنها منابعی در اختیار صنعت برق قرار نداد، بلکه بدهی‌های آن نیروگاه‌ها نیز برای شرکت برق حرارتی باقی ماند.

این در حالی‌ست که با استناد به ماده 2 قانون حمایت از صنعت برق، تا 70 درصد منابع حاصل از واگذاری نیروگاه‌ها باید برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام به وزارت نیرو برگردد.

 

منبع: ایرنا

نظرات