چین: درب مذاکره تجاری با آمریکا همچنان باز است

چین: درب مذاکره تجاری با آمریکا همچنان باز است

مشاور دولتی چین گفت: درب مذاکره با ایالات متحده برای حل اختلافات تجاری همچنان باز است.

«وانگ یی» مشاور دولتی چین گفت: درب گفتگو با ایالات متحده بر سر اختلافات تجاری دوطرف باز است و تاکید کرد که پکن خواهان جنگ تجاری نیست.

به گزارش تجارت‌نیوز،«وانگ» در کنفرانس مشترک خبری با جرمی هانگ وزیر خارجه بریتانیا گفت: چین و آمریکا باید اختلافات تجاری را از طریق ساز و کار سازمان تجارت جهانی حل و فصل کنند. وی همچنین تصریح کرد: موضع پکن این است که علت اصلی عدم توازن تجارت فعلی بین دو اقتصاد بزرگ جهان به ایالات متحده بر می گردد و گفت: ایالات متحده سود هنگفتی از چین به دست آورده است.

بر همین اساس، آمریکا و چین از زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ دچار اختلافات تجاری شده اند و رئیس‌جمهور آمریکا بارها چین را به سرقت مالکیت معنوی از شرکت‌های آمریکایی متهم کرده و خواستار اقدام پکن برای خرید بیشتر کالاهای آمریکایی به منظور کاهش مازاد تجارت ۳۵۰ میلیارد دلاری شده است.

البته در حالی که به نظر می‌رسید دوطرف در ماه می از ادامه جنگ تجاری تمام عیار اجتناب کردند و چین توافق کرده بود که محصولات کشاورزی و کالاهای انرژی بیشتری از آمریکا خریداری کند؛ اما این توافق فروریخت و دو طرف با وضع تعرفه اضافی بر روی وادرات کالاهای یکدیگر به مقابله به مثل پرداختند. از آن زمان به بعد واشنگتن، چین را تهدید به وضع تعرفه ۴۵۰ میلیارد دلاری کرده و مذاکره رسمی هم بین دو کشور صورت نگرفته است.

 

منبع:رویترز

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند