اکسکوینو
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

تقلب عجیب در سوپرمارکت‌ها/ تعزیرات پاسخگو نیست

تجارت نیوز

با شیوع کرونا خرید تلفنی از سوپر مارکت‌ها رایج شده است اما برخی از سوپرمارکت‌ها قیمت‌ها را مخدوش کرده و اقلام را با بهای گران‌تری به مشتریان می‌فروشند. در این میان با تعطیلی ادارات به دلیل شیوع کرونا سازمان تعزیرات هم پاسخگوی مردم نیست.

به گزارش تجارت‌نیوز، با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی واحدهای صنفی برخی سوپرمارکت‌ها کالاهای مورد نیاز را غیر حضوری به دست مردم می‌رسانند.

در این میان اما برخی فروشندگان بهای برخی کالاها همچون روغن را مخدوش می‌کنند و نرخ‌ها را با ماژیک پوشانده و کالا را با قیمت دیگری به مشتریان می‌فروشند.

برخی دیگر هم کالاهای سوپرمارکتی را با مابه‌التفاوت قابل توجهی نسبت به قیمت درج شده روی بسته‌بندی کالا به فروش می‌رسانند. به عنوان مثال مایع لباس‌شویی که قیمت درج شده آن ۳۲ هزار تومان است با قیمت ۴۶ هزار تومان فروخته می‌شود.

فعالان بازار مواد غذایی می‌گویند احتمالا علت تفاوت قیمت کالا به این دلیل است که فروشندگان اقلام را در انبارهایشان احتکار کرده بودند و حالا به نرخ روز می‌فروشند.

فروشندگان مقصر نیستند!

رئیس اتحادیه سوپر مارکت‌ها درباره این موضوع توضیح داد: اینکه برخی سوپرمارکت‌ها قیمت اجناس را مخدوش یا روی آن را می‌پوشانند، نوعی تخلف است و چنانچه مردم این سودجویی‌ها را گزارش دهند با آنها برخورد می‌شود. آن هم در حالی که بارها به اعضا اعلام کردیم که با مردم کنار بیایند و اجناس را با قیمت واقعی به دست‌ مشتریان برسانند.

سعید درخشانی به تجارت‌نیوز گفت: البته باید تاکید کرد که مقصر این نوسان قیمت‌ها سوپر مارکت‌ها نیستند و قیمت اجناس روزانه در حال تغییر است. به عنوان مثال شیر و لبنیات امروز یک قیمت دارد اما فردا از سوی کارخانه قیمت دیگری برای آن تعریف می‌شود.

او ادامه داد: به هر حال فروشندگان کالا هم زمانی که یک جنسی را دو هفته پیش خریدند نمی‌توانند با همان قیمت قدیم به مردم بفروشند، چرا که آنها هم ضرر می‌کنند اما اینکه اقلام اساسی مردم با سود غیر متعارف هم فروخته شود، تخلف است.

تلفن گویا ۱۲۴ پاسخگو نیست!

پیش از این هم بختیار علم بیگی، رئیس انجمن صنایع شوینده گفته بود: برخی فروشندگان اجناس را با قیمت نامتعارف می‌فروشند یا قیمت‌ها را مخدوش می‌کنند.

علم بیگی پیش از این به تجارت‌نیوز توضیح داد: بیشترین تخلف از سوی واحدهای صنفی شمال شهر تهران است و برخی از این سوپر مارکت‌ها به دلیل اینکه در بخش مرفه‎‌نشین خدمت رسانی می‌کنند کالا را بدون نگرانی و با قیمت‌های دلخواه به مردم می‌فروشند.

او به مردم توصیه کرد: چنانچه فروشنده‌ای کالا را با قیمت نامتعارف می‌فروشد آن را به سامانه ۱۲۴ گزارش کنید تا تیم بازرسی دولت ورود پیدا کند.

این توصیه اما در حالی مطرح می‌شود که به دلیل موج پنجم ویروس کرونا اکثر کارمندان دولت تعطیل هستند و حتی تلفن گویای دستگاه‌های بازرسی نیز پاسخگوی مردم نیست!

 

23
قیمت و تاریخ تولید و انقضا روغن در سوپرمارکت مخدوش شده است

بیشترین شکایت‌ها از درج نشدن قیمت است

مخدوش کردن قیمت اقلام سوپرمارکتی در حالی رخ می‌دهد که بررسی‌های انجام شده، نشان می‌دهد در سه ماهه امسال بیشترین شکایت مردم از گرانفروشی، عدم درج قیمت و عدم صدور فاکتور بوده است.

چندی پیش سعید محمدی‌پور، معاون بازرسی و نظارت سازمان صمت استان تهران به ایسنا گفته بود: طی سه ماهه امسال واحدهای عرضه کننده کالاهای اساسی مثل شکر، روغن، لبنیات، مرغ، نان و میوه بیشترین هدف بازرسی بودند و اکثر شکایات تخلفات در زمینه عرضه این کالاها بوده است.

برای مطالعه بیشتر خبر قیمت‌گذاری دستوری شیر و لبنیات را بخوانید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند