موضوعات داغ:
یک کارشناس اقتصادی تحلیل می‌کند:

پیش‌بینی قیمت سکه و طلا در سال ۹۹ / بازدهی سکه در صدر قرار می‌گیرد؟

پیش‌بینی قیمت سکه و طلا در سال ۹۹ / بازدهی سکه در صدر قرار می‌گیرد؟

راهداری می‌گوید: قیمت سکه و طلای داخل صعودی خواهد بود، اما تصمیم دولت برای کنترل قیمت دلار بسیار مهم است. با توجه به شرایط سیاسی پیرامون قیمت ارز، صعود سکه متناسب با قیمت جهانی و کمی بیشتر قابل انتظار است.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت طلا در سال ۱۳۹۸ با نوسان‌های زیادی همراه بوده که در نهایت بازدهی ۴۰ درصدی را در این سال به ثبت رساند. همچنین قیمت سکه بهار آزادی نیز در این سال بازدهی کمتری نسبت به طلا و معادل ۳۴ درصد داشت.

اما طلا و سکه در سال ۱۳۹۹ چه روندی در پیش خواهند گرفت؟

حسین راهداری، کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با سالنامه تجارت‌فردا می‌گوید: دو پارامتر مهم در تعیین قیمت سکه و طلا، قیمت ارز و قیمت جهانی اونس طلا هستند. چشم‌انداز بازار ارز نشان می‌دهد که علی‌القاعده باید صعودی باشد. در بازار جهانی هم قیمت طلا بسیار به ریسک‌های ژئوپولتیک و اقتصادی حساس است. از آن جهت که طلا دارایی امن و مامنی برای گریز ریسک به حساب می‌آید.

وی ادامه می‌دهد: ابتدای سال ۲۰۲۰ موج اول افزایش قیمت طلای جهانی آغاز شد و با شیوع کرونا و سقوط‌های تاریخی بازارهای سهام جهانی، طلا به رکوردهای هفت ساله خود در نزدیکی ۱۷۰۰ دلار در هر اونس رسید. تا پایان سال ۲۰۲۰ هم انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را داریم که می‌تواند کاملا غیرقابل پیش‌بینی و همراه با شوک به اقتصاد جهانی و افزایش ریسک در اقتصاد دنیا باشد.

راهداری می‌گوید: در صورت از کنترل خارج شدن نرخ ارز که به خصوص با انتخابات آمریکا امکان رخ دادن آن بسیار زیاد است، بازدهی سکه طلا احتمالا در سال آتی بیش از هر بازار دیگری خواهد بود.

راهداری اضافه می‌کند: اخیرا به رغم تداوم سقوط‌های چند درصدی بازار سهام و افزایش ریسک کاهش نرخ بهره به دلیل چشم‌انداز منفی اقتصاد جهان، قیمت جهانی طلا عقبگرد چند درصدی را تجربه کرده، اگر چه هنوز در بالاترین قیمت‌های چند سال اخیر به سر می‌برد. اما باید به یاد داشته باشیم که بازار طلا در سال‌های اخیر دچار تغییر پارادایم شده است و دیگر مانند گذشته مامن امن و سرمایه‌گذاران نیست.

این کارشناس عنوان می‌کند: بازار طلا در برابر حجم بازارهای مالی جهانی کم‌عمق بوده و توان جذب سرمایه‌های بسیار کلان را ندارد، اما با وجود این می‌‌توان برای سال آتی، بازدهی حدود ۱۰ تا ۲۰ درصدی طلا را در بازارهای جهانی انتظار داشت و ممکن است که بازار طلا بتوانند نرخ‌های بالای ۱۷۰۰ دلار در هر اونس را نیز تجربه کند.

وی درباره پیش‌بینی بازار طلا در ایران در سال ۹۹ می‌گوید: حال با این شرایط، قیمت سکه و طلای داخل نیز صعودی خواهد بود، اما تصمیم دولت برای کنترل قیمت دلار بسیار مهم است. با توجه به شرایط سیاسی پیرامون قیمت ارز، صعود سکه متناسب با قیمت جهانی و کمی بیشتر قابل انتظار است، اما در صورت از کنترل خارج شدن نرخ ارز که به خصوص با انتخابات آمریکا امکان رخ دادن آن بسیار زیاد است، بازدهی سکه طلا احتمالا در سال آتی بیش از هر بازار دیگری خواهد بود.

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند