ایران بروکر

چقدر عوارض خروج از کشور پرداخت شد؟

تجارت نیوز

در شش ماه نخست سال ۱۴۰۱، بیش از ۱۰۸۵میلیارد تومان عوارض خروج از کشور دریافت شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، عوارض خروج از کشور یکی از منابع درآمدی برای دولت است که میزان آن هر سال در لایحه بودجه تعیین می‌شود.

به نقل از ایسنا، با این حال برخلاف سال‌های گذشته در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، میزان عوارض خروج از کشور برای هر نفر مشخص نشد بلکه به‌طور کلی در بخش درآمدهای دولت در بخش مالیات بر کالاها و خدمات عوارض خروج مسافر از مرزهای کشور ۱۵۰۰میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود.

در این بین، افزایش عوارض خروج از کشور واکنش‌هایی را در زمان ارائه لایحه برانگیخت و از آن‌جا که در لایحه بودجه رقم دقیقی برای عوارض خروج از کشور تعیین نشده بود و برخی اعداد متفاوتی را برای عوارض خروج از کشور اعلام کردند؛ در آن زمان رئیس سازمان برنامه‌وبودجه گفت این‌گونه نیست و پیشنهاداتی در دولت درباره عوارض خروج از کشور مطرح است که از جمله آن تعیین درصدی از قیمت بلیت است، ولی هنوز هم این پیشنهاد بررسی و تایید نشده است.

در این راستا بررسی آمارهای عملکرد درآمدی سازمان امور مالیاتی در شش ماهه نخست سال جاری ۱۰۸۵میلیارد و ۵۸۹میلیون تومان عوارض خروج از کشور دریافت شده است. این درحالی است که طبق عملکرد درآمدهای مالیاتی کل کشور طی سال ۱۴۰۰، میزان عوارض خروج از کشوری که دریافت شد ۱۲۰۴میلیارد تومان بود.

نظرات