موضوعات داغ:

کسب رتبه نخست شکوفایی اقتصادی در خاورمیانه توسط امارات

کسب رتبه نخست شکوفایی اقتصادی در خاورمیانه توسط امارات

مجمع جهانی اقتصاد در تازه‌ترین گزارش خود برترین کشورهای جهان را به لحاظ شکوفایی اقتصادی معرفی کرد که در منطقه خاورمیانه امارات متحده رتبه نخست را از آن خود کرد.

بر اساس گزارش شاخص رقابت‌پذیری جهانی که از سوی مجمع جهانی اقتصاد منتشر شد، ۱۳۷ کشور به لحاظ رونق اقتصادی و بهره‌وری دولت مورد ارزیابی قرار گرفتند که کشورهای سوئیس، آمریکا و سنگاپور به ترتیب در جایگاه اول تا سوم قرار گرفتند.

به گزارش تجارت‌نیوز، همچنین امارات متحده عربی با قرار گرفتن در جایگاه هفدهم این فهرست رتبه نخست را در شکوفایی اقتصادی در منطقه خاورمیانه به خود اختصاص داد.

از جمله دلایل قرار گرفتن امارات متحده عربی در رتبه نخست خاورمیانه به تطبیق دادن دولت این کشور با تغییرات، کارآمد کردن هزینه کرد دولت، همکاری بین بخش دولتی و خصوصی، ارتقاء بخش اداری، انقلاب دیجیتال در شرکت ها و اتخاذ فناوری است.

بر همین اساس، کشورهای قطر، عربستان سعودی و بحرین در منطقه منا با کسب رتبه بیست‌وپنجم، سی‌ام و چهل‌وچهارم به ترتیب جایگاه دوم، سوم و چهارم را در خاورمیانه به خود اختصاص دادند.

ایران در این رتبه بندی در جایگاه شصت‌ونهم جهان قرار گرفت و چاد، موزامبیک و یمن به عنوان ۳ کشور آخر در این فهرست شناخته شدند.

گزارش شاخص رقابت پذیری جهانی، سالانه منتشر می‌شود و به بررسی بهره‌وری دولت‌ها بویژه در نهادها، بررسی زیرساخت‌ها و نوآوری در حوزه آموزش و بازار بر پایه تحقیقات می پردازد.

 

منبع: پژوهشکده پولی و بانکی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند