پاویون ایران در اکسپوی قزاقستان افتتاح شد

پاویون ایران در اکسپوی قزاقستان افتتاح شد

وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت با حضور در مراسم افتتاح پاویون ایران در اکسپوی قزاقستان سیاست‌های ایران برای توسعه انرژی پاک را بر شمرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمدرضا نعمت‌زاده در مراسم افتتاح پاویون ایران در اکسپوی قزاقستان اظهار کرد: ایران روابط بسیار خوبی با کشور قزاقستان دارد و ما از حضور در این اکسپو خوشحال هستیم، زیرا توانسته‌ایم بخش کوچکی از توانمندی‌هایی که در زمینه انرژی‌های پاک در کشور وجود دارد را به نمایش بگذاریم.

وی افزود: ایران کشوری با منابع غنی انرژی پاک است و به خاطر فلسفه بسیار تاریخی و دیرینه ملت ایران در زمینه حفاظت از سلامت کره زمین، ما سیاست‌های آب، خاک و خورشید را در کشور داریم و برنامه‌های مختلفی برای استفاده از این انرژی‌های خدادادی در دستور کار قرار داده‌ایم.

وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت ادامه داد: در زمینه باد خوشبختانه توان طراحی و مهندسی و ساخت توربین‌های بادی تا ظرفیت 2.5 مگابایت در کشور وجود دارد و قراردادی هم با کشور قزاقستان منعقد شده که نیروگاه بزرگی در اینجا احداث شود.

وی تصریح کرد: در زمینه استفاده از آب، تاریخ 2000 ساله داریم که در تاسیسات شوشتر نیز در حال حاضر قابل رویت و بازدید گردشگران است و از لحاظ طراحی و احداث سدهای بزرگ آب ما جزو 10 تا کشور جهان و مطرح هستیم.

نعمت‌زاده گفت: در زمینه سلول‌های خورشیدی خوشبختانه پروژه‌هایی داریم که طبق آن از کریستال می‌توانیم این سلول‌ها را تولید کنیم تا تاسیسات عظیم را احداث کنیم. البته این مورد در چند سال اخیر شروع شده ولی با سرعت رو به پیشرفت است. در زمینه استفاده از گاز طبیعی، کشورمان بزرگ‌ترین دارنده منابع گاز طبیعی جهان است.

وی افزود: ما از توربین‌های ترکیبی استفاده می‌کنیم که هم از توربین‌های گازی و هم از توربین‌های بخاری در کنار هم استفاده می‌شود، در حال حاضر توربین‌های گازی و آبی را صددرصد در ایران تولید و صادر می‌کنیم و توربین‌های گازی تا 260 مگابایت هم به زودی به بازار عرضه خواهد شد.

نعمت‌زاده گفت: عملا ما از زغال‌سنگ هیچ استفاده‌ای در تولید انرژی نداریم، بلکه در مصارف صنعتی از آن استفاده می‌کنیم، امیدواریم با کمک همه کشورها بالاخص کشورهای دوست مثل قزاقستان بتوانیم این صنعت پاک و این صنعت آینده را باهم توسعه بدهیم و در کنار هم کمک کنیم تا توسعه فناوری و علوم در بخش ساخت و اجرا با پیشرفت‌های خوبی همراه شود.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند